Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Kruchego Ciasta zostało 277 dni, czyli 9 miesięcy i 2 dni.
W 2026 roku Międzynarodowy Dzień Kruchego Ciasta przypada na 6 stycznia (wtorek).
Kruche ciasto obchodzi swoje święto 6 stycznia. Chociaż wydaje się typowo polskie, zawdzięczamy je Szkotom, a nawet ich królowej.
Kruche ciasto było kiedyś przysmakiem dla najbogatszych
Pierwsze wzmianki o cieście przypominającym kruche pochodzą z XII wieku, jednak wersja podobna do współczesnej powstała w XVI wieku. Podobno przepis powstał na dworze Marii Stuart, Królowej Szkotów, przez dodanie do mąki i masła cukru. Od tego czasu Szkocja stała się stolicą kruchego ciasta, a w XVIII wieku nastąpił prawdziwy rozwój cukierni, przepisów i nowych rodzajów ciastek. Ze względu na cenę składników był to wtedy przysmak tylko dla najbogatszych. W pewnych rejonach Szkocji kruche ciasto łamało się nad głową panny młodej w geście dobrej fortuny.
Kruche ciasto zawdzięcza swoją kruchość dodatkowi masła. Początkowo pieczono okrągłe ciasto, które potem krojono na trójkąty – miało to reprezentować słońce. Do współczesnej wersji dodaje się też jajka. Dzisiaj mamy mnóstwo odmian i kształtów, różne ciasta i ciastka. Małe okrągłe ciasteczka z dżemem, ciasta z jabłkami, śliwkami, bezą, dodatkiem kakao, powideł, orzechów, półksiężyce oprószone cukrem pudrem.
Sposób na świętowanie jest tylko jeden
Tego dnia nie mamy wyjścia – musimy zjeść kruche ciasto. Możemy je kupić od profesjonalistów, ale najlepiej zrobić swoje. Warto znać przepis, bo ciasto kruche może być podstawą wielu ciast i deserów. Okres zimowy sprzyja dodatkom jak jabłka i cynamon, powidła, orzechy, czy czekolada.
