Imieniny Ignacego

👨 Ignacy ♂️

Do najbliższych imienin Ignacego zostało 38 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Ignacy obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 17 października (czwartek), 1 lutego (sobota), 11 maja (niedziela) i 31 lipca (czwartek).

Pochodzenie imienia

Ignacy to imię o niepewnej do końca etymologii. Według jednej z teorii, imię wywodzi się od łacińskiego wyrazu ignis, oznaczającego "ogień".

Charakterystyka osób noszących imię Ignacy

Ignacy to mężczyzna, który na pierwszym miejscu stawia wartości moralne i w życiu kieruje się dużym poczuciem sprawiedliwości. Należy przyznać, że jest tradycjonalistą i raczej nie ulega chwilowym modom. Nie zmienia swoich przekonań i potrafi podjąć walkę w obronie własnych poglądów. Niestety, ale Ignacy ma tendencję do narzucania innym swojej woli, tak więc nie zawsze jego postawa spotyka się ze zrozumieniem oraz akceptacją. Często nieświadomie wytyka otoczeniu błędy i próbuje narzucić pewne normy etyczne. Ale mimo takiego zachowania, wzbudza powszechny szacunek i darzony jest ogromną sympatią.

W życiu osobistym, Ignacy lubi spędzać czas w towarzystwie bliskich przyjaciół. Nieraz traktowany jest przez nich jako autorytet, szczególnie, że to mężczyzna, wyróżniający się mądrością oraz doświadczeniem życiowym. Ignacy nigdy nie odmawia nikomu pomocy i dlatego jego postawa stawiana jest jako wzór do naśladowania.

W pracy zawodowej, również kieruje się wartościami moralnymi. Nigdy nie dąży do celu za wszelką cenę i raczej woli zmierzać dłuższą drogą niż osiągnąć sukces po przysłowiowych trupach. Ignacy lubi trzymać żelazną dyscyplinę i słynie ze swojej wytrwałości. Nie oszczędza swoich sił i często odnosi duże sukcesy. Ignacy traktowany jest z największym zaufaniem i cóż, ma szansę na zdobycie najwyższych awansów. Jednak mimo licznych zaszczytów, nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania i często przyjaciele nie mają pojęcia o jego sukcesach.
Ignacy przejmuje się opinią otoczenia i bardzo dba o swoją reputację. Nie chce splamić swojego honoru, więc dużą wagę przykłada do prawidłowego zachowania. Jednak taka postawa może sprawić, że Ignacy zacznie nadkładać maski, a jego prawdziwa natura nigdy nie zostanie poznana. To mężczyzna, który podejmuje decyzje pod wpływem głosu rozsądku, zaś wszelkie emocje trzyma na wodzy.

W życiu uczuciowym, Ignacy poszukuje kobiety o podobnym do niego charakterze i przekonaniach. Chętnie spędza czas w towarzystwie nieśmiałych pań, wyróżniających się dobrocią serca. Jest kochającym mężem i cierpliwym ojcem, szczególnie, że dobro rodziny jest dla niego najważniejsze. Lubi spędzać wolne chwile w domu, w otoczeniu najbliższych.

Patron imienia

Jednym z patronów tego imienia jest św. Ignacy Loyola, założyciel zakonu Jezuitów. Ingo Lopez urodził się w 1491 roku na zamku w Loyola w kraju Basków (Hiszpania), jako trzynaste dziecko w zamożnym rycerskim rodzie. Poczatkowo żył jako pustelnik i odbywał liczne pielgrzymki. W 1534 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Jezusowego. Igancy Loyola zmarł 31 lipca 1556 roku. Beatyfikacji Ignacego Loyoli dokonał papież Paweł V, w 1609 roku, a kanonizacji - Grzegorz XV w 1623 roku. Św. Ignacy jest patronem trzech diecezji w kraju Basków; zakonu jezuitów; dzieci, matek oczekujących dziecka, kuszonych, skrupulantów, żołnierzy oraz uczestników rekolekcji. W ikonografii św. Ignacy przedstawiany jest w sutannie i birecie lub w stroju liturgicznym z imieniem IHS na piersiach, niekiedy w stroju rycerskim i w szatach pielgrzyma. Do jego atrybutów należą: księga; globus, który popycha nogą; monogram Chrystusa - IHS; napis AMDG - Ad maiorem Dei gloriam - "Na większą chwałę Boga"; krucyfiks, łzy, serce w promieniach, smok, sztandar, zbroja.

Ciekawostki

Polsce imię to pojawiło się już w 1399 roku, w następujących formach: Ignat, Jignat, Inac, Jinac, Ihnat, Hihnat, Inat, Hinat, Hinac, Huhnat. W XVI wieku nastąpił wzrost popularności tego imienia związany z kultem św. Ignacego Loyoli, przyniesionym przez Jezuitów. Imię Ignacy stało się powszechne, zwłaszcza wśród szlachty, która kształciła się w szkołach jezuickich. Co ciekawe, imię to przetłumaczono na język polski jako Żegota, zaś ta forma była używana jeszcze w XIX i na początku XX wieku.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.