Światowy Dzień Tygrysa 2021

Obchody Światowego Dnia Tygrysa były 88 dni, czyli 2 miesiące i 26 dni temu.

W 2021 roku obchody Światowego Dnia Tygrysa przypadły na 29 lipca (czwartek).

Chociaż tygrysy kojarzą nam się jako groźne zwierzęta, to wobec człowieka są praktycznie bezbronne. W dzień ich święta, 29 lipca, zwraca się uwagę na te dzikie koty i ich problemy. Tygrysy to największe i najsilniejsze z dzikich kotów. Pomimo swoich rozmiarów i siły są zagrożone wyginięciem - na wolności żyje tylko 3200 osobników.

Na wolności żyje tylko około 3 tysięcy tygrysów!

Jest to szokująco mała ilość – jeszcze 100 lat temu na wolności żyło aż 100 tysięcy osobników różnych gatunków. W ostatnich latach wyginęły 3 z 8 gatunków tygrysa (według niektórych nawet 4), reszcie grozi ten sam los. Tygrysom zagraża nie tylko zajmowanie ich terenów przez człowieka, jak to bywa w przypadku innych zagrożonych zwierząt. Te pasiaste koty są zabijane w celach "medycznych" – wiele kultur wierzy, że ich kły, pazury, a nawet jądra mają właściwości lecznicze.

Są też jednak dobre wiadomości. Na świecie podejmuje się wiele akcji mających na celu uratowanie tego rodzaju dzikiego kota. Bardzo zainteresowany sprawą jest nawet gwiazdor Hollywood Leonardo DiCaprio, który przeznaczył na ten cel milion dolarów. Od 2010 roku działa akcja Tx2, mająca na celu podwojenie ilości tygrysów żyjących na wolności. Akcja spotkała się z sukcesem w Indiach, Chinach, Bhutanie, Nepalu i Rosji, gdzie liczba kotów powoli wzrasta.

Jeżeli przyjrzymy się faktom na temat tygrysów, to ciężko uwierzyć, że ktoś ma odwagę na nie polować. To one, a nie lwy są największymi i najsilniejszymi z dzikich kotów. Chociaż lwy, gepardy czy inne drapieżniki kojarzymy z suchymi terenami i sawanną, to tygrys preferuje dżungle i gęstą roślinność. Największa liczba osobników żyje obecnie na granicy Indii, Wietnamu i Tajlandii i u podnóża Himalajów. Niektóre tygrysy żyją na terenach wiecznej zimy. Pomimo wielkich rozmiarów i siły, dalej są obiektem polowań.

Zaadoptuj tygrysa

Ale tylko wirtualnie – posiadanie oryginału jest w Polsce zakazane. Tygrysom można jednak pomóc "adoptując je" i przeznaczając na ich ochronę datek. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie fotopułapek albo patroli antykłusowniczych.


Mój tygrysku...
Dzień Tygrysa (ang. International Tiger Day) ma jednoznaczną wymowę święta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować ten dzień także jako okazję do podpieszczenia swojego partnera czy partnerki. W końcu dość często osoby w związku zwracają się do siebie per "tygrysku".