Imieniny Arkadiusza

👨 Arkadiusz ♂️

Do najbliższych imienin Arkadiusza zostało 227 dni, czyli 7 miesięcy i 13 dni.

Arkadiusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 12 stycznia (niedziela)

Pochodzenie imienia

Imię Arkadiusz jest imieniem pochodzenia greckiego. W języku greckim wywodzi się od rzeczownika Arkas 'mieszkaniec Arkadii' i pierwotnie oznaczało 'syn Arkadyjczyka', w sensie wyzwoleńca.

Charakterystyka osób noszących imię Arkadiusz

Arkadiusz to mężczyzna o wesołym i pełnym życia usposobieniu. Nie należy do pesymistów i zazwyczaj to on zaraża innych swoją radością. Nigdy nie pokazuje złego nastroju i sprawia wrażenie człowieka, który nie przejmuje się poważnymi problemami. Również to on poprawia innym humor, zwłaszcza najbliższym, bowiem zawsze zna dokładnie problemy rodziny i przyjaciół, choć nie daje tego po sobie poznać.
Arkadiusze uwielbiają aktywnie spędzać czas, szczególnie na łonie natury. Nie lubi nadmiernej samotności i poszukuje towarzystwa innych osób. To mężczyzna, który nie zna znaczenia słowa nuda, bowiem zawsze znajduje sobie praktyczne zajęcie. Nie posiada artystycznej duszy, lecz ścisły rozum i zazwyczaj potrafi zrealizować swoje ambicje. Często w jego duszy toczy się burza emocji i nieraz nie wie jaką ma obrać drogę swojego życia. Nie lubi radykalnych zmian i często nie potrafi zmienić swojego losu na lepszy.
Po mimo swojej otwartości w stosunku do otoczenia, to niechętnie obdarza uczuciami kobiety. W życiu miłosnym kieruje się wysokimi wymaganiami i nie każda kobieta jest w stanie spełnić jego oczekiwania, bowiem od partnerki wymaga pełnego poświęcenia oraz akceptacji jego skomplikowanego charakteru. W miłości bywa zazdrosny oraz zaborczy i często może dążyć do ograniczenia wolności kobiety. A nie każda partnerka wyrazi zgodę na takie zachowania. W uczuciach jest trudnym partnerem, zwłaszcza, że często ma tendencję do egoizmu.
Arkadiusz także może sprawiać wrażenie wiecznego „Piotrusia Pana”, bowiem nigdy nie wyrasta ze swoich zabawek i wciąż poszukuje nowych gadżetów, zwłaszcza elektronicznych. Lubi dobrą zabawę i niechętnie decyduje się na jakiekolwiek zobowiązania. Nawet w związkach małżeńskich żyje według własnych potrzeb i może przez to zaniedbywać partnerkę.
W pracy zawodowej, Arkadiusz poszukuje spełnienia swoich ambicji. Ale gdy stanowisko pracy okazuje się mało satysfakcjonujące, to jednak nie decyduje się na zmianę zawodu. Bardzo często czeka na zrządzenie losu i wtedy może podjąć tak radykalną decyzję, jak zmiana pracy. Arkadiusz ma predyspozycje do osiągnięcia sukcesu, lecz zazwyczaj ma tzw. słomiany zapał, który potrafi zniweczyć najbardziej szczegółowe plany.

Patron imienia

Patronem imienia jest Arkadiusz, męczennik z Cezarei Mauretańskiej. Według podania, najpierw uszedł przed prześladowaniem, lecz kiedy jego rodzina została uwięziona to sam stanął przed sędzią. Zginął męczeńską śmiercią, o której dowiadujemy się między innymi od św. Zenona z Werony. W martyrologium wspominany jest 12 stycznia.

Ciekawostki

Imię zostało przejęte na grunt polski z języka łacińskiego (stąd końcówka -iusz). Druga postać tego imienia brzmi: Arkady.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.