Światowy Dzień Walki z NTD 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Walki z NTD zostało 189 dni, czyli 6 miesięcy i 5 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Walki z NTD przypada na 30 stycznia (czwartek).

Nazwa NTD prawdopodobnie niewiele nam mówi i właśnie dlatego powstał ten dzień. NTD to zaniedbywane choroby tropikalne, które co roku zabijają miliony ludzi, ale nie poświęca się im należytej uwagi – dlatego 30 stycznia warto dowiedzieć się więcej na ich temat.


Czym są choroby NTD?

Szacuje się, że choroby NTD co roku zabijają i okaleczają tyle samo osób co AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte. Jak to możliwe i dlaczego nikt nie pracuje nad lekarstwem? Ponieważ problem dotyczy ubogich regionów świata: Afryki i Azji. Do chorób NTD zaliczamy: drakunkolozę, ślepotę rzeczną, różne zakażenia układu chłonnego, leiszmaniozę, śpiączkę afrykańską, chorobę Chagasa, trąd, jaglicę i wrzód Bairnsdala. Część z nich wywołują bakterie, a inne glisty, włosogłówki i filarie. Łącznie jest to aż 13 chorób, z czego aż 9 można by w bardzo łatwy sposób wyleczyć.


Często nie są do tego nawet potrzebne leki – drakunkolozę można by prawie wyeliminować, gdyby w tych częściach świata przelewało się wodę przez płótno. Moskitiery mogłyby drastycznie zmniejszyć ilość chorych na malarię (nie jest to co prawda choroba NTD, ale jej leczenie również jest zaniedbane). Moskitiera kosztuje jedynie 5 dolarów i starcza na 5 lat. Dla mieszkańców świata zachodniego jest to koszt kawy z sieciówki, ale dla mieszkańców biednych rejonów świata jest to nieosiągalna kwota. Choroby pasożytnicze mogłyby być zniwelowane poprzez odrobaczanie uczniów w szkołach kilka razy do roku. Wszystkie te rozwiązania wymagają małego nakładu pieniędzy, ale nie tylko. W Afryce i wielu częściach Azji brakuje też edukacji na temat tego, jak ochronić się przed tymi chorobami.


Jest to problem, którego świat zachodni nie dostrzega, a tak naprawdę nie chce dostrzegać. Sytuacja zaczyna się jednak poprawiać. W sprawę leczenie chorób tropikalnych angażuje się bardzo były prezydent USA Jimmy Carter, który nagłaśnia problem. Wiele koncernów medycznych, takich jak Merck&Co., GlaxoSmithKline, Johnson&Johnson, czy Pfizer, dostarcza chorym darmowe leki. W pomoc zaangażowana jest też Światowa Organizacja Zdrowia, która ogłasza konkursy na leki i badania zwalaczające choroby NTD.


Najłatwiej byłoby walczyć równocześnie z malarią i NTD, ponieważ wymaga to takich samych działach. Według szacunków program walki z tymi chorobami w Afryce kosztowałby 3 miliardy dolarów rocznie. Ta kwota wydaje się duża? Pentagon wydaje tyle w... 2 dni.


Światowy Dzień z NTD powstał dopiero w 2019 roku. Miejmy nadzieję, że jest to krok w kierunku rozwiązania problemu tych chorób. Jeżeli sami chcemy pomóc, wystarczy zrezygnować z jednej kawy na mieście i wesprzeć jedną z organizacji, która pomaga chorym.

Występowanie Światowego Dnia Walki z NTD w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek30.01.2023Światowy Dzień Walki z NTD 2023
Wtorek30.01.2024Światowy Dzień Walki z NTD 2024
Piątek30.01.2026Światowy Dzień Walki z NTD 2026
Sobota30.01.2027Światowy Dzień Walki z NTD 2027
Niedziela30.01.2028Światowy Dzień Walki z NTD 2028
Wtorek30.01.2029Światowy Dzień Walki z NTD 2029
Środa30.01.2030Światowy Dzień Walki z NTD 2030
Czwartek30.01.2031Światowy Dzień Walki z NTD 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 30 stycznia