Imieniny Bernarda

👨 Bernard ♂️

Do najbliższych imienin Bernarda zostało 77 dni, czyli 2 miesiące i 16 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Bernard obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 20 maja (poniedziałek), 20 sierpnia (wtorek) i 14 września (sobota).

Pochodzenie imienia

Bernard to imię męskie pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słowa oznaczającego "silny niedźwiedź".

Charakterystyka osób noszących imię Bernard

Bernard to mężczyzna, który wyróżnia się siłą psychiczną oraz odpornością na wszelkie krytyczne sytuacje. Nieraz przypomina głaz, bowiem ze stoickim spokojem przyjmuje wszystko, co przynosi los. Czasami sprawia wrażenie, że nic jest w stanie wyprowadzić go z równowagi, zaś on sam skupia się jedynie na wewnętrznym świecie. Bernard jest uparty i niechętnie podejmuje polemiki dotyczące jego postaw lub przekonań. To mężczyzna, który wie, co chce osiągnąć i nie cofnie się przed realizacją swojego pomysłu. Nie należy do kompromisowych osób i jest trudnym negocjatorem.

W pracy zawodowej, Bernard wyróżnia się mocnym i zdecydowanym charakterem, więc najchętniej zajmuje kierownicze stanowiska. Lubi być autorytetem, lecz odznacza się wyrozumiałością oraz cierpliwością. Co ciekawe, Bernard nie czeka z założonymi rękami na poprawę losu, ale samodzielnie i odważnie podejmuje radykalne decyzje. Nie można Bernardowi zarzucić tchórzostwa, gdyż zawsze podejmuje walkę i raczej nigdy nie poddaje się, nawet w obliczu porażki. Każdą klęskę traktuje jako dodatkowy bodziec do wzmożonego działania. Lubi rywalizację i cóż, posiada żyłkę hazardzisty. Często stawia wszystko na jedną kartę i nie przejmuje się przyszłymi konsekwencjami. Posiada wielkie ambicje, ale po osiągnięciu sukcesu, nie osiada na laurach i wyznacza kolejny cel do zdobycia. A im trudniejszy, tym ciekawszy.

W życiu towarzyskim, Bernard lubi otaczać się ludźmi podobnymi do niego. Wybiórczo traktuje znajomych i nie każdy ma szansę na zdobycie jego zaufania. Często przebywa w towarzystwie osób, które tak jak on, wyróżniają się silnym i twardym charakterem. Należy przyznać, że Bernard wzbudza powszechny szacunek i często stawiany jest jako wzór do naśladowania.

W miłości, Bernard poszukuje kobiety o uległym charakterze i spokojnej osobowości. Lubi sprawować władzę i w tej kwestii jest tradycjonalistą. Dlatego zwraca uwagę na kobiety, które lubią zajmować się domem, zaś partnera traktują z najwyższym szacunkiem oraz powagą. Jest dobrym ojcem, przykładającym się wyjątkowo do wychowywania dzieci.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Bernard z Clairvaux, opat i doktor Kościoła, urodzony w rycerskim rodzie burgundzkim, na zamku Fontaines pod Dijon (Francja) w 1090 roku. Jako chłopiec uczęszczał do szkoły prowadzonej przez kanoników diecezjalnych w St. Vorles. W wieku 22 lat wstąpił do surowego opactwa cystersów w Citeaux i niedługo jego ojciec poszedł w ślady syna. Święty był również założycielem nowego opactwa w pobliżu Aube, w diecezji Langres. Został opatem tego klasztoru w wieku 25 lat. Zmarł w Clairvaux 20 sierpnia 1153 roku, zaś do chwały świętych wyniósł go papież Aleksander III w 1174 roku. W ikonografii Bernard przedstawiany jest w stroju cysterskim. Do jego atrybutów należą: księga, krzyż opacki, krucyfiks; Matka Boża z Dzieciątkiem, narzędzia Męki Pańskiej, pióro pisarskie, różaniec, trzy infuły u stóp, rój pszczeli, ul.

Ciekawostki

Imię zostało przejęte z języka germańskiego, w postaci: Barnat, Birnat i Bernard, rzadziej Bernhard i dopiero pod wpływem języka łacińskiego, utrwaliła się forma Bernard. Co ciekawe, od tych średniowiecznych form powstały nazwiska, takie jak Biernadzki, Biernacki,Biernatowicz. Do nowej formy imienia zaliczane jest Bernardyn, powstałe od włoskiego zdrobnienia Bernarda.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.