Dzień Szefa 2022

Do najbliższych obchodów Dnia Szefa zostało 21 dni.

W 2022 roku Dzień Szefa przypada na 17 października (poniedziałek).

Pomysłodawcą tego święta wcale nie był szef, jak można by pomyśleć. Patricia Bays Haroski, która zarejestrowała National Boss Day w Amerykańskiej Izbie Handlowej w 1958 roku, pracowała jako sekretarka w firmie ubezpieczeniowej State Farm Insurance Company w Deerfield, w stanie Illinois. Szefem był za to jej ojciec, któremu Patricia chciała w ten sposób podziękować za wszystko co robi dla firmy. Haroski wybrała 16 października, ponieważ był to dzień urodzin ojca. Jednak gdy data ta wypada w sobotę lub w niedziele, to obchody Dnia Szefa są przesuwane o jeden dzień, z soboty na piątek, a z niedzieli na poniedziałek. W 1962 roku gubernator Illinois Otto Kerner oficjalnie ogłosił Dzień Szefa.

Celem święta było podziękowanie wszystkim szefom, którzy często są niedoceniani przez swoich pracowników. Haroski uważała, że młodzi pracownicy czasami nie rozumieją ciężkiej pracy i poświęcenia, jakie ich przełożeni wkładają w działanie firmy oraz wyzwań, przed którymi stanęli. Szef to nie tylko władza, splendor i dobra pensja, ale i odpowiedzialność za innych i konieczność zapewnienia wypłat dla pracowników. Dzień Szefa w założeniu Haroski miał także poprawić relacje między menedżerami i ich pracownikami. Jak wiadomo, jeśli firma ma sprawnie funkcjonować, potrzebna jest dobra atmosfera i wzajemna komunikacja pomiędzy jej pracownikami i szefostwem.

Święto ma swoich zwolenników, ale nie wszystkim się podoba. Niektórzy uważają, że pracownicy nie powinni kupować prezentów szefom, którzy przecież zarabiają znacznie więcej. Te opinie pochodzą najprawdopodobniej od tych ludzi, którzy swoich kierowników nie lubią. Niektórzy rzeczywiście nie zasługują na szacunek i sympatię, trudno lubić kogoś kto krzyczy, obraża, wywyższa się, czy wykorzystuje. Na wysokich stanowiskach często jednak można spotkać też kompetentnych i miłych ludzi, którzy swoją wizją i umiejętnościami zarządzania wpływają na rozwój całej firmy i poszczególnych pracowników.

W Dniu Szefa pracownicy starają się zrobić swoim przełożonym niespodziankę. W Ameryce popularnością cieszą się specjalne okolicznościowe karty, przy okazji wręczane są czekoladki, dobry alkohol, kubek z nadrukiem. Niektórzy organizują też drobne przyjęcia czy całą firmą idą na kolacje.

To wydarzenie jest obchodzone również poza Stanami Zjednoczonymi, m. in. w takich krajach, jak Australia, Indie, RPA, Kanada, Wielka Brytania, Litwa. Każdy może się do niego dołączyć, wystarczy zrobić jakieś wspólne zdjęcie i opisać w mediach społecznościowych z hashtagiem #BossDay.

Występowanie Dnia Szefa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek16.10.2020Dzień Szefa 2020
Piątek15.10.2021Dzień Szefa 2021
Poniedziałek16.10.2023Dzień Szefa 2023
Środa16.10.2024Dzień Szefa 2024
Czwartek16.10.2025Dzień Szefa 2025
Piątek16.10.2026Dzień Szefa 2026
Piątek15.10.2027Dzień Szefa 2027
Poniedziałek16.10.2028Dzień Szefa 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 października

Światowy Dzień Menopauzy - 18 października
Dzień Poczty Polskiej - 18 października
Święto Patronalne Pracowników Służby Zdrowia - 18 października
Dzień Łącznościowca - 18 października
Święto Wojsk Łączności i Informatyki - 18 października
Światowy Dzień Godności - 19 października
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - 19 października
Europejski Dzień Seniora - 20 października
Międzynarodowy Dzień Mediacji - 20 października
Światowy Dzień Osteoporozy - 20 października
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego - 20 października
Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych - 20 października
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni - 20 października
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu - 20 października
Dzień Nadmiaru Informacji - 20 października
Międzynarodowy Dzień Leniwca - 20 października
Dzień Szelek - 20 października
Dzień Pasztecika Szczecińskiego - 20 października