Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Iluzjonisty zostały 193 dni, czyli 6 miesięcy i 9 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty przypada na 31 stycznia (piątek).

Przecinanie człowieka na pół, wyciąganie królika z cylindra, wydostanie się z kaftanu – to najbardziej znane sztuczki iluzjonistyczne. W ich przypadku często już wiemy, jak to robią. Najwięksi specjaliści w tej dziedzinie potrafią jednak wymyślić iluzje, które przeczą prawom fizyki, grawitacji czy ludzkiej anatomii. Dzień Iluzjonisty przypada na 31 stycznia.


Pierwsza była sztuczka z 3 kubeczkami

Pierwsze wzmianki o sztuczkach magicznych można pojawiły się w starożytnym Egipcie. Podobno pierwsza była sztuczka z 3 piłeczkami i kubeczkami znana z filmów. Średniowiecze było ciężkimi czasami dla iluzjonistów. Zabobony i duża siła Kościoła sprawiły, że magików często posądzano o kontakty z diabłem. Oczywiście reputację prawdziwych magików psuli trochę oszuści, którzy wykorzystywali iluzję do oszukiwania w kartach. W tych czasach miejscami, gdzie uprawiano magię były festyny i jarmarki.


Pierwszym współczesnym iluzjonistą był Jean Robert-Houdin. Syn zegarmistrza wprowadził do sztuczek iluzjonistycznych dużo mechanizmów, elegancką oprawę i stroje. Doprowadził sztukę manipulacji dłońmi i urządzeniami do perfekcji. Dzięki niemu pokazy magiczne stały się modne, a pojawianie się na nich było równe z pójściem do teatru, czy na balet.


Oczywiście nazwisko Houdin z czymś nam się kojarzy. Czy Harry Houdini to jego syn? Nie, ale zaczerpnął od niego swój pseudonim.
Erik Weisz, bo tak nazywał się naprawdę, był imigrantem z Węgier. Jako iluzjonista działał w tym samym wieku co swój poprzednik. Houdini słynął z eskapizmu, a więc uciekania z sytuacji niemożliwych, np. zatopionej skrzyni albo kaftanu wiszącego na linie. Nie można też nie wspomnieć o Davidziee Copperfieldzie, który królował w latach 90. Największym wyczynem magika było sprawienie, że na kilka sekund zniknęła... Statua Wolności!


Cała sztuka iluzji polega na tajemnicy i elemencie zaskoczenia. Dlatego świat magików bardzo dba o niezdradzanie swoich sekretów. Kiedy w latach 90. w USA pojawił się program zdradzający kulisy najbardziej znanych magicznych sztuczek (był też wyświetlany w Polsce), cały świat iluzjonistów wpadł w panikę. Na szczęście współcześni specjaliści w tej sztuce odchodzą już od wyświechtanych pomysłów. Współcześni magicy to np. Y, Aryman czy Maciej Pol. Na scenie międzynarodowej to Criss Angel czy David Blaine.


Poznaj bliżej świat iluzjonistów

Świat filmu uwielbia tematykę iluzjonistów. Dzięki temu możemy tego dnia obejrzeć takie filmy jak „Iluzjonista” czy „Prestiż”, albo hit o współczesnej iluzji o tytule … „Iluzja”.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Iluzjonisty w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek31.01.2023Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2023
Środa31.01.2024Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2024
Sobota31.01.2026Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2026
Niedziela31.01.2027Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2027
Poniedziałek31.01.2028Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2028
Środa31.01.2029Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2029
Czwartek31.01.2030Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2030
Piątek31.01.2031Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 stycznia