Dzień Disc Golfa 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Disc Golfa zostało 98 dni, czyli 3 miesiące i 6 dni.

W 2024 roku Dzień Disc Golfa przypada na 3 sierpnia (sobota).

Disc golf to dyscyplina sportu przypominająca tradycyjnego golfa. Najważniejsza różnica jest taka, że zamiast piłki i kijów gracze używają latającego dysku lub Frisbee. Typowy dysk ma kształt talerza o średnicy od 20 do 25 cm i jest wykonany z tworzywa sztucznego. Celem zawodów jest ukończenie każdego dołka przy użyciu jak najmniejszej liczby prób. Każdy z nich składa się z tee (obszaru startowego) oraz oddalonego o pewien dystans celu, którym zazwyczaj jest podwyższony metalowy kosz. Pole może być urozmaicone o różne przeszkody, np. zbiornik wodny, drzewo czy wzgórze. Rozgrywka odbywa się na polu złożonym przeważnie z 9 lub 18 dołków.

Historia disc golfa


Według źródeł pierwsza rozgrywka w disc golfa miała miejsce w Kanadzie w 1926 roku. Grupa dzieci z miejscowości Bladworth w prowincji Saskatchewan zorganizowała grę polegającą na trafianiu pokrywkami do narysowanego na piasku koła. Bardziej profesjonalne podejście do disc golfa datuje się na lata 60. XX wieku, zapoczątkowano je równocześnie w kilku stanach USA. Początkowo celem były po prostu pnie drzew lub słupy wmurowane w ziemię, w miarę upływu lat zastąpiły je drzewa i słupki z metalowymi koszami na łańcuchach.

Przełomowym momentem dla dyscypliny był 1975 rok, kiedy disc golf pojawił się na Mistrzostwach Świata we Frisbee, co było ogromnym sukcesem. Wkrótce Ed Headrick, nazywany „ojcem disc golfa”, założył organizację Professional Disc Golf Association (PDGA), która obecnie zarządza grą na arenie międzynarodowej. To on opracował oficjalne zasady gry, a także wynalazł i opatentował Frisbee oraz tarczę do rozgrywki w disc golfa.

W Polsce pierwsze pole do gry w disc golfa powstało w 2008 roku w miejscowości Marczów koło Jeleniej Góry.

Historia Dnia Disc Golfa


Dzień Disc Golfa (Disc Golf Day) był pomysłem członka PDGA Jasona Wildera i współzałożycielki organizacji Throw Pink, Sary Nicholson. Skonsultowali się oni z legendami tego sportu Danem „Storkiem” Roddickiem, Jimem Palmerim i Tomem Monroe w sprawie najlepszej daty obchodów. Wybrano sierpień, ponieważ w tym miesiącu odbywa się legendarny turniej American Flying Disc Open, a także wtedy Ed Headrick opatentował (12 sierpnia 1977) urządzenie do chwytania łańcucha, które dziś jest standardem dla koszy do disc golfa.

Premierowy Narodowy Dzień Disc Golfa odbył się w 2016 roku, jego główną atrakcją były zawody Pro Worlds Mixed Doubles 2016 w Jones Park w Emporia w stanie Kansas.

Obchody Dnia Disc Golfa


Celem święta jest oczywiście promowanie tej dyscypliny, która nawet bez tego szybko zyskuje na popularności. Jest to przede wszystkim sport dostępny dla każdego, w porównaniu do tradycyjnego golfa nie trzeba bowiem kupować zestawu kijów, piłek, czy opłacać członkostwa w klubie golfowym. Sama rozrywka pozytywnie wpływa na kondycję całego ciała, koordynację oraz koncentrację.

Na całym świecie istnieje ponad 9800 pól do disc golfa, także w Polsce. Pograć można np. w Gliwicach, Warszawie, Chorzowie, Katowicach. Dzień Disc Golfa jest najlepszą okazją, by spróbować swoich sił.