Imieniny Antoniny

👩 Antonina ♀️

Do najbliższych imienin Antoniny zostało 220 dni, czyli 7 miesięcy i 5 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Antonina obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 1 marca (sobota), 3 maja (sobota) i 12 czerwca (czwartek).

Pochodzenie imienia

Imię Antonina stanowi żeński odpowiednik imienia Antonin i zostało uformowane przy użyciu przyrostka -inus, -ina, oznaczającego przynależność lub pochodzenie. Niektóre źródła wskazują na przynależność imienia do rodu Antoniuszów. W Polsce imię Antonina pojawiło się później niż obecna od średniowiecza Antonia. Pierwsze wzmianki o Antoninie pojawiły się w źródłach z 1673 roku.

Charakterystyka osób noszących imię Antonina

Antoniny to kobiety, które zawsze stawiają na pierwszym miejscu rodzinę i dobro najbliższych. To często znakomite gospodynie domowe, które potrafią sprawić, że goście i domownicy czują się bezpiecznie i przytulnie. Antoniny nie cierpią wszelkich zmian w życiu i nigdy nie przeprowadzają radykalnych przemian. I tak jak mówi słynne powiedzenie, wolą znane zło niż nieznane, dlatego nie decydują się na ryzykowane sytuacje, choć mogą czuć się nieszczęśliwe. Kobiety o tym imieniu uważają, że niepewność i zmiany burzą naturalny porządek, który jest wyznacznikiem szczęśliwego życia.
Antoniny nie czują dużej potrzeby realizacji zawodowej, gdy posiadają szczęśliwą rodzinę. To najbliższe osoby budują poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Mało jest takich kobiet, które jak Antoniny przekładają dobro rodziny nad własne szczęście. Dlatego Antoniny zawsze poświęcają czas dzieciom i partnerowi, często zapominając o własnych potrzebach. Jednak to nie znaczy, że nie potrafią przejąć żadnej inicjatywy. Jak się okazuje, kobiety o tym imieniu należą do bardzo dobrych organizatorek, które potrafią doskonale wybrnąć z każdej sytuacji. I tak nie zaplanowana wizyta gości lub teściowej nie stanowi dla nich żadnego problemu. Również w pracy zawodowej potrafią osiągnąć więcej niż inni, dzięki swej życiowej zaradności oraz systematyczności w działaniu. Antoniny uwielbiają czuć się doceniane i nawet zwykłe podziękowanie traktują jako wyróżnienie. Jednak dążenie do bycia najlepszą, może stać się przyczyną frustracji lub stresu.
Antoniny mają doskonałą pamięć i potrafią długo chować urazę za krytykę lub niepochlebną opinię. Jednak zazwyczaj są sympatyczne i próbują zachowywać się skromnie. Ich prostolinijne zachowanie zjednuje prawdziwych przyjaciół, dla których Antoniny stanowią wzór do naśladowania, zwłaszcza na polu rodzinnym. To one dzielą się doskonałymi radami dotyczącymi dzieci lub pracy zawodowej. Antoniny nie narzekają na samotność, ale oczekują od innych bezinteresowności, bowiem każda próba manipulacji szybko zostaje przez nie odkryta. A każde oszustwo sprawia, że Antoniny tracą wiarę w ludzi. Dlatego wolą spędzać czas w gronie wypróbowanych przyjaciół i najbliższej rodziny.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Antonina z Nicei. Antonina poniosła męczeńską śmierć w wyniku prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana. Istnieją różne wersje jej śmierci, ale według najstarszych zapisków pochodzących z IV wieku została aresztowana z rozkazu prefekta Priscyliana, następnie bita rózgami, a na koniec spalona żywcem.

Ciekawostki

Jedną z najsłynniejszych kobiet o tym imieniu była Maria Antonina - arcyksiężniczka austriacka i Królowa Francji. Królowa została stracona w 1793 roku w wyniku wybuchu rewolucji francuskiej. Na postawie jej biografii powstał film Sofii Coppolli pt. „Maria Antonina”. Co ciekawe również odtworzono skład perfum królowej na podstawie XVIII – wiecznej receptury. Perfumy zawierają mieszanką różnych kwiatów, na przykład róż, irysów bądź jaśminu. Perfumy pod nazwą „Ślad królowej” można zakupić w pałacu wersalskim.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.