Imieniny Genowefy

👩 Genowefa ♀️

Do najbliższych imienin Genowefy zostały 312 dni, czyli 10 miesięcy i 6 dni.

Genowefa obchodzi swoje imieniny najczęściej 3 stycznia (piątek)

Pochodzenie imienia

Imię Genofewa powstało z elementów geno- „ród, gatunek'” i -wifa „żona, kobieta”. To przykład imienia, którego człony pochodzą z różnych języków: człon geno- z języka romańskiego, do którego dostał się z celtyckiego, a człon -wifa z języków germańskich. Imię musiało powstać wśród ludu, związanego z obszarem romańsko-celtyckim, jak i germańskim. Imię oznacza „kobieta szlachetnego rodu”.

Charakterystyka osób noszących imię Genowefa

Genowefy to kobiety o niezwykle szlachetnym sercu. Zawsze niosą pomoc i podtrzymują na duchu cierpiących. To ich spokojna natura sprawia, że zawsze poszukują ustronnych miejsc od światowego zgiełku. Genowefy bardzo dbają o swoją reputację i często zbyt silnie przeżywają negatywne opinie. Czasami wolą udawać kogoś innego, niż narazić się na niezadowolenie lub niepochlebne zdanie towarzystwa. To kobiety twardo stąpające po ziemi i zawsze kierujące się w życiu zdrowym rozsądkiem. Z dokładnością wykonują swoje zadania i doskonale radzą sobie w sytuacjach, wymagających koncentracji uwagi oraz zaangażowania intelektualnych sił.
Genowefy potrafią zmobilizować do działania i inspirują otoczenie swoją wytrwałością. To kobiety, które uwielbiają zdobywać praktyczne umiejętności i dlatego nie znają znaczenia słowa nuda. Genowefy nie poświęcają młodości na szaloną zabawę, ale na zdobywanie tak cennego doświadczenia życiowego, które wysoko procentuje w przyszłości. Kobiety o tym imieniu szczególnie dbają o jakość związków przyjacielskich i miłosnych, dlatego dokładnie wybierają sobie przyjaciół oraz partnerów życiowych. Stawiają na jakość przyjaźni i nie potrzebują dużego grona znajomych.
Genowefy wyróżniają się mądrością oraz dużym zasobem wiedzy. Potrafią umiejętnie wykorzystać swoje atuty do osiągnięcia celu i zawsze odnoszą duże sukcesy. A ich wysoka kultura osobista oraz elegancja sprawia, że Genowefy zdobywają wielu cennych i wpływowych znajomych. W przyjaźni na pierwszym miejscu stawiają na wierność oraz lojalność i same stają uosobieniem tych cnót.
W miłości Genowefy cenią prostotę oraz szczerość. Wymagają od partnera dozgonnej wierności, która sprawia, że czują się dowartościowane. Gdy spotkają prawdziwą miłość to potrafią przemienić się ze spokojnego anioła w wulkan emocji. Kobiety o tym imieniu zawsze dążą do budowania trwałych związków uczuciowych, dających poczucie stabilizacji oraz pewnej przyszłości. Jednak zbyt często przykładają wagę do spraw materialnych, a w przypadku kłopotów finansowych odczuwają duży lęk, który może przenieść się na sferę uczuć.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Genowefa z Paryża, urodzona około 422 roku w Nanterre pod Paryżem. Według legend, w młodości spotkała się ze św. Germanem, biskupem Auxerre, który wzbudził w niej powołanie zakonne. Gdy powróciła do Paryża, rozpoczęła ascetyczne życie, pełne żarliwej wiary. W 451 roku św. Genowefa uśmierzyła panikę wśród paryskiej społeczności na wieść o nadciągających Hunach. To dzięki jej wstawiennictwu, Paryżanie będą przypisywali potem ocalenie: pogańskie hordy omijając miasto skierowały się ku Loarze. Gdy Frankowie mszcząc się za porażki poniesione od wojsk Syagriusza utrudniali aprowizację miasta, również to Genowefa zorganizowała flotyllę rzeczną i w ten sposób zaopatrywała Paryż w żywność . Miała także wybudować kościół ku czci św. Dionizego męczennika. W 1790 roku jej relikwie publicznie spalono.

Ciekawostki

W Polsce imię występuje stosunkowo rzadko. Nie było znane w średniowieczu, zaś pierwsze zapiski o tym imieniu pochodzą z 1711 roku.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.