Dzień Przyjaciółek 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Przyjaciółek zostało 240 dni, czyli 7 miesięcy i 27 dni.

W 2024 roku Dzień Przyjaciółek przypada na 1 sierpnia (czwartek).

Czym jest prawdziwe bogactwo? Miliony na koncie? Dla niektórych tak, ale dla większości osób człowiek bogaty to ten, który jest szczęśliwy, zdrowy, ma gdzie mieszkać, co jeść, kochającą rodzinę i przyjaciół. Dzień Przyjaciółek (ang. Girlfriends Day) to święto, które skupia się właśnie na docenieniu tej ostatniej więzi, łączącej dwie kobiety – bo prawdziwa przyjaciółka to skarb.

Czym jest przyjaźń?


Słowo „przyjaciel” pochodzi od prasłowiańskiego „prijateljь” – jego tłumaczenie to: ten, kto komuś sprzyja, jest komuś przychylny, życzliwy, jest z kimś zaprzyjaźniony.

A jak rozpoznać prawdziwą przyjaciółkę? Relacja powinna opierać się na otwartości, szczerości, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Z pewnością potrzeba czasu, by móc kogoś uznać za bratnią, choć w tym przypadku lepiej brzmi siostrzaną, duszę. Tylko wspólne przygody, przeżywanie sukcesów i porażek, momenty próby na przestrzeni lat wykłują prawdziwą więź. Taka relacja często wystawiana jest na różne próby, czasami związane z zazdrością, niechęcią innych ludzi, wyjazdami, przeprowadzkami, niedopowiedzeniami czy kłamstwami. Przyjaźń można nazwać starym dobrym małżeństwem, które ma lepsze dni i gorsze. To właśnie te gorsze cementują więź – jeśli uda się je przetrwać, nic nie zniszczy przyjaźni. A porównanie do małżeństwa jest nawet pewnym niedocenieniem przyjacielskiej relacji, bowiem często dziewczyny znają lepiej swoje koleżanki niż partnera. Zwłaszcza jeśli są to znajomości jeszcze z podwórka czy szkolnej ławki. Po za tym nie każdą tajemnicę można powierzyć mężowi, przyjaciółce za to tak.

Historia Dnia Przyjaciółek


Święto zostało oczywiście wymyślone przez dwie przyjaciółki – w 2006 roku Allie Savarino Kline i Sally Rodgers postanowiły uczcić ich przyjaźń. Idea polega na tym, by docenić szczególną więź przyjaźni między dziewczętami, niezależnie od tego, czy są to siostry, matki, koleżanki z klasy czy współpracowniczki. Inna teoria dotycząca pomysłodawców wskazuje na Elizabeth Butterfield i Kathleen Laing, matkę i córkę, które z okazji wydania swojej książki o wyjazdach dziewczyn wymyśliły to święto w 2002 roku.

Obchody Dnia Przyjaciółek


Jak obchodzić Dzień Przyjaciółek? Sprawa jest jasna – obowiązkowe spotkanie! Wyjście na spacer lub kawę i wspólne wspominki, trochę plotek, może kino, SPA, a nawet drinki i impreza? 1 sierpnia należy do przyjaciółek i warto wykorzystać ten dzień na maksa. Swojej siostrzanej duszyczce można też kupić drobny prezent. Najważniejsze jednak to pamiętać, że o prawdziwą przyjaźń trzeba dbać, inaczej można stracić coś naprawdę cennego, czego nie sposób przełożyć na żadne pieniądze.

Inne podobne święta:
Dzień Przyjaciela - 9 czerwca
Międzynarodowego Dnia Przyjaźni - 30 lipca
Dzień Sióstr - pierwsza niedziela sierpnia
Dzień Rodzeństwa - 31 maja (w USA 10 kwietnia)
Ogólnopolski Dzień Bliźniąt - 19 maja