Dzień Wtulania Się 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Wtulania Się zostało 268 dni, czyli 8 miesięcy i 23 dni.

W 2025 roku Dzień Wtulania Się przypada na 6 stycznia (poniedziałek).

Dzień Wtulania Się (Cuddle Up Day) przypada 6 stycznia i jest to jedno z tych świąt, które przypominają o tym jak proste, nic nie kosztujące nas czynności, mogą być przyjemne i wprawiać w świetny nastrój.

Zalety wtulania się

Na temat przytulania się przeprowadzano nawet różne badania, publikowano prace naukowe, a wnioski są jednoznaczne. Ta czynność uwalnia oksytocynę, czyli hormon dobrego samopoczucia, a więc generuje same pozytywne uczucia – niweluje stres, smutki, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Z medycznego punktu widzenia wtulanie się zmniejsza ryzyko chorób serca oraz obniża ciśnienie krwi. W przypadku partnerów, wtulanie się wpływa na pożądanie seksualne. Powoduje ono bowiem uwalnianie dopaminy, która stymuluje mózg do poszukiwania przyjemności.

Dotyk jest również bardzo istotny w rozwoju psychologicznym młodego człowieka. Kiedy rodzicie tulą swoje pociechy, budują w ten sposób ich otwartość na innych ludzi, empatię, umiejętność okazywania uczuć i funkcjonowania w społeczeństwie. Natomiast dzieci, którym rodzice rzadko w ten sposób okazywali uczucia, niestety często w dorosłym życiu są zagubione, wycofane i mają problemy natury psychicznej.

Obchody Dnia Wtulania Się


Świętowanie Dnia Wtulania Się jest proste i oczywiste – okażmy w ten sposób nasze uczucia bliskim nam osobom. Mamie, tacie, rodzeństwu, małżonkowi czy babci. Z pewnością się ucieszą, zwłaszcza jeśli na co dzień raczej unikamy wtulania się w ich ramiona. Można też zorganizować tzw. cuddle party, czyli przyjęcie podczas którego uczestnicy tulą się do siebie.

Nie wolno zapominać, że również psy, konie czy koty potrzebują czułości. W dniu tak radosnego święta nie powinno się mieć litości i przytulić każdego, kto sobie na to zasłużył! Poza tym obchody Cuddle Up Day przypadają w samym środku zimy, tak więc wtulanie się to świetny sposób na utrzymanie ciepła.

A co z tymi, którzy nie mają przy sobie bliskich osób lub zwierzaków? Dla nich również jest rozwiązanie. Można na przykład zafundować sobie sesje wtulania się z profesjonalistą i taka opcja jest dostępna w Polsce. Jest też znacznie tańsze rozwiązanie - wystarczy po prostu znaleźć ciepły kocyk i się w niego wtulić…

Dla tych osób, którym podoba się Dzień Wtulania Się, mamy dobrą wiadomość. W kalendarzu świąt nietypowych jest jeszcze kilka podobnych okazji, np. Dzień Przytulania 21 stycznia. Warto więc regularnie odwiedzać kalendarz bimkal.pl, by być na bieżąco ze wszystkimi miłymi świętami.

Występowanie Dnia Wtulania Się w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek06.01.2023Dzień Wtulania Się 2023
Sobota06.01.2024Dzień Wtulania Się 2024
Wtorek06.01.2026Dzień Wtulania Się 2026
Środa06.01.2027Dzień Wtulania Się 2027
Czwartek06.01.2028Dzień Wtulania Się 2028
Sobota06.01.2029Dzień Wtulania Się 2029
Niedziela06.01.2030Dzień Wtulania Się 2030
Poniedziałek06.01.2031Dzień Wtulania Się 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 stycznia