Dzień Dziecka Utraconego 2024

Obchody Dnia Dziecka Utraconego były 37 dni, czyli 1 miesiąc i 6 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Dziecka Utraconego przypadły na 15 października (wtorek).

Dzień Dziecka Utraconego w Polsce został ustanowiony w 2004 roku przez grupę rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Obecnie grupa funkcjonuje pod nazwą „Dlaczego. Organizacja Rodziców po Stracie oraz rodziców dzieci Chorych”. Z każdym rokiem do projektu Dnia Dziecka Utraconego dołączają się kolejne stowarzyszenia, instytucje oraz hospicja. W tym Dniu organizowane są spotkania osieroconych rodziców, wystawy artystyczne, oraz pokazy filmowe.

„Dlaczego. Organizacja Rodziców po stracie oraz rodziców Dzieci Chorych” Koło przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci „Dlaczego" zostało oficjalnie zarejestrowane jako Koło TPD w lutym 2005 roku. Organizacja Dlaczego zrzesza rodziców po stracie ich dziecka oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych. Wśród członków znajdują się rodzice dzieci, które umarły przed narodzinami, w trakcie porodu lub w wyniku choroby bądź nieszczęśliwych wypadków. W Polsce wciąż nie ma programu społecznego, który dążyłby do udzielania pomocy po utracie dziecka. Według raportu WHO i UNICEF „Lewel & Trends in Child Mortality” (Skala i trendy umieralności dzieci) codziennie na świecie zostaje osieroconych około 42 tys. rodziców. Corocznie w Polsce około 40 tys. kobiet doznaje poronienia, zaś 2 tys. dzieci rodzi się martwych. Każdego roku tysiące dzieci ginie w wypadkach lub umiera na wskutek chorób.

To tylko statystyki, ale za tymi liczbami kryją się prawdziwi rodzice, dla których śmierć dziecka jest niezwykle tragicznym wydarzeniem. Często cierpienie po stracie wyczekiwanego szczęścia jest zbyt duże do zniesienia i powoduje, że rodzice nie potrafią pogodzić się z odejściem dziecka. W Polsce śmierć dzieci to wciąż temat tabu, a osieroceni rodzice zostawieni są sami sobie bez żadnej pomocy. Do niedawno panowało przekonanie, że śmierć dziecka, zwłaszcza w przypadku poronienia to „mała strata”, ale są rodzice, dla których strata nienarodzonego szczęścia stanowi ogromne cierpienie. A wielu z nich potrzebuje przede wszystkim zrozumienia. Powoli zaczynają się pojawiać, nawet w mniejszych miejscowościach, grupy wsparcia dla osieroconych rodziców. To spontaniczne bądź specjalistyczne grupy osób, które niosą wzajemną pomoc.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka Utraconego jest znany jako Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day od 2002 r. Wcześniej, już w 1988 r. prezydent Ronald Reagan proklamował październik 1988 r. Miesiącem Dziecka Utraconego (ang. Pregnancy and Infant Loss Awareness Month).