Bogumił uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych znajomych. Kocha ludzi i wierzy w dobroć serca człowieka. Uważa, że należy zawsze wybaczać, bowiem ludzka natura jest z gruntu dobra. Bogumił ceni sobie wartości moralne i to nimi kieruje się w życiu. Nie przykłada większej wagi do dóbr materialnych i nie przejmuje się spawami finansowymi. Lubi otaczać się mądrymi przyjaciółmi i cóż, sam wyróżnia się niespotykaną inteligencją.
Najchętniej realizuje swoje ambicje zawodowe na stanowiskach związanych z kontaktami międzyludzkimi oraz empatycznymi postawami. Nie dąży za karierą, lecz skupia się na pomaganiu potrzebującym. To człowiek, który nieraz przypomina dobrego anioła. W pracy zawodowej kieruje się intuicją i to ona często pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji. Bogumił posiada artystyczną duszę i często realizuje się twórczo w artystycznych dziedzinach. Choć jest wyjątkowo utalentowany, to jego twórczość znana jest wąskiej grupie odbiorców.
W miłości, Bogumił nie zawsze szuka poważnego związku, bowiem jego potrzeba uczuć wyrażana jest w niesieniu pomocy potrzebującym. A gdy zdecyduje się na związek z kobietą, to przede wszystkim poszukuje partnerki, wyróżniającej się szlachetnością serca oraz dobrym charakterem. Jest doskonałym mężem, a także kochającym ojcem, zawsze stawiającym dobro rodziny na pierwszym miejscu. Bogumił zawsze otacza najbliższych wyjątkową opieką, gdyż rodzina jest dla niego najważniejszą wartością w życiu.
Patronem imienia jest błogosławiony Bogumił, męczennik. Bogumił urodził się w Koźminie (Wielkopolska). Pochodził ze znakomitego rodu Leszczyców. Urodził się ok. 1135 roku. W 1185 roku został opatem w klasztorze cystersów w Koprzywnicy, zaś rok później objął stanowisko biskupa w Poznaniu. W 1198 roku złożył rezygnację ze stanowiska na ręce legata papieskiego, kardynała Piotra, i przeniósł się do Dobrowa, gdzie na wyspie rzeki Warty założył sobie pustelnię. Prawdopodobnie w 1204 roku zmarł i jego grób szybko został otoczony kultem. Proces kanoniczny rozpoczął dopiero w roku 1625 prymas Maciej Łubieński. Dopiero papież Pius XI 27 maja 1925 roku zatwierdził starodawny kult biskupa Bogumiła. Paweł VI ogłosił bł. Bogumiła wraz z bł. Jolentą patronem archidiecezji gnieźnieńskiej. W ikonografii bł. Bogumił przedstawiany jest w pontyfikalnym stroju biskupim z krzyżem w ręku. Jego atrybutem jest ryba.
Bogumił to imię spotykane u wszystkich Słowian. W pierwotnej postaci występowało jako Bogomił. Już w 1136 roku zanotowano imię Bogumił. Imię spotykane było we wszystkich warstwach społecznych. Od tego imienia pochodzą również nazwy miejscowe typu Bogumiłowice i pewne nazwiska, jak np. Bogumiłowski.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.