Słowo „przyjaciel” pochodzi od prasłowiańskiego „prijateljь” – jego tłumaczenie to: ten, kto komuś sprzyja, jest komuś przychylny, życzliwy, jest z kimś zaprzyjaźniony.
A jak rozpoznać prawdziwą przyjaciółkę? Relacja powinna opierać się na otwartości, szczerości, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Z pewnością potrzeba czasu, by móc kogoś uznać za bratnią, choć w tym przypadku lepiej brzmi siostrzaną, duszę. Tylko wspólne przygody, przeżywanie sukcesów i porażek, momenty próby na przestrzeni lat wykłują prawdziwą więź. Taka relacja często wystawiana jest na różne próby, czasami związane z zazdrością, niechęcią innych ludzi, wyjazdami, przeprowadzkami, niedopowiedzeniami czy kłamstwami. Przyjaźń można nazwać starym dobrym małżeństwem, które ma lepsze dni i gorsze. To właśnie te gorsze cementują więź – jeśli uda się je przetrwać, nic nie zniszczy przyjaźni. A porównanie do małżeństwa jest nawet pewnym niedocenieniem przyjacielskiej relacji, bowiem często dziewczyny znają lepiej swoje koleżanki niż partnera. Zwłaszcza jeśli są to znajomości jeszcze z podwórka czy szkolnej ławki. Po za tym nie każdą tajemnicę można powierzyć mężowi, przyjaciółce za to tak.
Historia Dnia Przyjaciółek
Święto zostało oczywiście wymyślone przez dwie przyjaciółki – w 2006 roku Allie Savarino Kline i Sally Rodgers postanowiły uczcić ich przyjaźń. Idea polega na tym, by docenić szczególną więź przyjaźni między dziewczętami, niezależnie od tego, czy są to siostry, matki, koleżanki z klasy czy współpracowniczki. Inna teoria dotycząca pomysłodawców wskazuje na Elizabeth Butterfield i Kathleen Laing, matkę i córkę, które z okazji wydania swojej książki o wyjazdach dziewczyn wymyśliły to święto w 2002 roku.
Obchody Dnia Przyjaciółek
Jak obchodzić Dzień Przyjaciółek? Sprawa jest jasna – obowiązkowe spotkanie! Wyjście na spacer lub kawę i wspólne wspominki, trochę plotek, może kino, SPA, a nawet drinki i impreza? 1 sierpnia należy do przyjaciółek i warto wykorzystać ten dzień na maksa. Swojej siostrzanej duszyczce można też kupić drobny prezent. Najważniejsze jednak to pamiętać, że o prawdziwą przyjaźń trzeba dbać, inaczej można stracić coś naprawdę cennego, czego nie sposób przełożyć na żadne pieniądze.