Imieniny Jakuba

👨 Jakub ♂️

Imieniny Jakuba są dzisiaj.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Jakub obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 25 lipca (czwartek) i 1 czerwca (niedziela).

Pochodzenie imienia

Jakub to imię biblijne, wywodzące się z hebrajskiego Jaaqob , oznaczające 'niech Bóg strzeże'. Co ciekawe, imię to odnaleziono także w Mezopotamii, w brzmieniu Ja-ah-qu-ub-el, i na skarabeuszach egipskich Ja'qob-hr. Być może imię łączy się z arabskim słowem Jakub, które znaczy 'drozd skalny'.

Charakterystyka osób noszących imię Jakub

Jakub to mężczyzna pełen energii. Nieraz przypomina żywioł, który wprawia w ruch całe otoczenie. On sam ucieka od wszelkiej bezczynności i bardzo często angażuje się w różne działania. Uwielbia podejmować nowe wyzwania i nigdy nie rezygnuje z podjętej decyzji. Nie rezygnuje w przypadki porażki, lecz ze zdwojoną siłą podejmuje kolejną walkę. W pracy zawodowej wyróżnia się sumiennością oraz wytrwałością. Często to on jest twórcą świeżych pomysłów, które pomagają w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Nie szczędzi sił aby dojść do upragnionego celu. Wie, że każdy wysiłek oraz poświęcenie procentuje w przyszłości, tak więc gotowy jest do wszelkich działań. Co ważne, nie narzeka na swój los, lecz z cierpliwością podejmuje kolejne kroki zbliżające go do sukcesu.
Jakub odznacza się również odpowiedzialnością, a także rozwagą. Nie podejmuje pochopnych decyzji, lecz poświęca dłuższą chwilę na przeanalizowanie korzyści oraz strat. W życiu kieruje się głosem rozsądku i nigdy nie decyduje się na zbyt radykalne kroki. Wie, że może byt wiele stracić, tak więc woli dokonać rachunku przyszłych konsekwencji. Wydaje się, że zawsze posiada w zanadrzy awaryjny plan i tak naprawdę nic go nie zaskoczy. Jakub to mężczyzna przygotowany na każdą ewentualną sytuację, szczególnie, że nie lubi niespodzianek od losu. Jednak wykazuje się także elastycznością, gdyż w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, potrafi zmodyfikować oraz dostosować swój plan.
Jakub jest także doskonałym strategiem i często korzysta ze szczegółowego planu działania. W życiu towarzyskim, lubi spędzać czas w gronie wypróbowanych przyjaciół i najbliższej rodziny. Nieraz darzony jest ogromną sympatią, bowiem jego charakter posiada naturalny urok, przyciągający wartościowe serca. On sam jest tolerancyjny wobec odmiennych poglądów i nie narzuca nikomu swojego zdania. To dobry kompan do zabawy, gdyż wie, że życie nie składa się jedynie z pracy, lecz także z drobnych przyjemności. Nie należy do pesymistów i skrajnych optymistów, ale z umiarkowaną radością patrzy w przyszłość.
W życiu uczuciowym poszukuje kobiety o podobnym charakterze. Od partnerki oczekuje wierności oraz lojalności, szczególnie, że Jakub nie zdradza swojej miłości życia. Doskonale spełnia się w roli ojca oraz męża, tak więc dom rodzinny wyróżnia się ciepłem i miłością. Dla swoich dzieci stanowi prawdziwy autorytet, zwłaszcza, że jego zachowanie wzbudza powszechny szacunek i podziw otoczenia. Ale przez wrodzoną skromność nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania i często zajmuje boczne pozycje, z których zawsze służy dobrą radą oraz bezinteresowną pomocą.

Patron imienia

Patronem imienia jest Jakub, patriarcha, jeden z trzech, z których wywodzi się zarówno cały lud Boży, jak i samo wcielone Słowo. W Biblii został przedstawiony jako sprytny pasterz, który dąży do celu za wszelką cenę. Lud Izraela z radością wspominał jego podstępy, które w starożytności uchodziły za jeden ze składników mądrości. W synaksariach oraz w Martyrologium Rzymskim go nie wspominano, ale w niektórych martyrologiach łacińskich zapewniono mu miejsce pod dniem 5 lutego.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w Polsce w XIII wieku. Imię występowało w następujących formach: Jakub, Jakob, Jakow, Jakuw (ziemie wschodnie), Jekub, Jokob, Jokub, Jakusz, Jaksza, Jakosz, Jakuszek, Jakubek, Jakubko, Kusz, Kuszęt, Kuba. Od tego imienia również nazwiska polskie, takie jak Jakubiec, Jakowiec, Jakubik, Kubik, Kubin, Kubiniec.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.