Imieniny Hieronima

👨 Hieronim ♂️

Do najbliższych imienin Hieronima zostały 33 dni, czyli 1 miesiąc i 3 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Hieronim obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 20 lipca (sobota), 30 września (poniedziałek) i 8 lutego (sobota).

Pochodzenie imienia

Hieronim to imię męskie pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa oznaczające "świętego".

Charakterystyka osób noszących imię Hieronim

Hieronim to mężczyzna, który dużą wagę przykłada do wygodnego oraz komfortowego życia. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami i ceni sobie jakość wykonania. Często martwi się o swoje bezpieczeństwo finansowe, dlatego już wcześnie zaczyna dążyć do zrobienia kariery. Hieronim posiada wyjątkowy talent przedsiębiorczy i cóż, należy przyznać, że ma żyłkę do prowadzenia własnego biznesu. Zresztą nie lubi podporządkowywać się innym i chętnie dąży do samodzielności w tej dziedzinie życia. Niestety, ale ma tendencję do pracoholizmu i poświęca zbyt wiele czasu na pracę, kosztem innych potrzeb. Hieronim posiada uzdolnienia organizatorskie i sprawia wrażenie, że zawsze poradzi sobie z każdym problemem. To mężczyzna, który nie obawia się przeszkód w swoim życiu i odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. A dzięki jego wytrwałej oraz odważnej postawie, odnosi liczne i to często spektakularne sukcesy. Choć czuje się spełniony w pracy zawodowej, to może odczuwać niedosyt w innych dziedzinach życia. Hieronim cierpi na brak wolnego czasu, a to przyczynia się do pojawienia frustracji oraz stresu.

Hieronim nie jest bierną osobą, lecz bierze los w swoje ręce. Nie czeka na to, co przyniesie przyszłość, ale odważnie podejmuje wszelkie decyzje. Choć wydaje się, że w swoich poczynaniach jest nieprzewidywalny, to w życiu kieruje się określonymi zasadami. I dlatego należy do honorowych osób, zawsze postępujących sprawiedliwie oraz uczciwie. Lubi otaczać się mądrymi doświadczonymi życiowo osobami, ale nie ma tendencji do wybiórczego traktowania znajomości. Chętnie pomaga innym, a jego altruistyczna postawa wzbudza powszechny szacunek. Hieronim nie jest obojętny wobec cierpienia innych i dlatego włącza się w walkę o sprawiedliwość poszkodowanych.

W miłości, Hieronim poszukuje kobiety, która wyróżnia się krystalicznym charakterem. Chętnie przebywa w towarzystwie kobiet, ale szczególną uwagę zwraca na mądre i piękne panie. Marzy o partnerce, która będzie również jego przyjaciółką i towarzyszką nie tylko w dobrych chwilach życia. Hieronim jest dobrym oraz cierpliwym partnerem i ojcem, szczególnie, że nie ucieka od domowych obowiązków i aktywnie uczestniczy w wychowywaniu dzieci.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła. Święty urodził się około 345 roku w Strydonie i był synem zamożnych ludzi pochodzenia rzymskiego, katolików. W 377 roku w Antiochii Hieronim przyjął święcenia kapłańskie. W 382 roku uczestniczył w synodzie rzymskim, gdzie na polecenie papieża Damazego zaczął pracować nad poprawianiem dawnego przekładu Nowego Testamentu i psalmów.
W ikonografii św. Hieronim przedstawiany jest jako pokutnik w długiej szacie albo obnażony starzec, w przepasce na biodrach, wycieńczonego postami. Często przedstawiany jest w kapeluszu kardynalskim lub w postawie siedzącej przy pulpicie. Do jego atrybutów należą: czaszka, gołębica, kamienie, klepsydra, księga, lew u stóp, oswojone lwiątko, model kościoła, pióro pisarskie, rylec do pisania i tabliczka, trąba powietrzna przypominająca Sąd Ostateczny, wielbłąd.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w czasach średniowiecza, ale zdobyło popularność w XVI wieku. Od tego imienia powstała zdrobniała postać: Jarosz. Od imienia Hieronim pochodzą nazwiska: Jarosz, Jaroszek, Jaroszewicz, Jaroszewski, Jaroszyński.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.