Chiński Nowy Rok 2025

Do najbliższych obchodów Chińskiego Nowego Rok zostało 277 dni, czyli 9 miesięcy i 2 dni.

W 2025 roku Chiński Nowy Rok przypada na 29 stycznia (środa).

Chiński Nowy Rok to święto, które celebruje początek nowego roku w tradycyjnym chińskim kalendarzu księżycowo-słonecznym. W kulturze chińskiej i krajach Azji Wschodniej festiwal jest powszechnie określany jako Święto Wiosny, ponieważ sezon wiosenny w kalendarzu księżycowo-słonecznym tradycyjnie zaczyna się od pierwszego z dwudziestu czterech terminów słonecznych, które festiwal obchodzi w okresie Księżycowego Nowego Roku. Z okazji końca zimy i początku sezonu wiosennego obchody odbywają się tradycyjnie od sylwestra, wieczoru poprzedzającego pierwszy dzień roku, do Święta Latarni, które odbywa się 15 dnia roku. Pierwszy dzień chińskiego Nowego Roku rozpoczyna się w nowiu, który pojawia się między 21 stycznia a 20 lutego. W 2025 r. Pierwszy dzień chińskiego Nowego Roku przypada na środę 29 stycznia

Chiński Nowy Rok jest jednym z najważniejszych świąt w Chinach. Wiąże się z kilkoma mitami i zwyczajami. Festiwal był tradycyjnie czasem oddawania hołdu bóstwom i przodkom. W Chinach regionalne zwyczaje i tradycje dotyczące obchodów Nowego Roku są bardzo zróżnicowane, a wieczór poprzedzający Nowy Rok jest często uważany za okazję do zebrania się rodzin chińskich na dorocznej kolacji. Tradycyjne jest również, że każda rodzina dokładnie posprząta swój dom, aby zmieść wszelkie nieszczęścia i zrobić miejsce na nadchodzące szczęście. Innym zwyczajem jest dekoracja okien i drzwi z czerwonego pociętego papieru. Popularne tematy wśród tych wycinanek obejmują powodzenie lub szczęście, bogactwo i długowieczność. Inne działania obejmują zapalanie petard i dawanie pieniędzy w czerwonych papierowych kopertach . W północnych regionach Chin pierogi zajmują ważne miejsce w posiłkach z okazji święta. Często służy jako pierwszy posiłek w roku o północy lub jako śniadanie pierwszego dnia.

Tematy tabu podczas Chińskiego Nowego Roku


1. Nie mów negatywnych słów
Wszystkie słowa o negatywnych konotacjach są zabronione! Należą do nich: śmierć, chory, pusty, ból, duch, biedny, złamanie, zabójstwo i inne.
Powód tego powinien być oczywisty. Nie chciałbyś się oszukać ani sprowadzić tych nieszczęść na siebie i swoich bliskich.

2. Nie tłuc ceramiki ani szkła
Połamane rzeczy zerwie twoje połączenie z dobrobytem i fortuną. Jeśli upuścił talerz lub miskę, natychmiast owiń go czerwonym papierem. Po Nowym Roku wrzuć zawinięte odłamki do jeziora lub rzeki.

3. Nie sprzątać ani nie zamiatać
Przed Świętem Wiosny jest dzień sprzątania. Ma to na celu usunięcie pecha. Ale podczas samej uroczystości staje się to tematem tabu. Czyszczenie lub wyrzucanie śmieci może zamiast tego zmiatać szczęście.
Jeśli musisz, zacznij od zewnętrznej krawędzi pomieszczenia i sięgnij do wewnątrz. Spakuj wszystkie śmieci i wyrzuć je po 5 dniu. Podobnie nie powinieneś brać prysznica w Chiński Nowy Rok.

4. Nie używaj nożyczek, noży ani innych ostrych przedmiotów
Istnieją 2 przyczyny tej zasady. Nie należy używać nożyczek i igieł. W dawnych czasach miało to dać kobietom zasłużoną przerwę.
Ogólnie rzecz biorąc, ostre przedmioty odetną strumień bogactwa i sukcesu. Dlatego w święta 99% salonów fryzjerskich jest zamkniętych. Strzyżenie włosów jest tematem tabu i zabronione przez ponad miesiąc, kiedy wszystkie uroczystości dobiegną końca.

5. Nie odwiedzaj rodziny żony
Tradycyjnie wiele pokoleń żyje razem. Po ślubie panna młoda wprowadza się do domu pana młodego. I oczywiście będzie obchodzić Chiński Nowy Rok ze swoimi teściami.
Powrót do rodziców w Nowy Rok oznacza, że ​​są problemy małżeńskie, a także może przynieść pecha całej rodzinie. Para powinna odwiedzić rodzinę żony drugiego dnia. Przywieźliby swoje dzieci, a także skromny prezent (bo to się liczy).

6. Nie żądaj spłaty zadłużenia
Ten zwyczaj to pokaz zrozumienia. Daje każdemu szansę świętowania bez obaw. Jeśli zapukasz do czyichś drzwi, domagając się spłaty, przynosisz pecha obu stronom. Jednak po piątym dniu gra jest uczciwa. Pożyczanie pieniędzy jest również tematem tabu. Może się okazać, że będziesz musiał pożyczać cały rok.

