Imieniny Brygidy

👩 Brygida ♀️

Do najbliższych imienin Brygidy zostały 72 dni, czyli 2 miesiące i 11 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Brygida obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 1 lutego (sobota), 23 lipca (środa) i 8 października (środa).

Pochodzenie imienia

Brygida to imię żeńskie pochodzenia celtyckiego Według pewnej teorii, może wywodzić się zarówno od imienia bogini celtyckiej Brygid jak i od słów brigh, oznaczających "siła", "męstwo", "cnota" lub briganti "wysoki".

Charakterystyka osób noszących imię Brygida

Brygida to kobieta, która wyróżnia się wyjątkowym zorganizowaniem. Zawsze działa według ustalonego planu i nigdy nie słucha się głosu serca. W życiu kieruje się zdrowym rozsądkiem i każdą chwilę poddaje wnikliwej analizie. Brygida nie pozawala na chaos w swoim życiu i każdą nieprzewidzianą sytuację traktuje dość nerwowo. Nie jest zwolenniczką zmian w swoim życiu i raczej marzy o spokojnym i dość rutynowym życiu. Lubi przebywać w gronie bliskich znajomych i wyjątkowo dba o przyjaźń. Dlatego jej znajomości trwają przez całe życie, a ona sama nie musi zabiegać o niczyje względy lub sympatię.

Brygida stawia na pierwszym miejscu dobre relacje z otoczeniem. Nie należy do konfliktowych osób, więc nie wdaje się w najróżniejsze kłótnie. Bywa, że to ona jest stroną godzącą, zwłaszcza, że posiada wyjątkowy dar dyplomacji. Co ciekawe, już od najmłodszych lat odznacza się powagą oraz dojrzałością psychiczną. Dlatego młodość traktuje, jako szansę na zdobycie doświadczenia życiowego i nie marnuje chwil na ulotne przyjemności. Często angażuje się w działania społeczne i znana jest ze swoich altruistycznych postaw. Uwielbia pomagać innym i dlatego jej zachowanie wzbudza powszechny szacunek.

Brygida odznacza się wyjątkową mądrością oraz intuicją. Chętnie przykłada się do rozwoju osobistego, więc nieraz zaskakuje otoczenie nieprzeciętną inteligencją. I co ważne, potrafi wykorzystać wiedzę do zdobycia upragnionego celu. Również w pracy zawodowej, wyróżnia się sumiennością ora odpowiedzialnością. Zawsze perfekcyjnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nigdy nie wyręcz się innymi. Choć ma predyspozycje do sprawowania władzy, to jednak nie korzysta z tej zalety i woli pomagać innymi niż narzucać swoją wolę współpracownikom. Brygida ma dużą szansę na odniesienie sukcesu, szczególnie, że jej postawa jest ceniona przez pracodawców.

W miłości, Brygida poszukuje mężczyzny, który odznacza się opiekuńczością oraz wiernością. Nie jest zwolenniczką szalonych romansów, lecz szuka stabilizacji uczuciowej. Jednak dość niechętnie angażuje się w związek, bowiem obawia się zranienia ze strony partnera. I dopiero po dłuższym czasie znajomości, postanawia na pogłębianie danej relacji. Potrafi stworzyć szczęśliwy związek, w którym panuje miłość oraz szacunek. I co najważniejsze, Brygida potrafi pogodzić ze sobą wszystkie dziedziny życia i nie zaniedbuje żadnych spraw własnych oraz rodzinnych.

Patron imienia

Patronką imienia jest Brygida Szwedzka, zakonnica katolicka, matka ośmiorga dzieci, pisarka,teolog, założycielka Brygidek, tercjarka franciszkańska. Brygida urodziła się rodzinie głównego sędziego w Upplandzie Birgera Perssona oraz Ingeborg Bengtsdotter, która należała do rodu Folkungów. W wieku 7 lat, ukazała się jej Najświętsza Maryja Panna i złożyła na jej głowie tajemniczą koronę. Trzy lata później zjawił się jej Chrystus na krzyżu. W wieku 14 lat została wydana za a syna gubernatora Wastergotlandu, 19-letniego Ulfa Gotmarssona. W 1332 roku Brygida została powołana na dwór króla Magnusa II w charakterze ochmistrzyni. Brygida założyła nowy zakon, w którym pierwszą opatką została jej córka. W roku 1349 Brygida udała się przez Pomorze, Niemcy, Austrię i Szwajcarię do Rzymu, by uzyskać odpust z okazji roku jubileuszowego 1350. Zmarła 23 lipca 1373 roku. Brygida pozostawiła po sobie księgę Objawień, która zawierała przepowiednie dotyczące Kościoła, papieży żyjących w jej czasach, losów państw i ówczesnych panujących oraz odnośnie do przyszłości wielu innych osób. 1 października 1999 roku, św. Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę współpatronką Europy. Św. Brygida jest również patronką Szwecji, pielgrzymów oraz dobrej śmierci. W ikonografii św. Brygida przedstawiana jest w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem, na nim korona z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami - symbolizującymi pięć ran Jezusa. Do jej atrybutów należą: heraldyczny lew, korona; księga, którą pisze; ptasie pióro, pielgrzymi kapelusz, serce i krzyż.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce już w czasach średniowiecza w następujących formach: Brygida (1265), Bryjida, Bryda (1402), Brygitta (1465). Imię to zdobyło popularność pod wpływem pism oraz kultu Brygidy Szwedzkiej. Co ciekawe, również to imię stało się powszechnie dzięki zgromadzeniu zakonnemu założonemu przez św. Brygidę, a siostry zakonne nazywane były pannami brygidkami. Największą popularnością imię to cieszyło się w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.