Imieniny Błażeja

👨 Błażej ♂️

Do najbliższych imienin Błażeja zostało 188 dni, czyli 6 miesięcy i 4 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Błażej obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 29 listopada (piątek) i 3 lutego (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Błażej to imię pochodzenia łacińskiego oraz nazwa rodu, pochodząca z przezwiska Blasio, -onis, które łączy się z wyrazem pospolitymblaesus, a, um, 'sepleniący'. Prawdopodobnie Rzymianie przejęli za pośrednictwem oskijskim greckie słowo blaisos, oznaczające 'krzywonogi, chory na artretyzm', zmieniając jego znaczenie.

Charakterystyka osób noszących imię Błażej

Błażej to mężczyzna, który uwielbia rozmawiać i dzielić swoimi przemyśleniami, przekonaniami lub poglądami. Jednak nie zawsze zastanawia się nad sensem swojej wypowiedzi i często nadmierna gadatliwość może być przyczyną jego problemów. To szczera osoba, która czasami dość w jednoznaczny sposób wyraża opinię na temat danej osoby. Nie przykłada wagi do konsekwencji swoich słów i może przez to wpaść w niejedne tarapaty.

Błażej nie potrafi szybko nawiązać kontaktu z otoczeniem i często ma problemy w relacjach międzyludzkich. Nadmierna szczerość nie zjednuje mu nadmiernej ilości znajomych, lecz jego grono przyjaciół składa się z wypróbowanych i wiernych towarzyszy losu. Podobnie jak on, słyną ze swojej szczerości i nigdy nie posuną się do kłamstwa. Błażej znany jest ze swojego optymizmu i nieskrępowanej radości, więc często to on rozwesela największych ponuraków. To wulkan energii, który wprawia w ruch otoczenie wszędzie tam, gdzie tylko pojawi się jego osoba. Zawsze namawia do działania i często zajmuje stanowiska kierownicze. To urodzony lider, który potrafi porwać ze sobą tłum.

Błażej posiada duże zdolności organizatorskie, więc nie ma dla niego rzeczy niemożliwych do zrobienia. To on załatwia wszystkie skomplikowane sprawy i nie przerażają go wizyty w urzędach. Cechuje się ogromną odwagą, która niestety może przekształcić się w brawurę, co niekoniecznie przynosi pozytywne konsekwencje. Błażej bywa dość nerwowy, ale na szczęście potrafi zapanować nad swoją impulsywnością.

W życiu uczuciowym poszukuje cierpliwej oraz szczerej partnerki. Doskonale spełnia się w roli ojca i męża, zwłaszcza, że uwielbia dzieci. Od wczesnych lat marzy o własnej rodzinie i dużą wagę przykłada do osobowości kobiety. Zawsze troszczy się wyjątkowo o dobro najbliższych i walczy odważnie o szczęście rodziny. Błażej stawia ciepło rodzinne na pierwszym miejscu, a kariera zawodowa lub ambicje schodzą na dalszy plan. Nie preferuje romansów i zazwyczaj zachowuje całkowitą wierność wobec ukochanej partnerki, ale podobnych przekonań i postaw oczekuje od kobiety.

Patron imienia

Patronem imienia jest Błażej, biskup Sebasty, pochodzący z Cezarei Kapadockiej, ojczyzny św. Bazylego Wielkiego, św. Grzegorza z Nazjanzu, św. Grzegorza z Nyssy, św. Piotra z Sebasty, św. Cezarego i wielu innych świętych. Po nawróceniu się na wiarę, porzucił zawód lekarza i podjął życie na pustyni. Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza uciekł do jednej z pieczar górskich, skąd nadal rządził swoją diecezją, Jednak został aresztowany i w więzieniu podobno cudownie uleczył syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. Z legendą związane są także ludowe zwyczaje, na przykład robiono małe świece, zwane "błażejkami", które niesiono do poświęcenia i dotykano nimi gardła lub poświęcano jabłka i dawano je do spożycia cierpiącym na ból gardła. Zginął męczeńską śmiercią w 316 roku i od tej pory jest patronem m.in. kamieniarzy i gręplarzy, mówców, śpiewaków, a także chorwackiego miasta Dubrownik. W ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup, w trakcie udzielanego błogosławieństwa. Atrybutami jego są: jeleń, pastorał, ptaki z pożywieniem w dziobie, dwie skrzyżowane świece, zgrzebło - narzędzie tortur.

Ciekawostki

W polskich źródłach imię istniało w kilku postaciach: Błażej, Błożej, Błażek,Błażko, zaś formy Błaż i Błażko służyły jako nazwiska. W Polsce imię Błażej było imieniem chłopskim.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.