To urodzony altruista, który sprawia wrażenie dobrego i cichego anioła. Często angażuje się w działania charytatywne i znany jest ze swojej wytrwałej pracy. Nie przykłada większej wagi do wartości materialnych, bowiem wierzy, że to miłość i przyjaźń jest źródłem prawdziwego szczęścia. Nigdy nie uskarża się na swój los, lecz cieszy się z każdej chwili życia. To on potrafi podnieść na duchu cierpiących i nieraz proszony jest o wsparcie w postaci dobrej rady.
Gabriel należy do osób zaradnych życiowo i to jego pomysłowość sprawia, że rozwiązuje wszystkie problemy. Potrafi odnaleźć się w nowych sytuacjach i korzysta z nadarzającej się okazji losu. Posiada artystyczne uzdolnienia, dlatego w twórczości poszukuje drogi spełnienia osobistego. Tworzy dla siebie i najbliższych, a od swojej sztuce nie oczekuje sławy. Dzięki równowadze między pracą a życiem towarzyskim może pochwalić się zadowoleniem z własnego losu i odczuwaną satysfakcją.
Gabriel to doskonały gospodarz domy, który szczególnie dba o dobro najbliższych. Jako ociec bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków, dlatego jego rodzina nie może narzekać na brak miłości i ciepła. On sam traktuje dom jako miejsce odpoczynku i schronienie od światowego zgiełku. Nie może zarzucić Gabrielowi brak zainteresowania sprawami rodziny, gdyż aktywnie uczestniczy w życiu najbliższych. Zawsze jest skupiony na potrzebach innych i przez to może zaniedbywać partnerkę, ale jeżeli kobieta okaże cierpliwość i zrozumienie, to mają szanse na stworzenie szczęśliwego związku.
Patronem imienia jest Gabriel, archanioł, który jest, obok Michała i Rafała, jedną z trzech niebiańskich istot, występujących w Biblii pod własnym imieniem. Po raz pierwszy archanioł pojawia się pod tym imieniem, w Księdze Daniela. Często w różnych źródłach archanioł przedstawiany jest jako posłaniec, pośrednik oraz przekaziciel objawienia. W czasie ostatniej reformy z 1969 roku sięgnięto do starożytnej praktyki syryjskiej, wedle której wspominano Gabriela w liturgii razem z archaniołami Michałem i Rafałem (29 września).
Gabriel to imię, które pojawiło się w Polsce w XIII wieku, najpierw w formach: Gabryjał, Gabrzyjał. Gabryjel i na ziemiach ruskich Hawryło, Awryło. Obok imienia męskiego w użyciu jest też żeńskie imię Gabriela.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.