Imieniny Bazylego

👨 Bazyli ♂️

Do najbliższych imienin Bazylego zostały 114 dni, czyli 3 miesiące i 22 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Bazyli obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 2 stycznia (czwartek) i 14 czerwca (sobota).

Pochodzenie imienia

Bazyli to imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa basileios ("królewski").

Charakterystyka osób noszących imię Bazyli

Bazyli to mężczyzna, który wyjątkową wagę przykłada do życia duchowego. Lubi wieść spokojne życie, więc nie jest zwolennikiem szalonych przygód. Często sprawia wrażenie typowego samotnika, zamkniętego w sobie. Choć nie lubi przebywać w tłumie obcych ludzi, to nie ucieka od towarzystwa bliskich znajomych. Zazwyczaj jest cichy i opanowany, więc raczej nie porywa tłumów za sobą. Jednak posiada wszechstronną wiedzę, która zaskakuje otoczenie. Bazyli uwielbia spędzać czas nad książkami i może okazać się, że posiada talent do słowa pisanego.

Bazyli nie chętnie poddaje się woli innych i choć odznacza się spokojnym charakterem, to potrafi walczyć o swoje dobro. Nieraz to on broni pokrzywdzonych i najczęściej w dyskusjach odnosi zwycięstwo. Ma tendencję do filozoficznych rozważań i to wśród głębokich refleksji poszukuje swojego sensu życia. Lubi pomagać innym i chętnie oferuje swoją pomocną dłoń. Jednak nie oczekuje żadnego podziękowania i zazwyczaj działa bezinteresownie. To mężczyzna o ciekawych charakterze i zaletach, które przypominają prawdziwe skarby.

W pracy zawodowej, Bazyli odznacza się sumiennością oraz ogromną pracowitością. Chętnie wykonuje swoje obowiązki i cóż, należy przyznać, że potrafi połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową. Potrafi odnieść duże sukcesy w różnych dziedzinach naukowych, bowiem posiada żyłkę naukowca. I to nauka sprawia Bazylemu największą przyjemność. Choć często odnosi liczne sukcesy, to jednak nie przechwala się zaszczytami i woli znajdować się w cieniu niż stać w blasku sławy. A jego rodzona skromność sprawia, że ten mężczyzna jest darzony dużym szacunkiem przez otoczenie.

W życiu miłosnym, Bazyli poszukuje kobiety, która podobnie jak on, ceni sobie mądrość i spokojne życie. Choć z natury jest nieśmiały i często nie wierzy we własne możliwości, to jednak potrafi wykazać się inicjatywą, a jego charakter wzbudza zainteresowanie wśród pań. Ale on nie korzysta z nadarzających się okazji, bowiem czeka na miłość swojego życia. Marzy o kobiecie, z którą będzie dzielił całe życie, więc gotowy jest na wszelkie poświęcenia. Bazyli jest bardzo rodzinny i dlatego dobro najbliższych zawsze stawia na pierwszym miejscu.

Patron imienia

Patronem jest Święty Bazyli Wielki, biskup i doktor Kościoła. Bazyli urodził się w rodzinie zamożnej i głęboko religijnej w Cezarei Kapadockiej (obecnie Kayseri w środkowej Turcji) w 329 roku. Święty jest jednym z głównych kodyfikatorów życia zakonnego zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie chrześcijaństwa. Ideałem życia monastycznego Bazylego była braterska wspólnota, która poświęca się ascezie, medytacji oraz służy Kościołowi zarówno poprzez naukę wiary, jak i w działalności duszpasterskiej i charytatywnej. Patron zmarł 1 stycznia 379 roku, zaś jego relikwie przeniesiono wkrótce do Konstantynopola wraz z relikwiami św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Jana Chryzostoma. Obecnie znajdują się one w Bruges, przewiezione tam przez Roberta II Jerozolimskiego. W ikonografii św. Bazyli przedstawiany jest jako biskup w pontyfikalnych szatach rytu łacińskiego, a także ortodoksyjnego, jako mnich w benedyktyńskiej kukulli, eremita. Ma krótkie, czarne, przyprószone siwizną włosy, długą, szpiczastą brodę, wysokie czoło i garbaty nos. W lewej ręce trzyma Ewangelię, prawą błogosławi lub przytrzymuje Świętą Księgę. Do jego atrybutów należą: czaszka, gołąb nad głową, księga, model kościoła, paliusz, rylec.

Ciekawostki

Początkowo imię to pojawiło się na Rusi jako Wasyli i Wasyl, które zostało przejęte z Bizancjum, gdzie je wymawiano Wasilios. Imię to upowszechniło się wśród wielu władców rosyjskich. Imię to zdobyło na popularności ze względu na św. Bazylego, jednego z założycieli wschodniego życia klasztornego.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.