W tych rejonach grano w nie już w X wieku. Oczywiście wtedy miały inną formę – były to pomalowane tabliczki zrobione z bambusa. Możliwe, że karty zastępowały też wtedy banknoty. Z Chin karty przeniosły się do Indii, Persji, a w XIV wieku do Europy. Początkowo gry karciane był popularne w Paryżu i Florencji. Karty były jeszcze wtedy wykonywane ręcznie, a detale cały czas się zmieniały. Wszystko się zmieniło po wynalezieniu druku przez Gutenberga. W XVI wieku karty zaczęto drukować, co zwiększyło ich popularność. Oczywiście w tamtych czasach karty miały inne symbole: w zależności od kraju mogły to być monety, miecze, puchary, szyszki. Na kartach włoskich, hiszpańskich i niemieckich figurami był król, rycerz na koniu i paź. We Francji i Polsce rycerza zastąpiła dama. Dzisiejsze kolory kart (karo, serca) zapożyczyliśmy od Niemców. Identyczne koszulki, symboliczne określenia kart w rogach oraz Jokera zawdzięczamy Amerykanom.
Historia gier karcianych jest pewnie tak długa, jak historia samych kart. Do najpopularniejszych gier karcianych należy poker, brydż, wojna, makao, tysiąc czy remik. Każdy kraj ma jednak swoje własne rodzaje gier, więc ich ilości idą w setki i tysiące. Można w nie grać dla rozrywki, ale też na pieniądze. Karty to gra hazardowa, która może uzależnić. Może właśnie dlatego mieszkańcy Monako mają zakaz grania w kasynie w swoim kraju (na wejściu sprawdzane są paszporty).
Naucz się nowej gry
Większość z nas zna tradycyjne gry karciane, dlatego w ich święto warto nauczyć się nowej, albo właśnie starej gry, której jeszcze nie znamy. Mamy do wyboru wiele ciekawych wersji: Chlust, Świnię, Garibaldkę, 66 czy Bezika.