Imieniny Janiny

👩 Janina ♀️

Do najbliższych imienin Janiny zostało 13 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Janina obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 12 czerwca (środa) i 24 czerwca (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Janina to czeska forma imienia Jan. Imię w niektórych językach jest odpowiednikiem Joanny, zaś w Polsce to imię odrębne.

Charakterystyka osób noszących imię Janina

Janiny posiadają skomplikowany charakter, który nie zjednuje im wielu przyjaciół. To kobiety uparte, ambitne i trwałe w swoich przekonaniach. Nie idą razem z tłumem, lecz kroczą własną drogą. Janiny nie przykładają dużej wagi do ogniska rodzinnego i wolą realizować się w pracy zawodowej niż jako gospodynie domowe. Nie marzą o posiadaniu gromadki dzieci i codziennym gotowaniu obiadów. To kobiety pewne siebie, z jasno postawionymi życiowymi celami. Nie lubią spędzać czasy bezczynnie i zawsze znajdują sobie praktyczne zajęcie. Wyróżniają się nadmierną pewnością siebie, co może często stać się przeszkodą w realizacji marzeń, gdyż nie wszystko można łatwo zdobyć.
W miłości Janiny nie szukają stałego związku, bowiem wolą przelotne romanse oraz flirty. Stabilizacja życiowa nie jest dla nich priorytetem i uciekają przed wszelkimi zobowiązaniami. Często otoczenie postrzega je jako wyniosłe i dumne, lecz one dokładnie wybierają sobie przyjaciół i nie każdy może liczyć na ich sympatie. Jeżeli spotkają na swojej drodze życiowej odpowiedniego mężczyznę, to potrafią go zaskoczyć gwałtownością uczuć, która niestety może wypalić się również szybko jak zaistniała.
W obliczu porażek Janiny nie potrafią przyznać się do popełnionego błędu i wolą obwinić niewinną ofiarę niż siebie. To kobiety, które są bardzo uparte i wybuchowe, bowiem każdy konflikt może zakończyć się wielką awanturą. Jednak nie można odmówić Janinom gorącego temperamentu, bowiem także potrafią gorąco przepraszać.
Prawie zawsze dążą do celu za wszelką cenę. Nie cofną się przed niczym, zwłaszcza, że lubią rywalizację na polu zawodowym. To kobiety, które potrafią zaimponować swoją wytrwałością oraz poświęceniem w drodze do odniesienia sukcesu. Nie przejmują się opiniami innych osób, gdyż wiedzą, że zawsze muszą liczyć tylko na siebie. Jednak w przypadku najbliższych przyjaciół, Janiny zachowują wierność oraz lojalność, bowiem podobnie jak w życiu zawodowym, uwielbiają czuć się podziwiane. Dlatego zazwyczaj obdarzają sympatią osoby, które uwielbiają je bezgranicznie oraz podziwiają na każdym kroku.

Patron imienia

Patronką imienia jest błogosławiona Janina Szymkowiak, urodzona 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Od wczesnych lat prowadziła głębokie życie religijne i w 1934 roku zamieszkała u sióstr oblatek we Francji. W 1936 roku wstąpiła do sióstr serafitek w Polsce i otrzymała zakonne imię Sancja. W czasie wojny pomagała jako tłumaczka angielskim i francuskim jeńcom, którzy nazywali ją "aniołem dobroci". Z powodu ciężkich warunków życiowych, zachorowała na gruźlicę gardła, zaś przed śmiercią powiedziała: "Umieram z miłości, a Miłość miłości niczego odmówić nie może". Jej grób znajduje się w kościele św. Rocha w Poznaniu.

Ciekawostki

Imię Janina dopiero pojawiło się w XIX-wiecznej Polsce. W czasach średniowiecza znana była forma Janna, Jana.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.