Aleksy nie obawia się podejmowania trudnych decyzji i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. Nie poddaje się w przypadku porażki, ale zdecydowanie idzie do przodu. Posiada jasno sprecyzowane plany i niechętnie poddaje cel wszelkim modyfikacjom. Choć sprawia wrażenie, że należy do spokojnych osób, to w jego duszy toczy się prawdziwa burza emocji. Jednak zazwyczaj zachowuje kamienną twarz i tylko nieliczni wiedzą o jego emocjonalnych rozterkach.
W pracy zawodowej wyróżnia się sumiennością oraz wielką odpowiedzialnością. Choć nie potrafi współpracować z innymi, to spełnia się w samodzielnym działaniu. Najczęściej poszukuje stanowisk związanych z kreatywnym oraz twórczym podejściem i niechętnie angażuje się w grupowe projekty.
Aleksy posiada wielką zaletę, która wzbudza powszechny podziw oraz szacunek. To altruistyczna postawa, sprawiająca, że Aleksy nie jest obojętny wobec cierpienia pokrzywdzonych. Często gotowy jest do wielkich poświęceń i nieraz rezygnuje z własnego szczęścia na rzecz dobra innych. W przyjaźni okazuje się być wspaniałym oraz wiernym przyjacielem, który pielęgnuje wzajemne relacje.
Aleksy skupia się na wartościach niematerialnych i bywa tak, że nie przykłada się do zdobywania szczytu kariery. Wierzy, że istnieją ważniejsze wartości niż pieniądze oraz sława, więc na pierwszym miejscu stawia wartości moralne. I choć może nie osiągnąć wielkiego sukcesu, to jednak tym się nie przejmuje i dalej działa według utrwalonych zasad.
Aleksy marzy o romantycznej miłości, pełnej gorących uczuć. Często idealizuje swoją partnerkę i sprawia wrażenie, że podobnie jak młody Werter, kocha obraz swoich uczuć, ale nie kobietę z krwi i kości. Aleks jest dość kochliwym mężczyzną i potrafi zmieniać swoje obiekty westchnień. I dopiero w późniejszym wieku gotowy jest do pełnego zaangażowania się w związek miłosny
Ciekawostki
W Polsce imię Aleksy pojawiło się w XIV wieku, jednakże od niedawna imię Aleks usamodzielniło się i nadawane jest jako odrębne imię.
Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.