Dzień Chodzenia na Szczudłach 2021

Obchody Dnia Chodzenia na Szczudłach były 54 dni, czyli 1 miesiąc i 23 dni temu.

W 2021 roku obchody Dnia Chodzenia na Szczudłach przypadły na 27 lipca (wtorek).

27 lipca każdy może poczuć się wysoki – jest to w końcu Dzień Chodzenia na Szczudłach. Każdy z nas widział człowieka górującego nad innymi w cyrku, albo na festynie. Szczudła mają bogatą historię w różnych kulturach.


Szczudła były znane w wielu kulturach, ale używane w różnych celach


Szczudła miały wiele zastosowań. Niektóre kultury używały ich, żeby przejść suchą stopą przez strumienie i rozlewiska. W Chinach używano ich też w teatrze, gdzie szczudła pozwalały na odtworzenie mitycznych postaci. Podobizny ludzi chodzących na drewnianych palach można znaleźć na rycinach i malowidłach z VI wieku przed naszą erą, np. na ścianach świątyń Majów i w Beninu. Starożytni Rzymianie mogli podziwiać na ulicach tancerzy na szczudłach. Francuzi w XVIII wieku korzystali z nich w sposób bardziej praktyczny – w Landach, a więc podmokłych terenach, korzystali z nich pasterze. Z wysokości obserwowali swoją trzodę i pokonywali na nich błotniste pola.


Szczudła służyły też kiedyś do ... podróżowania. W 1891 roku piekarz z Landów Sylvian Dornon w ciągu 58 dni przemaszerował na szczudłach drogę z Paryża do Moskwy. Szczudeł używano też w sadownictwie i do zapalania lamp gazowych.


Dzisiaj szczudła służą raczej tylko w celu rozrywkowym. Posługują się nimi cyrkowcy i akrobaci. Kto jednak powiedział, że szczudła są tylko dla performerów? Dzień Szczudeł można potraktować jako szansę na wypróbowanie tej ciężkiej sztuki. Chociaż na początku pewnie nie uda się nam utrzymać równowagi, to docenimy chociaż wysiłek cyrkowców. Szczudła działają też podobno bardzo dobrze na mięśnie brzucha.