Imieniny Floriana

👨 Florian ♂️

Do najbliższych imienin Floriana zostało 67 dni, czyli 2 miesiące i 6 dni.

Florian obchodzi swoje imieniny najczęściej 4 maja (sobota)

Pochodzenie imienia

Florian to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa oznaczającego "kwitnący kwiat".

Charakterystyka osób noszących imię Florian

Florian to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do świata wewnętrznego. Nie jest zbyt wylewny i cóż, ma duże problemy z wyrażaniem własnych emocji. Posiada bardzo wrażliwe serce i czuje więcej niż otoczenie. Florian jest niezwykle szlachetną oraz altruistyczną osobą, której celem życia jest niesienie pomocy potrzebującym. Dlatego tak często angażuje się w różne charytatywne działania i nieraz poświęca swój czas dla dobra innych. Nie przykłada większej wagi do wartości materialnych i niechętnie zajmuje się doczesnymi sprawami. W takich sytuacjach potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych, bowiem często ma problemy finansowe.

Florian posiada jasno określony cel i sprawia wrażenie, że postępuje według ściśle ułożonego planu. Jest wytrwały oraz sumienny, dlatego ma szansę na odniesienie spektakularnego sukcesu. A jego wytrwałość wzbudza powszechny szacunek. Choć jest cichą osobą, to potrafi odważnie bronić swojego zdania. Często uczestniczy w dyskusjach i cóż, odnosi sukcesy. Ale oprócz licznych sukcesów zawodowych, to posiada artystyczną duszę. Florian uwielbia spędzać czas tworząc dzieła, które wzbudzają zachwyt. Ale zazwyczaj jego twórczość znana jest nielicznym, gdyż Florian niechętnie pokazuje światy swoje uzdolnienia artystyczne.

Florian lubi spędzać czas w gronie bliskich przyjaciół. Jest wiernym oraz lojalnym przyjacielem i nigdy nie zdarza się, że jego zachowanie urąga wartościom moralnym. Florian jest tradycjonalistą i to określonymi zasadami kieruje się w życiu. Jednak nie narzuca swojej woli i chętnie poznaje odmienne poglądy. Nie wyraża pochopnych opinii, lecz z tolerancją podchodzi do innych postaw.

W życiu miłosnym, Florian poszukuje kobiety o szlachetnym i złotym sercu. Nie lubi przebywać w gronie pewnych siebie pań i zwraca szczególną uwagę na nieśmiałe kobiety. Nie wdaje się w szalone, lecz krótkie romanse i należy przyznać, że jest trwały w uczuciach. Nie zmienia partnerek jak rękawiczki, ale szybko angażuje się w związki. Od wczesnych lat marzy o stabilizacji uczuciowej, tak więc, okazuje się być wiernym oraz kochającym partnerem.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Florian, żołnierz, męczennik. Święty urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (Dolna Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Mantem, w pobliżu Krems (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Jednakże odmówił złożenia ofiar i za to został skazany na tortury. Zginął 4 maja 304 roku. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej. W ikonografii św. Florian przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Czasami jako książę, lub trzymający w ręku chorągiew. Do jego atrybutów należą: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce bardzo wcześnie, wraz z kultem św. Floriana (XII wieku). W XIV wieku obok formy Florianus pojawia się wtórnie zlatynizowana polska forma Tuorian(us), Tworian(us). W XIV wieku została potwierdzona polska forma niezlatynizowana Tworsian, Tworzian.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.