Imieniny Igora

👨 Igor ♂️

Do najbliższych imienin Igora zostało 78 dni, czyli 2 miesiące i 17 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Igor obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 5 października (sobota) i 5 czerwca (czwartek).

Pochodzenie imienia

Igor to ruska forma staronordyckiego imienia Ingvarr. Na Rusi imię to należało do imion dynastycznych. W części pierwszej imienia zawarta jest nazwa Yngvi, oznaczająca boga Freja z grupy Asów, a w części drugiej -varr 'czujny', pochodzącego od czasownika vera 'czuwać'. Istnieje również teoria mówiąca, że imię pochodzi ze źródła słowiańskiego i oznacza 'gorzeć'.

Charakterystyka osób noszących imię Igor

Igor to mężczyzna, który sprawia wrażenie, że żyje we własnym świecie. Nie należy do dusz towarzystwa, ale uwielbia spędzać czas w samotności. Ogromną wagę przykłada do wewnętrznego świata i nieraz ucieka do niego od codziennych problemów. Choć traktowany jest jako marzyciel, to on nie przejmuje się światem zewnętrznym. To człowiek, który nie potrzebuje towarzystwa innych osób, gdyż zależy jemu na spokoju oraz ciszy, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Nie jest ekstrawertykiem, lecz tłumi w sobie wszelkie emocje. Nie potrafi jednoznacznie wyrazić uczuć, dlatego jego zachowanie może być różnie odbierane przez najbliższych.
Dużą wagę przykłada do wartości moralnych i religijnych. Nie jest fanatykiem, ale potrafi odnaleźć równowagę między sprawami materialnymi a duchowymi. Jest poważnym mężczyzną i nie marnuje życia na różne przyjemności. Nie lubi bezczynnie spędzać czasu i zawsze znajduje sobie praktyczne zajęcie. W życiu zawodowym poszukuje stanowiska, które nie jest związane z kontaktami międzyludzkimi. Dobrze czuje się w laboratoriach lub gabinetach naukowych i najchętniej spędziłby życie przed książkami. Igor nie przejmuje się opinią na swój temat i zazwyczaj nie posiada dużego grona znajomych. Jednak na tym nie cierpi, gdyż woli zdobywać wiedzę niż nawiązywać nowe kontakty.
Ale gdy pozna człowieka, którego obdarzy sympatią, to zyska przyjaciela na całe życie. Igor również jest wiernym i lojalnym towarzyszem życia, tak więc szczególnie dba o przyjaźń. Jest gotowy do niesienia pomocy, ale pod warunkiem, że to nie koliduje z jego planami. Igor zazwyczaj wkłada wiele sił w każde działanie, a praca może stać się jego życiową pasją. W relacjach damsko-męskich nie może pochwalić się dużym powodzeniem u płci przeciwnej. Jednak on sam sprawia wrażenie, że nie jest świadomy istnienia kobiet, a zwłaszcza miłości. Ale gdy zwróci uwagę na panie, to poszukuje przede wszystkim spokojnej, cichej i inteligentnej kobiety, która z cierpliwością będzie znosiła jego zamiłowanie do pracy oraz wiedzy. Potrafi być dobrym ojcem oraz mężem, lecz pod warunkiem, że będzie mógł rozwijać bez przeszkód swoje pasje.

Patron imienia

Patronem imienia jest Igor, potomek św. Włodzimierza. W 1146 roku objął rządy w królestwie, lecz jego panowanie trwało jedynie 12 dni. Po klęsce poniesionej w bitwie z księciem Izasławem Mścisławowiczem zrezygnował z tronu i wstąpił do zakonu. W 1147 roku został zamordowany, zaś jego ciało przeniesiono trzy lata później do kościoła w Czernihowie. Jego święto obchodzono zawsze w dniu 5 czerwca.

Ciekawostki

Imię nie występowało w Polsce w czasach średniowiecznych. Dopiero w późniejszych wiekach osiągnęło większą popularność. Najczęściej nadawane jest w rodzinach powiązanych z kulturą wschodniosłowiańską czy prawosławiem.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.