Imieniny Fabiana

👨 Fabian ♂️

Do najbliższych imienin Fabiana zostało 239 dni, czyli 7 miesięcy i 25 dni.

Fabian obchodzi swoje imieniny najczęściej 20 stycznia (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Fabian to imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "należący do Fabiusza" (mężczyzny z rodu Fabiuszów). Co ciekawe, nazwa rodowa Fabiuszy wywodzi się zaś od słowa faba, czyli bób i pierwotnie oznaczała osobę zajmującą się uprawą bobu.

Charakterystyka osób noszących imię Fabian

Fabian to mężczyzna, który posiada niezwykle wybuchowy charakter. Często nie panuje nad uczuciami i nieraz traktuje wiele spraw zbyt emocjonalnie. Fabian potrafi wybuchnąć gniewem w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego jego zachowanie bywa nierozumiane przez otoczenie. Tak naprawdę, to prawie nikt nie wie o jego nastroju i często wystarczy mały bodziec, aby pojawiła się burza złości.

Fabian nie ma poczucia humoru i nie potrafi śmiać się ze swoich wad. Nie ma wobec siebie dystansu, a wszelkie żarty na swój temat lub niepochlebne opinie wywołują w nim gniew. Ma gorący temperament i przejawia się on głównie w konfliktach z otoczeniem. Należy przyznać, że Fabian ma szczególny dar do popadania w najróżniejsze konflikty i cóż, raczej nie jest zbyt ugodowy. Często potrafi obrazić się śmiertelnie na przyjaciół i musi minąć dużo czasu, zanim zdecyduje się na wybaczenie afrontu. Przyjaciele musza bardzo uważać na drażliwy charakter Fabiana i z czasem mogą zacząć unikać jego towarzystwa.

W pracy zawodowej, Fabian lubi zajmować kierownicze stanowiska, szczególnie, że posiada wyjątkowy talent organizatorski. Lubi wydawać rozkazy i chętnie narzuca innym swoją wolę. Jednak należy przyznać, że jest sprawiedliwym oraz wyrozumiałym dowódcą. Zawsze próbuje zachowywać się fair wobec otoczenia i nie zdarzają sytuacje, gdy wykazał się nielojalnością. Współpracownicy obdarzają Fabiana dużym szacunkiem, szczególnie, że pod jego przewodnictwem, zespół osiąga duże sukcesy. Fabian lubi znajdować się w centrum zainteresowania i często traktuje siebie jako duży autorytet w różnych dziedzinach życia.

Fabian wzbudza powszechną sympatią i mimo trudnego charakteru może pochwalić się dużym zainteresowaniem kobiet. Poszukuje partnerki, która odznacza się szczerością oraz dużą dozą cierpliwości. Choć jest impulsywny, to w poważnym związku potrafi opanować emocje. Związek z Fabianem przypomina często wielką przygodę, w której to miłość oraz namiętność odgrywają ważną rolę. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i choć posiada wybuchowy charakter, to potrafi kontrolować złość w trudnych sytuacjach rodzinnych.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Fabian, papież i męczennik. Fabian pochodził z rodziny rzymskiej i wstąpił na tron papieski po św. Anterosie. Fabian podzielił Rzym na siedem kościelnych okręgów (diakonii), na czele każdego z nich umieścił diakona, którego w pracy wspierał subdiakon i sześciu pomocników. Wyznaczył także 7 subdiakonów, aby prowadzili akta męczenników. Za czasów Decjusza Święty stał się ofiarą prześladowań. Poniósł śmierć męczeńską na arenie 20 stycznia 250 roku. W ikonografii św. Fabian jest przedstawiany w papieskim stroju pontyfikalnym lub w kapie i tiarze, czasami z gołębiem na głowie. Do jego atrybutów należą: anioł z narzędziami męki, krucyfiks, miecz, palma męczeńska.

Ciekawostki

Imię to początkowo występowało w formach: Fabijan, Pabijan, Fabijanek, Fabijanko. W XIX wieku straciło na popularności i obecnie występuje w kręgach duchownych. Od imienia pochodzą również nazwiska: Fabian, Fabianowicz, Fabiański, Fabiś, Fabiszkiewicz oraz nazwa miejscowa Pabianice.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.