Imieniny Cezarego

👨 Cezary ♂️

Do najbliższych imienin Cezarego zostało 66 dni, czyli 2 miesiące i 5 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Cezary obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 22 sierpnia (czwartek), 27 sierpnia (wtorek), 27 grudnia (piątek), 28 grudnia (sobota) i 25 lutego (wtorek).

Pochodzenie imienia

Cezary to imię pochodzenia łacińskiego, zaś w literaturze występuje w postaci Caesarius. Formalnie zostało utworzone od imienia Caesar za pomocą końcówki-ius, które tworzyło przymiotniki oznaczające przynależność i pochodzenie. W archaicznej łacinie słowem caesar określano dziecko urodzone w wyniku cesarskiego cięcia (sectio caesarea).

Charakterystyka osób noszących imię Cezary

Cezary to mężczyzna, który uwielbia twórcze zajęcia. To artystyczna dusza, która poszukuje dróg do twórczego spełnienia. Choć może wydawać się niedostępny i zamknięty w sobie, to tak naprawdę kocha towarzystwo innych osób. Dużą wagę przykłada do spraw niematerialnych i często sprawia wrażenie, że nie przejmuje się żadnym problemem. Z optymizmem podchodzi do życia i zawsze szuka pozytywnych stron. W przypadku porażki nie rezygnuje z obranej drogi, lecz odważnie dąży do osiągnięcia celu. Zna swoją wartość i potrafi umiejętnie wykorzystać własne zalety. Cezary jest cierpliwy, ale pod warunkiem, że zależy jemu na danym celu.

Cezary skupia się na urządzaniu sobie życia. Ceni wygodę i potrafi wykazać się zaradnością życiową. To urodzony działacz społeczny, który uwielbia angażować się wszelkie działania charytatywne. Nie cierpi nudy i bezczynności, więc zazwyczaj aktywnie spędza czas. Nie lubi rutynowych zajęć i pod wpływem presji popełnia najróżniejsze błędy. To także niezależna dusza, która ceni sobie poczucie wolności. Nie lubi żadnej formy dominacji nad sobą i zazwyczaj kieruje się w życiu własnymi przekonaniami. Nie poddaje się wpływowi otoczenia i dokładnie wybiera sobie przyjaciół. Nie każdy zdobędzie jego zaufanie, lecz przyjaciele mogą liczyć na jego wsparcie w każdej sytuacji.

Cezary może pochwalić się dobrze rozwiniętą inteligencją emocjonalną oraz mądrością życiową. Zazwyczaj należy do tolerancyjnych osób i pochopnie nie dokonuje ocen. Nie może narzekać na brak zainteresowania u płci przeciwnej i może chętnie korzystać z wdzięków pań, ale gdy spotka na swojej drodze miłość życia, to gotowy jest do ustabilizowania swoich uczuć. W życiu uczuciowym poszukuje partnerki podobnej do siebie, bowiem tylko taka kobieta będzie w stanie zrozumieć jego poglądy lub postawy. To mężczyzna, który również wyróżnia się silnie rozwiniętym instynktem opiekuńczym, dlatego partnerka może liczyć na szczególną troskę i opiekę z jego strony. Cezary nieraz stawia dobro rodziny nad własne i często gotowy jest do rezygnacji z ambicji lub działań, które mogą zaburzyć harmonię oraz szczęście rodzinne. To człowiek pełen artystycznych pasji, które sprawiają, że przyciąga do siebie różne indywidua. Ale to w gronie takich osób czuje się najlepiej, bowiem cieszy się w nim powszechnym szacunkiem oraz podziwem.

Patron imienia

Patronem imienia jest Cezary z Nazjanzu, młodszy bart św. Grzegorza. Początkowo studiował w szkołach w Aleksandrii, ale w 360 roku wrócił z bratem do rodzinnego domu. Za Konstancjusza oraz Juliana Odstępcy był jednak lekarzem dworu, zaś sam Julian na próżno skłaniał go do przyjęcia religii pogańskiej. Przeżył groźne trzęsienie ziemi i cudem uszedł śmierci, a gdy wydobyto go spod ruin Nicei, to przyjął chrzest i postanowił porzucić życie wśród świata. Wkrótce jednak zachorował i zmarł w 368 roku. Wspomnienie patrona przypada 9 marca (u Greków) lub 25 lutego (w Martyrologium Rzymskim).

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w 1399 roku w formie Cezar, w 1478 jako nazwisko. Forma Cezary jest spolonizowaną formą łacińskiego Caesarius.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.