Imieniny Dominiki

👩 Dominika ♀️

Do najbliższych imienin Dominiki zostało 320 dni, czyli 10 miesięcy i 16 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Dominika obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 6 czerwca (piątek) i 6 lipca (niedziela).

Pochodzenie imienia

Imię Dominika jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Dominik. Imię dosłownie oznacza „należąca do Pana” i pochodzi od określenia niedzieli.

Charakterystyka osób noszących imię Dominika

Dominiki to zrównoważone i spokojne kobiety, które nie cierpią znajdować się w centrum uwagi otoczenia. Nie lubią spędzać czasu na dużych spotkaniach towarzyskich, gdyż najlepiej czują się w gronie najbliższych przyjaciół. To oni sprawiają, że Dominiki nabierają pewności siebie i odważnie stawiają czoła wszelkim problemom. Kobiety o tym imieniu bywają niezwykle skryte i nie chętnie dzielą się swoimi opiniami lub chwalą się odniesionymi sukcesami. Wolą samotnie rozmyślać niż uczestniczyć w zażartych dyskusjach.
Dominiki żyją we własnym świecie i nie potrzebują nadmiernych kontaktów towarzyskich. Często sprawiają wrażenie, że wolą w pojedynkę spędzić życie i nie odczuwają potrzeby posiadania jakichkolwiek znajomych. Lecz Dominiki, w głębi duszy mogą cierpieć przez samotność, a opinie o nich jako osobach niemiłych są krzywdzące. Kobiety o tym imieniu potrafią nieść bezinteresowną pomoc i są wspaniałymi słuchaczkami. Choć wydają się spokojne i opanowane, to w przypadku zranienia bliskiej osoby, stają do walki, broniąc ofiarę cierpienia. To kobiety o wielkim, współczującym sercu i wrażliwej duszy.
Czasami można odnieść wrażenie, że Dominiki posiadają skomplikowany charakter, pełen sprzeczności. Również najbliżsi znajomi nie mogą stwierdzić, że z całą pewnością poznali osobowość Dominik, bowiem one skrywają zbyt wiele tajemnic. Dlatego otacza je tak często tajemnicza aura, która potrafi przyciągać jak magnes. Mężczyźni traktują Dominiki jak zagadki, warte każdego poświęcenia. Jednak ich skrytość oraz niepewność sprawiają, że panowie mogą odczuwać strach przed podjęciem decyzji o poważnym związku. Czy Dominiki są femme fatale? Choć mogą pochwalić się ogromnym powodzeniem, to nie należą do łamaczek serc. Gdy spotkają miłość swojego życia, to nie potrafią zranić serca partnera i zawsze okazują dozgonną miłość oraz wierność. Postawa Dominik sprawia, że tylko najodważniejsi i najwytrwalsi panowie mogą zyskać prawdziwe szczęście, w postaci jej uczuć.
Dominiki to ciekawe partnerki i przyjaciółki. Potrafią niejednego pozytywnie zaskoczyć, a ich prawdziwe uczucia wciąż są tajemnicą. One same pragną miłości oraz przyjaźni, ale to wewnętrzne bariery sprawiają, że nieraz boją się przejąć inicjatywę w działaniu. Jednak zawsze potrafią trafnie ocenić znajomość i nigdy nie dążą za wszelką cenę do osiągnięcia sukcesu. Dominiki cenią uczucia, lecz pod warunkiem, że oparte są na mocnych fundamentach.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Dominika z Nikomedii, żyjąca w III wieku za panowania cesarza Dioklecjana i jego zięcia Maksymiana, prześladowców chrześcijan. Już we wczesnych latach Dominika poświęciła swoje życie Bogu, przysięgając czystość duchową i moralną. Po odrzuceniu zalotów syna sędziego Nikomedii, została wraz z rodzicami skazana na tortury. Jednak mimo wielu cierpień, rodzice młodej kobiety nie wyrzekli się wiary w Chrystusa. Dominika została poddana okrutnym torturom, które nie złamały jej wiary. Przed śmiercią poprosiła Boga o przyjęcie jej duszy oraz o miłosierdzie i opiekę dla tych, którzy uczczą jej męczeństwo. Ośrodek jej kultu znajduje się w Tropea w Kalambrii na południu Włoch.

Ciekawostki

Istnieje teoria mówiąca, że imię Dominika, w języku łacińskim dosłownie oznacza „psa pana”.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.