Światowy Dzień Mycia Rąk 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk zostało 171 dni, czyli 5 miesięcy i 18 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Mycia Rąk przypada na 15 października (wtorek).

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony w 2008 roku przez Global Handwashing Partnership, w celu promowania wiedzy dotyczącej prawidłowego mycia rąk. Pomysłodawcą święta było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych. W tym czasie organizowano wydarzenia zachęcające do przestrzegania zasad higieny. W pierwszych obchodach Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i pięciu kontynentów symbolicznie umyło ręce. Celem akcji było zwrócenie uwagi społeczeństw na problem przenoszenia chorób przez brudne dłonie i promowanie edukacji prawidłowej higieny, jako skutecznej metody profilaktyki zdrowotnej. Global Handwashing Partnership to koalicja międzynarodowych interesariuszy (podmioty sektora prywatnego, instytucje akademickie, wielostronne i rządowe agencje oraz organizacje pozarządowe i lokalne), którzy wyraźnie promują mycie rąk mydłem i uznają higienę za filar międzynarodowego rozwoju i zdrowia publicznego.

Częste mycie rąk jest doskonałym sposobem na ochronę przed wieloma chorobami. Mimo to corocznie umiera około 1,5 mln dzieci z powodu biegunki, choć stosowanie higieny może zmniejszyć liczbę zgonów aż o 40%. Również każdego roku ponad 3,5 mln dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu choroby układu pokarmowego i oddechowego. Również według WHO prawie 70% zakażeń oraz zatruć układu pokarmowego wywołana jest bakteriami przenoszonymi przez brudne ręce. Na przykład jedną z przyczyn epidemii zakażeń pokarmowych występującej w Wielkiej Brytanii były bakterie przenoszone przez dłonie. Każdy fragment naszej skóry jest siedliskiem milionów drobnoustrojów. Na naszych dłoniach może znajdować się ich aż 5 milionów na każdy cm2. To nie tylko bakterie składające się na mikroflorę skóry ale także groźne wirusy, grzyby, pasożyty, na przykład Gronkowiec złocisty, pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, jaja tasiemca oraz owsika. Wystarczy 15 sekund mycia dłoni do zabicia około 90% bakterii, zaś kolejne 15 sekund eliminuje wszystkie drobnoustroje. Według wyliczeń ludzie przeciętnie poświęcają tylko około 5 sekund na umycie rąk.

Niestety, jedną z przyczyn braku higieny jest utrudniony dostęp do czystej wody oraz detergentów. Tylko 60% ludności może bez przeszkód zachowywać higienę, w tym często myć ręce. Jednak mimo to, także wśród państw rozwiniętych wiele osób nie myje dłoni po skorzystaniu z toalety. Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologów wynika, że tylko 58% mężczyzn myje dłonie po wyjściu z toalety. A publiczne toalety są siedliskiem groźnych wirusów i bakterii. Jednorazowy kontakt z powierzchnią skażoną drobnoustrojami powoduje przeniesienie od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Co ciekawe, liczne badania naukowe udowodniły, że najwięcej bakterii i wirusów znajduje się w komunikacji miejskiej oraz na przedmiotach codziennego użytku. Pewne badania wykazały, że przeciętne biurko zawiera 400 razy więcej bakterii niż deska klozetowa w toalecie.

Wiele osób uważa, że jeżeli ręce „wyglądają” na czyste to nie znajdują się na nich żadne szkodliwe drobnoustroje. Ale to niewidzialne wirusy i bakterie są przyczyną groźnych chorób. Dlatego zawsze warto dokładnie myć dłonie, nie tylko po wyjściu z toalety. Stosunkowo popularne ostatnio tzw. wirusówki (złe samopoczucie, wymioty i/lub biegunka) to także efekt zaniedbań w codziennej higienie rąk. Tematyka mycia rąk jest ważna i aktualna cały rok.

Światowy Dzień Mycia Rąk to coroczny światowy dzień popierania mycia rąk mydłem jako łatwego, skutecznego i niedrogiego sposobu zapobiegania chorobom i ratowania życia. Co roku dzień jest obchodzony pod tematem przewodnim. Oto przykładowe tematy z ostatnich lat:
- Higiena rąk dla wszystkich (2020 r.)