Choć na zewnątrz sprawia wrażenie twardego charakteru, to w rzeczywistości posiada bardzo wrażliwe serce. Nigdy nie odrzuci żadnej prośby o pomoc i nieraz rezygnuje ze swojego czasu na rzecz innych osób. Zawsze oferuje chętnie bezinteresowną pomoc, ale nie przykłada większej wagi do własnych potrzeb. To mężczyzna, który wyróżnia się dużą zaradnością życiową i wciąż poszukuje drogi do zdobycia pokaźnego majątku. Ceni sobie wygodne życie, lecz nie chcę osiągnąć celu kosztem innych osób. Zawsze stara się kierować uczciwością i wytrwałością, bowiem odniesiony sukces po trupach, nie przynosi jemu żadnej satysfakcji.
To pracowita osoba, która zazwyczaj sumiennie wywiązuję się ze wszystkich obowiązków. Nie odkłada niczego na później, lecz bardzo dokładnie przykłada się do wykonania zadania. Jednak często ma tendencję do tzw. słomianego zapału i może szybko zrezygnować z działania. Nie potrafi skoncentrować się w pełni na zadaniu i często sprawia wrażenie bujającego w obłokach.
Bartłomiej obawia się wszelkich zmian w swoim życiu. Nie potrafi podjąć radykalnych decyzji i nieraz oczekuje pomocy ze strony najbliższych. Nie należy do osób odpornych na stres, gdyż pod wpływem presji zaczyna popełniać najróżniejsze błędy. A w przypadku porażki, nie podejmuje dalszej walki, choć może mięć duże szanse na osiągnięcie celu. W takich sytuacjach potrzebuje wsparcia rodziny i przyjaciół.
W życiu uczuciowym Bartłomiej poszukuje cierpliwej partnerki, bowiem posiada dość skomplikowany charakter. Jednak to mężczyzna, który kieruje się określonymi wymaganiami wobec potencjalnej kandydatki i bardzo często nie spotyka w swoim życiu odpowiedniej kobiety.
Patronem imienia jest Bartłomiej, apostoł. Imię apostoła pojawia się w Nowym Testamencie, ponadto również Talmud zawiera legendarne opowiadanie o Bartłomieju. Według różnych podań, relikwie apostoła przywieziono na wyspę Lipari (niedaleko Sycylii), skąd później z obawy przed Saracenami wywieziono je do Benewentu, stamtąd zaś w 1000 roku do Rzymu. Apostoł jest także patronem rzeźników, garbarzy i introligatorów. Kult świętego Bartłomieja dostał się do Polski dzięki duchownym z otoczenia Ottona III, który brał udział we wspomnianej translacji z 1000 roku.
Imię było bardzo popularne w czasach średniowiecza. Imię nawiązywało to polskiego wyrazu bartodziej (wyrabiacz barci), o czym świadczy Kazanie o św. Bartłomieju (Kazania gnieźnieńskie - koniec XIV wieku). Istniały następujące formy: Bartek, Barto,Bartel, Bart, Barta, Bartol, Bartoń, Bartosz.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.