Imieniny Benedykta

👨 Benedykt ♂️

Do najbliższych imienin Benedykta zostało 12 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Benedykt obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 7 lipca (niedziela) i 11 marca (wtorek).

Pochodzenie imienia

Benedykt to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa benedictus, oznaczającego "tego, o którym się dobrze mówi"; "tego, któremu się dobrze życzy".

Charakterystyka osób noszących imię Benedykt

Benedykt to mężczyzna, który uwielbia samotne spędzanie czasu. Często unika innych osób, bowiem nie należy do zbyt pewnych siebie i cóż, to w samotnej kontemplacji odnajduje szczęście. Ma szczególne tendencje do mistycyzmu i zawsze kroczy swoją drogą duchową. Posiada przenikliwą intuicję, która pomaga w dostrzeganiu rzeczy ukrytych przed otoczeniem. Benedykt wyróżnia się ciekawymi zainteresowaniami, sprawiającymi, że należy do niebanalnych osób. Uwielbia rozmawiać o swoich pasjach i w takich chwilach okazuje się być niesamowitym mówcą.

W życiu kieruje się jasno określonymi zasadami. Należy do tradycjonalistów i niechętnie zmienia własne przekonania. Należy przyznać, że dużą wagę przykłada do praktyk religijnych i cóż, może okazać się wspaniałym przywódcą duchowym. Lubi wieść komfortowe oraz wygodne życie i ceni sobie estetyczny wygląd. Uwielbia otaczać się pięknymi przedmiotami, lecz głównie zwraca uwagę, na jakość niż na wartość. Nie lubi wszelkich zobowiązań i często sprawia wrażenie, że jest indywidualistą we wszystkich dziedzinach życia. I choć samotnie wędruje przez życie, to uwielbia pomagać innym. Benedykt jest wyrozumiałym oraz lojalnym przyjacielem, który zawsze oferuje swoją pomocną dłoń. Jest urodzonym altruistą i nieraz to on poświęca swoje szczęście dla dobra otoczenia. Często przypomina dobrego anioła w ciele człowieka. Nie poszukuje miłości za wszelką cenę, zwłaszcza, że nie ma czasu na związki uczuciowe lub nie odczuwa takiej potrzeby. Lubi przebywać w towarzystwie kobiet, lecz nie korzysta z ich wdzięków, bowiem traktuje panie z największym szacunkiem. Często kobiety widzą w nim prawdziwego przyjaciela, szczególnie, że odznacza się cierpliwością oraz wyrozumiałością.

W pracy zawodowej, Benedykt wyróżnia się sumiennością oraz dużą odpowiedzialnością. Często poszukuje stanowiska związanego z samodzielnym działaniem oraz spokojem. Okazuje się być skrupulatnym oraz godnym zaufania pracownikiem. Potrafi odnieść duży sukces, szczególnie, że ma wyjątkowe talenty. Jest doskonałym taktykiem i aktorem, który potrafi ukryć swoje słabe strony. Dlatego tak często odbierany jest jako pewny siebie i zaradny mężczyzna. Ale zawsze kieruje się wartościami moralnymi i nikt nie może zarzucić Benedyktowi nieuczciwości lub zdrady.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Benedykt z Nursji, opat, patron Europy. Benedykt urodził się ok. roku 480 wraz ze swoją bliźniaczą siostrą, św. Scholastyką. Pod jego kierunkiem utworzono 12 małych klasztorów, liczących po 12 uczniów każdy. Święty był twrócą reguły benedyktyńskiej. Benedykt zmarł 21 marca 547 roku, w kilka dni po śmierci swojej siostry, św. Scholastyki, założycielki żeńskiej gałęzi benedyktynów. Pochowano ich razem we wspólnym grobie na Monte Cassino. Szybko jego kult rozpowszechnił się po całej Europie. W Polsce najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest Tyniec. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem. W ikonografii św. Benedykt przedstawiany jest w habicie benedyktyńskim, w kukulli, z krzyżem w dłoni. Do jego atrybutów należą: anioł, bicz, hostia, kielich z wężem, księga, kruk z chlebem w dziobie, księga reguły w ręce, kubek, pastorał, pies, rozbity puchar, infuła u nóg z napisem "Ausculta fili" - "Synu, bądź posłuszny", wiązka rózg.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się wraz z chrześcijaństwem, zapewne w związku z benedyktynami. W źródłach imię to spotykane jest w 1187 roku. W XIV wieku wzrosła jego popularność. Imię Benedykt pojawiło się w następujących formach: Bieniasz (1327 rok), Bieniaszek (1392 rok), Bieniek, Bieniesz, Bienisz, Bienik, Bień. Od tego imienia również pochodzą nazwiska Bieniewski, Bieniowski, Bienisz,Bieńkosz, Bieńkowski, Bienięda, Bieniędzki.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.