Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpańskiego Psa zostało 39 dni, czyli 1 miesiąc i 9 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa przypada na 27 lipca (sobota).

Dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające – około 70% z wszystkich psów żyjących na naszej planecie jest bezdomnych. Co gorsza, liczba bezpańskich czworonogów rośnie, także w Polsce. Dlatego warto promować święto zapoczątkowane przez pewnego chłopaka z Santiago - Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa.

Historia Międzynarodowego Dnia Bezpańskiego Psa


Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa (International Stray Dog Day) wywodzi się z Chile, gdzie w 2008 roku student dziennikarstwa Ignacio Gac rozpoczął kampanię internetową na rzecz czworonogów. Jego celem było zwrócenie uwagi na liczbę bezpańskich psów oraz problemów z jakimi muszą się one zmagać – głód, przemoc, choroby, zimno. Na dzień obchodów wybrał 27 lipca, ponieważ ten miesiąc jest najzimniejszym i najbardziej deszczowym w Chile, bezpańskie psy mają więc w tym okresie najtrudniej. Ignacio początkowo działał lokalnie, m. in. promując adopcję czworonogów w sieci, jednak jego inicjatywa szybko zdobyła uznanie w innych krajach. Do walki o lepszy byt przyłączyli się obrońcy praw zwierząt, pracownicy schronisk i zwyczajni ludzie zarówno z krajów latynoskich, jak i europejskich.

Problem bezpańskich psów jest olbrzymi – na ziemi żyje ich prawdopodobnie około 800 milionów, z czego około 500 jest bezpańskich. Niestety, najczęściej to ludzie zgotowali im taki los – porzucając je w lesie, kiedy np. znudziły się dzieciom, zachorowały, albo trzeba jechać na wakacje.

Podobne święta


Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa to niejedyna inicjatywa poświęcona tej problematyce. 4 kwietnia obchodzimy Dzień Bezpańskich Zwierząt, który zapoczątkowano w 2011 roku w Holandii. Do tematyki nawiązuje także Dzień Psa (1 lipca) – powstał w Polsce w 2007 roku, porusza m. in. kwestię ochrony tych zwierząt. Kolejne święto to Międzynarodowy Dzień Psa – przypada 26 sierpnia, ponieważ właśnie w tym dniu jego pomysłodawczyni Coolen Paige otrzymała pierwszego adoptowanego czworonoga.

Obchody Międzynarodowego Dnia Bezpańskiego Psa


Do obchodów tego święta przyłączyć może się każdy, a sposobów na pomaganie psom jest wiele. Pierwsza myśl to oczywiście adopcja bezpańskiego zwierzaka, zapewnienie mu schronienia, jedzenia i miłości. Adopcja jest dobrą alternatywą dla kupna rasowego psa, nie zaszkodzi zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Wiele osób przekonało się już, że wdzięczność przygarniętego psa jest nie do przecenienia. Warto jednak pamiętać, że to odpowiedzialna i wiążąca decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Inną kwestią jest adopcja psa prosto z ulicy – zachowanie psa może być niebezpieczne, więc należy zachować szczególną ostrożność.

Następne sposoby na pomaganie bezpańskim psom to zaniesienie karmy do schroniska, wolontariat czy promowanie tej inicjatywy wśród znajomych lub poprzez media społecznościowe.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Bezpańskiego Psa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa27.07.2022Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2022
Czwartek27.07.2023Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2023
Niedziela27.07.2025Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2025
Poniedziałek27.07.2026Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2026
Wtorek27.07.2027Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2027
Czwartek27.07.2028Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2028
Piątek27.07.2029Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2029
Sobota27.07.2030Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 lipca