Imieniny Anieli

👩 Aniela ♀️

Do najbliższych imienin Anieli zostało 9 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Aniela obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 28 marca (czwartek) i 31 maja (piątek).

Pochodzenie imienia

Imię Aniela pochodzi od greckiego słowa angelos, co oznacza „posłańca”. W Polsce imię pojawiło w XVIII wieku jako spolszczona forma łacińskiego imienia Angela. Imię nawiązuje do postaci duchowych oraz Anioła Stróża. Męska forma tego imienia brzmi Anioł. Przez pewien czas, szczególnie w XIX wieku, imię Aniela było popularne wśród rzemieślników i mieszkańców wsi.

Charakterystyka osób noszących imię Aniela

Aniela jak samo imię mówi, ma anielski charakter, który wyróżnia się niezwykłą wrażliwością. Kobiety o tym imieniu bardzo emocjonalnie angażują się we wszelkie związki i znajomości. Dlatego łatwo zranić ich duszę nieopatrznym słowem lub gestem. Aniele tłumią w sobie emocje, które czasami przypominają huśtawkę nastroju. Kobietom noszącym to imię brakuje wytrwałości oraz umiejętności radzenia sobie z porażką. Każde niepowodzenie traktują jako ostateczne rozwiązane problemu i często nie mają odwagi do podjęcia dalszej walki. W tej sytuacji, Aniele szukają pocieszenia wśród bliskich przyjaciół oraz rodziny, która zawsze znajduje się na pierwszym miejscu w ich życiu. To wsparcie bliskich osób pomaga w odzyskaniu wiary we własne siły. Aniele bez pomocy rodziny i znajomych czują się samotne oraz opuszczone.

Często zdarza się, że Aniele mogą paść ofiarami manipulacji otoczeniach. Ich dobre serce oraz prostolinijność sprawiają, że kobiety o tym imieniu są niezwykle podatne na wpływy i wszelkie próby oszustw. Czasami Aniele obawiają się konfrontacji słownych i wolą iść pod prąd życia niż stawić czoła problemom. Dlatego ludzie bez skrupułów mogą wykorzystać Aniele w imię pozornej sympatii i zrozumienia. A kobiety o tym imieniu często mogą zostać wyprowadzone w manowce. A gdy przekonają się o nieszczerych intencjach towarzysza, to zazwyczaj nie mają siły na przeciwstawienie się oszustom. Dlatego Aniele mogą zatracić swoją część osobowości, poddając się całkowicie woli manipulatorom.

Aniele posiadają wręcz krystaliczny charakter, który przyciąga swoją niewinnością i życzliwością. Niestety, to często znajomi nieświadomie mogą wykorzystywać Aniele ze względu na ich dobre oraz gorące serce. Również Aniele mimo cierpienia, często wybaczają ludzkie grzechy. Uważają, że każdy człowiek jest dobry, ale to sytuacje życiowe zmuszają do negatywnych postaw i działań. Anielki często kierują się sercem, zapominając o rozumie, który nieraz próbuje ostrzec przed grożącym im niebezpieczeństwem. Ale to emocje zawsze mają decydujący głos, a jak wiadomo trudno znaleźć kompromis między sercem a rozumem.

A jak kochają Aniele? Kobiety o tym imieniu cieszą się wielkim powodzeniem wśród mężczyzn, gdyż emanują spokojem oraz kobiecą subtelnością. To delikatny urok sprawia, że Aniele przyciągają do siebie różnych mężczyzn. Ale one zawsze starają się na równi traktować wszystkie osoby i ich postawa może być odbierana jako zachęta do kontynuowania znajomości. Aniele nie potrafią same zrezygnować z dziwnych związków i wolą poświęcić swoje szczęście niż zerwać kontakty z daną osobą. Dlatego bardzo ważna jest pomoc przyjaciół i rodziny, którzy jak dobre anioły, będą trwać przy Anielach, służąc im dobrą radą oraz okazując bezinteresowną miłość.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Aniela Merici. Już jako młoda dziewczyna rozpoczęła życie wypełnione modlitwą i pokutą. Jednak w wieku 15 lat straciła najbliższą rodzinę i wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka. W stowarzyszeniu Del Divino Amore, podjęła pracę charytatywną na rzecz chorych, osób ubogich i sierot. Jej zasługi zostały dostrzeżone przez papieża Klemensa VII, który zaproponował Anieli, by zechciała zaopiekować się dziełami dobroczynnymi w Wiecznym Mieście. Św. Aniela była także założycielką zakonu urszulanek oraz autorką reguł spisanych w 12 rozdziałach. W 1537 roku św. Aniela objęła stanowisko pierwszej przełożonej generalnej. Św. Aniela stworzyła nowy model apostolstwa w Kościele, w postaci czynnego zakonu kobiet, które do dziś niosą pomoc potrzebującym. Również św. Aniela słynęła z niezwykłej mądrości i dobroci, przez co powszechnie nazywana była „matką”. Także tego tytułu wobec niej używał książę Mediolanu, Sforza. Św. Aniela patronuje osobom niedomagającym, chorym i niepełnosprawnym, wspomaga przy utracie rodziców.

Ciekawostki

Ciało patronki imienia od 1540 roku spoczywa w kryształowej trumnie na ołtarzu poświęconym jej czci. W ikonografii Święta przedstawiana jest w habicie urszulanki z białą chustą na szyi.
Imię Anielka również pojawiło się w powieści Bolesława Prusa. Dzieło po raz pierwszy ukazało się w odcinkach w "Kurierze Warszawskim" (17 IV - 8 VII 1880) pod tytułem "Chybiona powieść."

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.