Międzynarodowy Dzień Puzzli 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Puzzli zostały 113 dni, czyli 3 miesiące i 21 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Puzzli przypada na 29 stycznia (środa).

Międzynarodowy Dzień Puzzli znany tez jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek lub Dzień Składanki i Łamigłówki to święto obchodzone od około połowy lat 90-tych. Dokładna geneza Dnia Puzzli nie jest znana, ale święto zostało prawdopodobnie zainicjowane przez amerykańskich producentów wszelkich rodzajów zabaw umysłowych.

W j. polski słowo puzzle odnosi się praktycznie tylko do układanki obrazków i obrazów z małych fragmentów o specyficznych kształtach. Ale słowo "puzzle" w języku angielskim ma kilka znaczeń. Etymolodzy doszukali się, że pierwsze użycie słowa pochodzi z XVI w. i wówczas był to czasownik, który oznaczał " sprawić, że ktoś poczuje się zdezorientowany ponieważ czegoś nie rozumie". Z czasem słowo "puzzle" stało się synonimem słowa "zagadka", "układanka" a z czasem także oznaczało grę nad którą trzeba dokładnie pomyśleć, w określonym porządku, aby ją wygrać lub rozwiązać.

Puzzle to gra, problem lub zabawka , która testuje pomysłowość lub wiedzę danej osoby. W takiej układance od osoby rozwiązującej oczekuje się, że układa elementy w sposób logiczny, aby znaleźć poprawne lub zabawne rozwiązanie układanki. Puzzle są często tworzone jako forma rozrywki, ale mogą również wynikać z poważnych problemów matematycznych lub logicznych . W takich przypadkach ich rozwiązanie może być istotnym wkładem w badania matematyczne. Zatem Dzień Puzzli to dzień wszelkich gier i zabaw takich jak popularne krzyżówki, sudoku, kostka Rubika, klasyczne puzzle jako układanie obrazu, pasjanse, zagadki matematyczne i inne zagadki i zabawy umysłowe.

Układanka - puzzle tradycyjne
Wg. różnych źródeł za wynalazcę układanki typu puzzle uważa się Johna Spilsbury, brytyjskiego grawera i kartografa. Opracowane przez niego wczesne układanki, były wytwarzane poprzez montowanie map na arkuszach twardego drewna i cięcie wzdłuż granic państwowych, tworząc układankę przydatną do nauczania geografii. Jak podaje Wikipedia takie "rozcięte mapy" były używane do nauczania dzieci króla Jerzego III i królowej Charlotte w XVIII wieku. Układanki tekturowe pojawiły się pod koniec XIX wieku, ale z powodzeniem zastępowano układanki drewniane ze względu na przekonanie producentów, że ​​układanki tekturowe będą postrzegane jako niskiej jakości. Popularność puzzli wzrosła w okresie Wielkiego Kryzysu (lata 30-te XX w.), ponieważ stanowiły tanią, trwałą i nadającą się do recyklingu formę rozrywki. Mniej więcej w tym czasie układanki ewoluowały, stając się bardziej złożone i atrakcyjniejsze dla dorosłych. Były również rozdawane w promocjach produktów i wykorzystywane w reklamach , gdzie klienci uzupełniali obraz promowanego produktu. Usprawnienia procesów produkcyjnych po II wojnie światowej sprawiły, że układanki tekturowe stały się bardziej atrakcyjne. Większość współczesnych puzzli jest wykonana z tektury, ponieważ są one łatwiejsze i tańsze w masowej produkcji niż oryginalne drewniane modele. Powiększona fotografia lub wydrukowana reprodukcja obrazu lub innej dwuwymiarowej grafiki jest przyklejana do kartonu przed cięciem. Wcześniej używano do cięcia wykrojniki i prasy, współcześnie do cięcia coraz częściej używa się cięcia z użyciem lasera. Zaletą wycinania laserem jest to, że układankę można wyciąć na dowolny wymiar, dowolny kształt, dowolną wielkość (lub dowolną liczbę) elementów.

Puzzle są dostępne w różnych rozmiarach i z różną ilością elementów. Dla najmłodszych dzieci składają się z kilku lub kilkunastu elementów, dla dorosłych zwykle zawierają kilkaset czy kilka tysięcy elementów. Prawdopodobnie największe dostępne na rynku puzzle składają się 54 tys kawałków i po złożeniu tworzą układankę o rozmiarze 864x204 cm (ponad 17m2) i kosztują około 2,5 tys zł. Rekord Guinessa pod względem największych puzzli został pobity w lipcu 2018 r. - w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ułożono układankę o powierzchni 6122,68 m2 z 12320 elementów. Jest tez rekord Guinessa pod względem największej ilości kawałków - dokonali tego wietnamscy studenci. We wrześniu 2011 r. 1600 studentów w ciągu 17 godzin ułożyło układankę o wymiarach 14,85 x 23,20 m z 551232 kawałków. Poprzedni rekord był ustanowiony w Singapurze w 2002 r. (212323 puzzle).

Ciekawostka
Według Kanadyjskiego Towarzystwa Alzheimera układanie puzzli jest jednym z wielu działań, które mogą pomóc w utrzymaniu aktywności mózgu i przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera

Występowanie Międzynarodowego Dnia Puzzli w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela29.01.2023Międzynarodowy Dzień Puzzli 2023
Poniedziałek29.01.2024Międzynarodowy Dzień Puzzli 2024
Czwartek29.01.2026Międzynarodowy Dzień Puzzli 2026
Piątek29.01.2027Międzynarodowy Dzień Puzzli 2027
Sobota29.01.2028Międzynarodowy Dzień Puzzli 2028
Poniedziałek29.01.2029Międzynarodowy Dzień Puzzli 2029
Wtorek29.01.2030Międzynarodowy Dzień Puzzli 2030
Środa29.01.2031Międzynarodowy Dzień Puzzli 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 stycznia