Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych zostało 41 dni, czyli 1 miesiąc i 11 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych przypada na 28 lipca (niedziela).

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych to święto obchodzone w Kościele katolickim. Papież Franciszek ogłosił je 21 stycznia 2021 roku, w towarzystwie dzieci z diecezji rzymskiej.

Zwierzchnik Kościoła uzasadnił swoją decyzję tym, że dziadkowie to strażnicy korzeni narodów. Łączą różne pokolenia i przekazują młodszym ludziom ogromną wiedzę, opartą na swoich życiowych doświadczeniach. Według papieża dziadkowie przypominają nam także, że starość jest darem. Głównym celem, oprócz docenienia roli babć i dziadków, jakie pełnią w każdym społeczeństwie, jest sprawienie, by spotykali się oni jak najczęściej ze swoimi dziećmi i wnukami. Święto obchodzone będzie w czwartą niedzielę lipca, czyli w okolicach uroczystości świętego Joachima i Anny, którzy byli dziadkami Chrystusa. W tym dniu papież odprawi specjalne nabożeństwo w intencji wszystkich dziadków na świecie.

Święto ogłoszono w przykrych czasach pandemii, a więc papież przekazał nowinę ze swojej biblioteki w czasie transmisji na żywo. Na placu Świętego Piotra zgromadziło się jednak sporo ludzi. Franciszkowi towarzyszyły dzieci, które opowiadały m. in. o skutkach pandemii w ich życiu oraz pomocy na rzecz potrzebujących.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Inicjatywa papieża Franciszka, choć jest szczytna, to nie jest niczym nowym we współczesnym świecie. Wiele krajów obchodzi dzień poświęcony dziadkom. Większość z nich wygląda podobnie – wnukowie odwiedzają swoje babcie i dziadków, wręczają im drobne prezenty, laurki, itp. Dlatego w poniższym zestawieniu wypunktujemy cechy charakterystyczne dla danego kraju.

Polska

Pomysł utworzenia Dnia Babci pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Do tej akcji przyłączyły się inne media, a dwa lata później „Express Wieczorny” ogłosił święto przypadające 21 stycznia. W latach osiemdziesiątych XX wieku zadomowił się w Polsce Dzień Dziadków, a pomysł ten zaczerpnięto z amerykańskiego National Grandparents Day. Dziadkowie świętują dzień później niż babcie, a więc 22 stycznia.

USA i Kanada

W USA w czwartą niedzielę lipca odbywa się Dzień Rodziców, święto ma na celu wspierać w wychowywaniu dzieci. Natomiast Narodowy Dzień Dziadków, czyli National Grandparents Day, przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (jego data to pierwszy poniedziałek września). W przeciwieństwie do Polski obchodzone jest jednego dnia. Za główną inicjatorkę tego wydarzenia uznaje się Marian McQuade. Zanim w 1978 roku prezydent Jimmy Carter ogłosił święto, radził się w tej sprawie skromnej gospodyni domowej i działaczki z Zachodniej Wirginii. Amerykanie mają oficjalną piosenkę na tą okazję, to „A Song for Grandma and Grandpa” (Piosenka dla Babci i Dziadka) autorstwa Johnny'ego Prilla. Oficjalnym symbolem jest natomiast niezapominajka.

Sąsiad USA, Kanada, skorzystała z amerykańskiego pomysłu Narodowego Dnia Dziadków, z tym że wprowadziła je dopiero w 1995 roku. Inicjatorem był Sarkis Assadourian, imigrant z Aleppo w Syrii.

Wielka Brytania

Grandparents Day w Wielkiej Brytanii przypada w pierwszą niedzielę października. Uchwalono je w 1990 roku za sprawą organizacji charytatywnej Age Concern, w dużej mierze wzorowano się na święcie amerykańskim. Brytyjczycy w tym dniu chętnie organizują różne akcje społeczne i charytatywne.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi Dzień Babci (Omatag) wprowadzili do swojego kalendarza dopiero w 2012 roku. W Niemczech jest to święto ruchome, przypadające w drugą niedzielę października. Inicjatywa mocno promowana jest przez Związek Seniorów. Dziadkowie w tym kraju niestety nie doczekali się jeszcze własnego święta.

Francja

Dzień Babci we Francji (Fete des grand meres) przypada w pierwszą niedzielę marca. W 1987 roku wprowadzono go w celu promocji kawy Grand'Mere, która obchodziła wówczas 20-lecie istnienia. W dniu święta odbywa się m. in. pochód ku czci babć, nazywany „Mamif'estation”.

Dzień Dziadka we Francji (Data Fête des Grands-Pères) obchodzony jest od 2008 roku w pierwszą niedzielę października. Na jego pomysł wpadł Franck Izquierdo, który uruchomił stronę internetową poświęconą dziadkom.

Hiszpania

Dzień Babci i Dziadka w Hiszpanii (Día del Abuelo) obchodzi się 26 lipca, a więc w dniu wspomnienia św. Joachima i św. Anny. Święto wprowadziła organizacja pozarządowa Messengers of Peace. W ramach wydarzenia odbywają się m. in. specjalne nabożeństwa, w niektórych miastach burmistrz zaprasza do swojej siedziby seniorów.

Włochy

Dzień Babci i Dziadka we Włoszech (Festa dei Nonni) obchodzony jest od 2005 roku. Podczas premierowego święta przed mediolańską La Scalą odbył się koncert, którego gospodarzem był Mike Bongiorno, nestor włoskich prezenterów telewizyjnych. Z okazji święta zasłużeni dziadkowie otrzymują nagrody przyznawane przez prezydenta Republiki. Oficjalna piosenka tego wydarzenia nosi tytuł „Tu sarai”.

Występowanie Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela24.07.2022Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2022
Niedziela23.07.2023Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2023
Niedziela27.07.2025Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2025
Niedziela26.07.2026Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2026
Niedziela25.07.2027Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2027
Niedziela23.07.2028Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2028
Niedziela22.07.2029Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2029
Niedziela28.07.2030Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 lipca