Imieniny Janusza

👨 Janusz ♂️

Do najbliższych imienin Janusza zostało 180 dni, czyli 5 miesięcy i 27 dni.

Janusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 21 listopada (czwartek)

Pochodzenie imienia

Janusz to imię męskie, które powstało przez adaptację węgierskiej formy imienia Jan. Imię usamodzielniło się w XII wieku. Inna teoria mówi, że wywodzi się ono od imienia boga Janusa, który był czczony w starożytnym Rzymie (patron miast i bram, bóg wszelkiego początku).

Charakterystyka osób noszących imię Janusz

Janusz to mężczyzna zamknięty we własnym świecie. Nie należy do ekstrawertyków i raczej skłania się do pesymistów niż optymistów. Janusz to cicha dusza, która nad wszystko pragnie spokoju. Nie jest towarzyski i nie może pochwalić się dużym gronem znajomych. Ucieka od kontaktów z otoczeniem i najchętniej spędza czas w swojej samotni. Lecz nie można Januszowi zarzucić, że marnuje życie, bowiem każdą chwilę poświęca na zdobywanie i pogłębianie wiedzy. Uwielbia zaszywać się wśród ulubionych książek i nieraz nikt oraz nic nie jest w stanie odciągnąć jego uwagi od literatury. On sam nie przejmuje się światem zewnętrznym i nie przykłada większej wagi do spraw materialnych. Zazwyczaj poszukuje różnych dróg rozwoju duchowego i wśród praktyk religijnych znajduje ukojenie duszy.
To tradycjonalista, który w życiu kieruje się ponadczasowymi wartościami moralnymi. Posiada złote serce i nieraz wyróżnia się szlachetnym postępowaniem. Choć może być traktowany jak nie z tego świata, to on nie przejmuje się opiniami otoczenia. Często sprawia wrażenie, że nie odczuwa potrzeby kontaktu międzyludzkiego, a jego pasje oraz zainteresowania stanowią cel życiowy. Janusz to mężczyzna, który spełni się na stanowiskach, wymagających inteligencji oraz twórczych pomysłów, bowiem często wpada na nieszablonowe rozwiązania. Choć nie jest towarzyski, to wzbudza swoją osobą zainteresowanie. Często sprawia wrażenie, że skrywa przed światem wiele tajemnic i ta aura tajemności, przyciąga do niego niewieście serca.
W życiu miłosnym, Janusz nie jest stroną aktywną i raczej nie wychodzi z żadną inicjatywą. Woli czekać na pierwszy krok ze strony kobiety, niż zaprosić potencjalną partnerkę na spotkanie. Janusz nie potrafi jednoznacznie wyrazić uczuć, tak więc jego dystans może być odebrany jako przejaw chłodu emocjonalnego. Jednak w głębi duszy pragnie gorącej miłości i cierpliwej partnerki, która zaakceptuje jego skomplikowaną osobowość. Jest dobrym mężem i ojcem, lecz pod warunkiem, że na swoje drodze spotka kobietę, która bezwarunkowo pokocha jego osobę.

Ciekawostki

Imię pojawiło się na ziemiach polskich w XII wieku. Występowało już w nazwach osobowych Bulli Gnieźnieńskiej i imię to często nadawano w szlacheckich i magnackich rodach. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Janusz, Janusik, Januszewicz, Januszkiewicz oraz nazwy miejscowe: Januszew, Januszewice, Januszewo, Januszkowice, Januszkowo, Januszno, Januszowa, Januszów.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.