Damian nie należy do pewnych siebie osób i zazwyczaj woli znajdować się na uboczu, niż w centrum wydarzeń. Nieraz potrzebuje odpowiedniego wsparcia aby rozwinąć skrzydła i osiągnąć zamierzony cel. To mężczyzna, który ceni w życiu spokój oraz porządek. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji i często czuje się zagubiony.
Damian woli wykonywać zadania praktyczne niż twórcze. Dobrze czuje się, gdy może pracować w rutynowym zawodzie i zazwyczaj nie potrzebuje wielkich osiągnięć aby czuć się spełnionym i szczęśliwym. Nie jest aktywny i woli podporządkować się czyjeś woli, niż zainicjować jakiekolwiek działania.
Nie jest mężczyzną nadmierne towarzyskim, gdyż źle się czuje w gronie obcych ludzi. Energię odzyskuje wśród bliskich przyjaciół i w takich sytuacjach czuje się dowartościowany. Rozumie potrzeby innych osób i zazwyczaj zachowuje się tolerancyjne wobec tych, którzy mają odmienne poglądy.
W życiu uczuciowym, Damian dąży do osiągnięcia stabilizacji życiowej. Poszukuje partnerki, która będzie stanowiła ostoję bezpieczeństwa. Nie przepada za romansami i flirtami, więc zazwyczaj szuka prawdziwej miłości. Jest dobrym ojcem i mężem, ale pod warunkiem, że na swojej drodze spotka odpowiednią kobietę. Od wczesnych lat marzy o stworzeniu gniazda rodzinnego, w którym będzie panowała miłość i szacunek. Nie pragnie ekscytujących przygód, lecz ciepłego miejsca, do którego będzie zawsze wracał. To mężczyzna o silnym instynkcie opiekuńczym i ogromnej potrzebie miłości.
Patronem imienia jest Damian, biskup Pawii. W 680 roku został następcą biskupa Anastazego. Jeszcze wcześniej brał udział w synodzie mediolańskim, który przeciwstawił się monoteletom. Według legendy, Damian posłował wtedy do Jerzego, heretyckiego patriarchy w Konstantynopolu. Damian zmarł w 710 roku, zaś jego wspomnienie obchodzono 12 kwietnia.
Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w średniowieczu, a dokładnie w 1224 roku. Imię występowało w następujących formach: Damijan, Demijan, Doman, Duman, także u wiernych Kościoła Wschodniego. Od tego imienia również pochodzą nazwiska, na przykład Damijaniec, Damijanów, Damijański, Domański.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.