Dzień Dziwaka 2022

Do najbliższych obchodów Dnia Dziwaka zostało 41 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni.

W 2022 roku Dzień Dziwaka przypada na 7 stycznia (piątek).

7 stycznia obchodzony jest niezwykły dzień, który może świętować każdy, kto lubi wyróżniać się z tłumu, a więc Dzień Dziwaka. Kto i gdzie to wymyślił? Pomysłodawcą był profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, Philip Zimbardo, znany z wielu interesujących eksperymentów naukowych. W Dniu Dziwaka studenci otrzymali propozycję przebrania się w bardzo nietypowe stroje i zachowywania się w sposób daleko różniący od przyjętych norm społecznych. Aby studenci nie czuli się poszkodowani, sam profesor ubrany w perukę oraz sukienkę w trakcie prowadzonego wykładu nakładał kolczyki i malował usta szminką. Przeprowadzony eksperyment naukowy przedstawiał siłę konformizmu i poczucia przez studentów odrzucenia przez grupę. A od pewnego czasu ten dzień staje się świętem wszystkich ludzi uznawanych za odszczepieńców, innych bądź tak zwane czarne owce społeczeństwa.

A kim jest dziwak? Według „Słownika języka polskiego” dziwak to człowiek ekscentryczny, o nietypowych upodobaniach i przyzwyczajeniach. Dawniejsze i współczesne normy społeczne potrafią szybko zaklasyfikować daną osobę jako „dziwaka”, choć często wśród tych „dziwaków” byli wielcy tego świata wyprzedzający swoją epokę. Sławni artyści, filozofowie, politycy nieraz musieli stawić czoło zagniewanej masie i mimo wielu trudności dążyli do własnego celu, wciąż głosząc idee przez większość uważane jako nic nieznacząca mowa „wariata”.

Dziwacy są wśród nas, żyją tuż obok we własnym świecie, wyróżniając się świadomie bądź nieświadomie od reszty społeczeństwa. Przeciwstawiają się narzuconym ograniczeniom, a im mocniej manifestują swoją odmienność, tym bardziej usuwani są na margines życia społecznego. Warto jednak zastanowić się, czy każdy z nas nie ma w sobie z odrobiny z dziwaka? Nasze zwyczaje, często głęboko ukrywane przed światem nadają nam tę unikalność i indywidualność, choć czasami sami boimy się konfrontacji z naszą prawdziwą naturą. Świat bez dziwnych osób byłby szary i nudny, zaś w Dniu Dziwaka wszyscy możemy świętować eksponując nasze dziwactwa.

Występowanie Dnia Dziwaka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek07.01.2020Dzień Dziwaka 2020
Czwartek07.01.2021Dzień Dziwaka 2021
Sobota07.01.2023Dzień Dziwaka 2023
Niedziela07.01.2024Dzień Dziwaka 2024
Wtorek07.01.2025Dzień Dziwaka 2025
Środa07.01.2026Dzień Dziwaka 2026
Czwartek07.01.2027Dzień Dziwaka 2027
Piątek07.01.2028Dzień Dziwaka 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Włochy 🇮🇹 - Dzień Flagi
Kalendarz Prawosławny ☦ - Boże Narodzenie

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 stycznia