Imieniny Gabriela

👨 Gabriel ♂️

Do najbliższych imienin Gabriela zostały 104 dni, czyli 3 miesiące i 12 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Gabriel obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 29 września (niedziela), 27 lutego (czwartek) i 24 marca (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Gabriel to imię biblijne hebrajskie, złożone z geber, oznaczającego 'mąż silny' oraz -el 'Bóg'. Imię Gabriel dosłownie znaczy 'mąż Boży', albo także 'Bóg jest moim męstwem'.

Charakterystyka osób noszących imię Gabriel

Gabriel to mężczyzna, który posiada krystaliczną duszę oraz złote serce. Wyróżnia się szlachetnością, uczciwością oraz dawnymi manierami. Często Gabriel sprawia wrażenie, że żyje we własnym świecie pełnym dobrych i bezinteresownych uczynków. On sam wierzy w serce człowieka i przez taką postawę, może paść ofiarą manipulacji lub oszustwa. Jednak to mężczyzna o ujmującym charakterze, który zjednuje sobie wielu wartościowych przyjaciół. Uwielbia spędzać czas w towarzystwie mądrych osób i zazwyczaj ucieka od tłumu. Lubi być traktowany jako autorytet i w takich chwilach czuje się dowartościowany. Jednak nie wywiera większego wpływu na otoczenie i nie lubi narzucać własnego zdania. Gabriel posiada szerokie horyzonty myślowe i często spędza czas na wzbogacaniu swojej wiedzy.
To urodzony altruista, który sprawia wrażenie dobrego i cichego anioła. Często angażuje się w działania charytatywne i znany jest ze swojej wytrwałej pracy. Nie przykłada większej wagi do wartości materialnych, bowiem wierzy, że to miłość i przyjaźń jest źródłem prawdziwego szczęścia. Nigdy nie uskarża się na swój los, lecz cieszy się z każdej chwili życia. To on potrafi podnieść na duchu cierpiących i nieraz proszony jest o wsparcie w postaci dobrej rady.
Gabriel należy do osób zaradnych życiowo i to jego pomysłowość sprawia, że rozwiązuje wszystkie problemy. Potrafi odnaleźć się w nowych sytuacjach i korzysta z nadarzającej się okazji losu. Posiada artystyczne uzdolnienia, dlatego w twórczości poszukuje drogi spełnienia osobistego. Tworzy dla siebie i najbliższych, a od swojej sztuce nie oczekuje sławy. Dzięki równowadze między pracą a życiem towarzyskim może pochwalić się zadowoleniem z własnego losu i odczuwaną satysfakcją.
Gabriel to doskonały gospodarz domy, który szczególnie dba o dobro najbliższych. Jako ociec bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków, dlatego jego rodzina nie może narzekać na brak miłości i ciepła. On sam traktuje dom jako miejsce odpoczynku i schronienie od światowego zgiełku. Nie może zarzucić Gabrielowi brak zainteresowania sprawami rodziny, gdyż aktywnie uczestniczy w życiu najbliższych. Zawsze jest skupiony na potrzebach innych i przez to może zaniedbywać partnerkę, ale jeżeli kobieta okaże cierpliwość i zrozumienie, to mają szanse na stworzenie szczęśliwego związku.

Patron imienia

Patronem imienia jest Gabriel, archanioł, który jest, obok Michała i Rafała, jedną z trzech niebiańskich istot, występujących w Biblii pod własnym imieniem. Po raz pierwszy archanioł pojawia się pod tym imieniem, w Księdze Daniela. Często w różnych źródłach archanioł przedstawiany jest jako posłaniec, pośrednik oraz przekaziciel objawienia. W czasie ostatniej reformy z 1969 roku sięgnięto do starożytnej praktyki syryjskiej, wedle której wspominano Gabriela w liturgii razem z archaniołami Michałem i Rafałem (29 września).

Ciekawostki

Gabriel to imię, które pojawiło się w Polsce w XIII wieku, najpierw w formach: Gabryjał, Gabrzyjał. Gabryjel i na ziemiach ruskich Hawryło, Awryło. Obok imienia męskiego w użyciu jest też żeńskie imię Gabriela.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.