7. Unikaj walki i płaczu
Jeśli nie ma specjalnych okoliczności, staraj się nie płakać. Ale jeśli dziecko płacze, nie karć go. Wszystkie problemy należy rozwiązywać pokojowo. W przeszłości sąsiedzi przychodzili, aby odgrywać rolę rozjemcy w przypadku wszelkich argumentów. To wszystko po to, aby w nowym roku przebiegła sprawnie.

8. Unikaj przyjmowania leków
Staraj się nie brać lekarstw podczas Święta Wiosny, aby nie chorować przez cały rok. Oczywiście, jeśli jesteś przewlekle chory lub zarazisz się nagłą poważną chorobą, natychmiastowy stan zdrowia powinien być najważniejszy.

9. Nie składaj życzeń noworocznych komuś jeszcze w łóżku
Chcesz komuś złożyć życzenia noworoczne (błogosławieństwo na nowy rok). Ale najpierw pozwól odbiorcy wstać z łóżka. W przeciwnym razie będą leżeć w łóżku przez cały rok. Nie powinieneś też mówić komuś, żeby się obudził. Nie chcesz, żeby ktoś ich pośpieszał i rządził przez cały rok. Skorzystaj z tego i śpij!

10. Chińskie tabu dotyczące dawania prezentów
Wspomniano powyżej, że podczas składania wizyt należy przynosić prezenty. To myśl, która się liczy, ale niektóre prezenty są zabronione. Są to między innymi: zegarki, buty, kwiaty, wszelkie ostre przedmioty i książki.

Daty chińskiego nowego roku
Datę chińskiego Nowego Roku wyznacza kalendarz księżycowy: święto przypada na drugi nów księżyca po przesileniu zimowym. Tak więc za każdym razem, gdy Nowy Rok w Chinach przypada w różnych datach zwykłego kalendarza gregoriańskiego, pomiędzy 21 stycznia i 20 lutego.

Historia chińskiego nowego roku


Chiński Nowy Rok cieszy się historią około 3500 lat. Jego dokładny początek nie jest odnotowany. Niektórzy uważają, że Chiński Nowy Rok powstał w czasach dynastii Shang (1600–1046 pne), kiedy to na początku lub na końcu każdego roku odbywały się ceremonie ofiarne ku czci bogów i przodków. Termin Nian ( „rok”) po raz pierwszy pojawił się w dynastii Zhou (1046-256 pne). Zwyczajem stało się składanie ofiar przodkom lub bogom oraz oddawanie czci naturze, aby pobłogosławić zbiory na przełomie roku. Data festiwalu , pierwszy dzień pierwszego miesiąca w chińskim kalendarzu księżycowym, została ustalona w dynastii Han (202 pne - 220 ne). Niektóre uroczystości stały się popularne, takie jak palenie bambusa, aby wydać głośny dźwięk trzaskania. W dynastiach Wei i Jin (220–420) oprócz czczenia bogów i przodków ludzie zaczęli się bawić . Zwyczaje rodzin, które spotykają się, aby posprzątać swój dom, zjeść obiad i spać do późna w sylwestra, zrodziły się wśród zwykłych ludzi. Dobrobyt gospodarek i kultur w okresie dynastii Tang , Song i Qing przyspieszył rozwój Święta Wiosny. Zwyczaje podczas festiwalu upodobniły się do współczesnych. Odpalanie petard, odwiedzanie krewnych i przyjaciół oraz jedzenie pierogów stało się ważną częścią obchodów.
Pojawiły się bardziej zabawne zajęcia , takie jak oglądanie tańców smoków i lwów podczas Jarmarku Świątynnego oraz oglądanie pokazów latarni. Funkcja Święta Wiosny zmieniła się z religijnej na rozrywkową i towarzyską, bardziej podobną do dzisiejszej.

W 1912 roku rząd podjął decyzję o zniesieniu chińskiego Nowego Roku i kalendarza księżycowego, ale zamiast tego przyjął kalendarz gregoriański i uczynił 1 stycznia oficjalnym początkiem nowego roku.
Po 1949 roku chiński Nowy Rok został przemianowany na Święto Wiosny. Został wymieniony jako ogólnokrajowe święto państwowe. Obecnie wiele tradycyjnych działań zanika, ale zostały wygenerowane nowe trendy. Gala wiosennego festiwalu, zakupy online, czerwone koperty WeChat i podróże zagraniczne sprawiają, że Chiński Nowy Rok jest bardziej interesujący i kolorowy.

Występowanie Chińskiego Nowego Rok w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela22.01.2023Chiński Nowy Rok 2023
Sobota10.02.2024Chiński Nowy Rok 2024
Wtorek17.02.2026Chiński Nowy Rok 2026
Sobota06.02.2027Chiński Nowy Rok 2027
Środa26.01.2028Chiński Nowy Rok 2028
Wtorek13.02.2029Chiński Nowy Rok 2029
Niedziela03.02.2030Chiński Nowy Rok 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 stycznia