Patronem imienia jest św. Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła. Święty urodził się około 345 roku w Strydonie i był synem zamożnych ludzi pochodzenia rzymskiego, katolików. W 377 roku w Antiochii Hieronim przyjął święcenia kapłańskie. W 382 roku uczestniczył w synodzie rzymskim, gdzie na polecenie papieża Damazego zaczął pracować nad poprawianiem dawnego przekładu Nowego Testamentu i psalmów.
W ikonografii św. Hieronim przedstawiany jest jako pokutnik w długiej szacie albo obnażony starzec, w przepasce na biodrach, wycieńczonego postami. Często przedstawiany jest w kapeluszu kardynalskim lub w postawie siedzącej przy pulpicie. Do jego atrybutów należą: czaszka, gołębica, kamienie, klepsydra, księga, lew u stóp, oswojone lwiątko, model kościoła, pióro pisarskie, rylec do pisania i tabliczka, trąba powietrzna przypominająca Sąd Ostateczny, wielbłąd.
W Polsce imię to pojawiło się w czasach średniowiecza, ale zdobyło popularność w XVI wieku. Od tego imienia powstała zdrobniała postać: Jarosz. Od imienia Hieronim pochodzą nazwiska: Jarosz, Jaroszek, Jaroszewicz, Jaroszewski, Jaroszyński.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.