Imieniny Damiana

👨 Damian ♂️

Do najbliższych imienin Damiana zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 7 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Damian obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 26 września (czwartek), 26 października (sobota) i 23 lutego (niedziela).

Pochodzenie imienia

Damian to imię przejęte z języka łacińskiego: Damianus. Łączy się z imieniem starożytnej bogini Damia, czczonej na Eginie i w Epidaurze oraz w starożytnym Rzymie.

Charakterystyka osób noszących imię Damian

Damian to mężczyzna, który wyróżnia się ogromną wytrwałością oraz odpowiedzialnością. Zawsze sumiennie spełnia swoje obowiązki i nigdy nie odkłada niczego na później. To człowiek, który poświęca wiele sił na osiągnięcie sukcesu, ale początkowo może mieć problemy z osiągnięciem odpowiedniej pozycji społecznej. Damian ma również kłopoty z wyrażaniem emocji i nieraz w jego duszy toczy się potężna burza uczuć. Choć na zewnątrz wydaje się spokojny i opanowany, to tak naprawdę czuje się rozdarty między oczekiwaniami społeczeństwa a wewnętrznymi potrzebami duszy.
Damian nie należy do pewnych siebie osób i zazwyczaj woli znajdować się na uboczu, niż w centrum wydarzeń. Nieraz potrzebuje odpowiedniego wsparcia aby rozwinąć skrzydła i osiągnąć zamierzony cel. To mężczyzna, który ceni w życiu spokój oraz porządek. Nie lubi podejmować radykalnych decyzji i często czuje się zagubiony.
Damian woli wykonywać zadania praktyczne niż twórcze. Dobrze czuje się, gdy może pracować w rutynowym zawodzie i zazwyczaj nie potrzebuje wielkich osiągnięć aby czuć się spełnionym i szczęśliwym. Nie jest aktywny i woli podporządkować się czyjeś woli, niż zainicjować jakiekolwiek działania.
Nie jest mężczyzną nadmierne towarzyskim, gdyż źle się czuje w gronie obcych ludzi. Energię odzyskuje wśród bliskich przyjaciół i w takich sytuacjach czuje się dowartościowany. Rozumie potrzeby innych osób i zazwyczaj zachowuje się tolerancyjne wobec tych, którzy mają odmienne poglądy.
W życiu uczuciowym, Damian dąży do osiągnięcia stabilizacji życiowej. Poszukuje partnerki, która będzie stanowiła ostoję bezpieczeństwa. Nie przepada za romansami i flirtami, więc zazwyczaj szuka prawdziwej miłości. Jest dobrym ojcem i mężem, ale pod warunkiem, że na swojej drodze spotka odpowiednią kobietę. Od wczesnych lat marzy o stworzeniu gniazda rodzinnego, w którym będzie panowała miłość i szacunek. Nie pragnie ekscytujących przygód, lecz ciepłego miejsca, do którego będzie zawsze wracał. To mężczyzna o silnym instynkcie opiekuńczym i ogromnej potrzebie miłości.

Patron imienia

Patronem imienia jest Damian, biskup Pawii. W 680 roku został następcą biskupa Anastazego. Jeszcze wcześniej brał udział w synodzie mediolańskim, który przeciwstawił się monoteletom. Według legendy, Damian posłował wtedy do Jerzego, heretyckiego patriarchy w Konstantynopolu. Damian zmarł w 710 roku, zaś jego wspomnienie obchodzono 12 kwietnia.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w średniowieczu, a dokładnie w 1224 roku. Imię występowało w następujących formach: Damijan, Demijan, Doman, Duman, także u wiernych Kościoła Wschodniego. Od tego imienia również pochodzą nazwiska, na przykład Damijaniec, Damijanów, Damijański, Domański.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.