Imieniny Feliksa

👨 Feliks ♂️

Do najbliższych imienin Feliksa zostało 156 dni, czyli 5 miesięcy i 3 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Feliks obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 20 listopada (środa), 18 maja (niedziela) i 30 maja (piątek).

Pochodzenie imienia

Feliks to imię pochodzenia łacińskiego. Imię zostało zaczerpnięte z rzymskiego słowa Felix, oznaczającego ‘urodzajny’ lub ‘szczęśliwy’.

Charakterystyka osób noszących imię Feliks

Feliks to mężczyzna, który posiada niezwykle skomplikowany charakter. Wyróżnia się niebanalną osobowością oraz niestabilnymi nastrojami. Nieraz składa obietnice bez pokrycia i cóż, nie można powiedzieć, że należy do honorowych mężczyzn. Często obiecuje i nie spełnia swoich przyrzeczeń, co nie przyczynia się do wzbudzenia sympatii. Feliks odznacza się dobrze rozwiniętą wyobraźnią i ma tendencję do kolorowania faktów. Choć uwielbia tworzyć historie, to nie ma do nich pamięci i czasami okazuje się, że sam sobie zaprzecza.

Feliks jest bardzo przewrażliwiony na swoim punkcie i przejmuje się opinią otoczenia. Nie potrafi szybko wybaczać i raczej długo nosi w sobie urazę. To mężczyzna, który gotowy jest do zerwania znajomości ze względu na niepochlebną opinię na swój temat. Feliks jest także roztargniony i często gubi głowę. W życiu kieruje się porywami serca i raczej nigdy nie słucha się rozumu. Bywa, że wpada w poważne tarapaty i nie potrafi poradzić sobie z problemami.

W życiu prywatnym, Feliks lubi spędzać czas w otoczeniu najbliższych przyjaciół. Jest duszą towarzystwa, lecz nie wzbudza powszechnej sympatii. Czasami zachowuje się jak chorągiewka na wietrze i nigdy nie wiadomo kogo darzy prawdziwą przyjaźnią. Nie lubi pomagać innym i raczej to on oczekuje pomocnej dłoni. Lubi wieść wygodne i komfortowe życie, choć nie odznacza się zaradnością, dlatego tak często przejmuje się swoimi problemami finansowymi.

W życiu zawodowym, Feliks poszukuje stanowiska, które gwarantuje swobodę działania. Nie lubi podporządkowywać się innym i często widzi siebie jako lidera, choć nie zawsze nadaje się do tej roli. Nie przywiązuje się do miejsca pracy i często zmienia zawód. Jego życie przypomina wielką przygodę, bowiem nigdy nie jest pewny swojej przyszłości.

W uczuciach, Feliks wyróżnia się dużą emocjonalnością. Szybko przywiązuje się do partnerki i ma tendencję do wzruszeń. Wobec kobiet ma spore wymagania, choć uważa, że partnerka powinna go zaakceptować w całości. Często przypomina Piotrusia Pana i mimo upływu lat, w jego ciele tkwi dusza wiecznego chłopca. Kobieta, która pragnie stworzyć związek z Feliksem musi uzbroić się w cierpliwość i wykazać się dużą zaradnością życiową.

Patron imienia

Patronem imienia jest Feliks z Noli, syn zamożnego oficera Hermiasza. Święty został mianowany na kapłana przed wybuchem prześladowania Decjusza. Niebawem, św. Feliks został wtrącony do więzienia i po ucieczce z karceru, ukrywał się w wyschniętej studni. Po zakończeniu okresu prześladować, powrócił do rodzinnych stron i od tej chwili musiał zarabiać na utrzymanie. Zmarł 14 stycznia 260 roku i choć nie zakończył życia przez tortury, to został szybko uznany za męczennika. Św. Paulin z Noli stworzył wiele poematów, opiewających postać Feliksa. Święty był wspominany pod różnymi datami.

Ciekawostki

W Polscę imię to pojawiło się w XIII wieku, a dokładnie w 1202 roku. Niekiedy imię było utożsamiane z imieniem Felicjan, pochodzącym od słowa Felix. W języku polskim imię Feliks było tłumaczone jako Szczęsny. Dopiero w XIX wieku, powróciła forma Feliks.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.