Patronką imienia jest św. Aniela Merici. Już jako młoda dziewczyna rozpoczęła życie wypełnione modlitwą i pokutą. Jednak w wieku 15 lat straciła najbliższą rodzinę i wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka. W stowarzyszeniu Del Divino Amore, podjęła pracę charytatywną na rzecz chorych, osób ubogich i sierot. Jej zasługi zostały dostrzeżone przez papieża Klemensa VII, który zaproponował Anieli, by zechciała zaopiekować się dziełami dobroczynnymi w Wiecznym Mieście. Św. Aniela była także założycielką zakonu urszulanek oraz autorką reguł spisanych w 12 rozdziałach. W 1537 roku św. Aniela objęła stanowisko pierwszej przełożonej generalnej. Św. Aniela stworzyła nowy model apostolstwa w Kościele, w postaci czynnego zakonu kobiet, które do dziś niosą pomoc potrzebującym. Również św. Aniela słynęła z niezwykłej mądrości i dobroci, przez co powszechnie nazywana była „matką”. Także tego tytułu wobec niej używał książę Mediolanu, Sforza. Św. Aniela patronuje osobom niedomagającym, chorym i niepełnosprawnym, wspomaga przy utracie rodziców.
Ciało patronki imienia od 1540 roku spoczywa w kryształowej trumnie na ołtarzu poświęconym jej czci. W ikonografii Święta przedstawiana jest w habicie urszulanki z białą chustą na szyi.
Imię Anielka również pojawiło się w powieści Bolesława Prusa. Dzieło po raz pierwszy ukazało się w odcinkach w "Kurierze Warszawskim" (17 IV - 8 VII 1880) pod tytułem "Chybiona powieść."
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.