Imieniny Kacpra

👨 Kacper ♂️

Do najbliższych imienin Kacpra zostały 203 dni, czyli 6 miesięcy i 19 dni.

Kacper obchodzi swoje imieniny najczęściej 6 stycznia (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Kacper to imię pochodzące najprawdopodobniej z perskiego słowa gizbar, oznaczającego 'stróż skarbca (skarb-nik)' albo ze skrócenia perskiego imienia Gathaspar 'wspaniały'. Imię dodsłownie oznacza 'ten, który dba o swoją cześć'.

Charakterystyka osób noszących imię Kacper

Kacper to radosna dusza, która wnosi wiele światła w ponure dni codziennego życia. To mężczyzna, zarażający innych swoim optymizmem oraz wesołym usposobieniem. Nie przejmuje się problemami, ale potrafi umiejętnie wyjść ze wszelkich tarapatów. Przyjaciele traktują go jak najlepszego kompana do zabawy, gdyż Kacper potrafi korzystać z życia. Ale oprócz radosnego usposobienia, posiada również nieprzeciętny intelekt oraz przenikliwość, która pomaga w łączeniu faktów i w stawianiu trafnych ocen. To także urodzony altruista, zawsze gotowy do niesienia bezinteresownej pomocy. Często to on sam potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych, tak więc zna wartość pomocnej ręki.
Kacper należy do tolerancyjnych osób i zazwyczaj nie narzuca nikomu swojej woli. Potrafi zrozumieć lub zaakceptować odmienne poglądy, lecz pod warunkiem, że nie przyczyniają się do krzywdy innych. Potrafi odważnie walczyć ze wszelkimi przeciwnościami losu i dzięki takiej postawie, osiąga zamierzone cele. Wzbudza szacunek i zaufanie, zwłaszcza wśród nieznajomych osób. Dlatego tak chętnie zapraszany jest na spotkania towarzyskie. Jednakże nie żyje samą zabawą i potrafi sumiennie pracować nad własnym rozwojem. To mężczyzna świadomy swoich wad i słabości, więc poświęca dużo czasu na zmianę swojego charakteru. Choć traktowany jest z wielką sympatią, to potrafi zachować dystans wobec osób, które nie wywarły najlepszego pierwszego wrażenia.
Kacper wie zawsze jak ma się zachować w danym miejscu i towarzystwie. Prezentuje sobą wysoką kulturę osobistą i często stawiany jest jak wzór do naśladowania. Nic dziwnego, że jego maniery przyciągają zainteresowanie pań. Nie może narzekać na nudę w życiu miłosnym, zwłaszcza, że jest czuły na wdzięki kobiet. Choć może sprawiać wrażenie łamacza serc, to jednak dąży do pewnej stabilizacji uczuciowej. W związku zachowuje się wiernie i lojalnie wobec partnerki. Kacper wywiązuje się doskonale z obowiązków męża oraz ojca, a rodzina jest dla niego najważniejsza. Często rezygnuje z własnych ambicji na rzecz dobra rodzinnego, lecz nigdy nie czuje się z tego powody pokrzywdzony. Wie, że to najbliżsi są fundamentem szczęścia, dlatego dba o potrzeby swojego gniazdka rodzinnego.

Patron imienia

Patronem imienia jest Kasper Bertoni, urodzony 9 października 1777 roku w Weronie jako syn miejscowego notariusza. Uczęszczał do kolegium Św. Sebastiana i był sodalisem. Jego mistrzem duchowym był wówczas Alojzy Fortis, przyszły generał jezuitów. Później studiował teologię w Weronie i w 1800 roku otrzymał święcenia. Organizował oratoria maryjne, gdzie mło¬dzież zbierała się w czasie wolnym od pracy. W 1816 roku z kilku innymi, jak on zainte¬resowa¬nymi odnową, usunął się do dawnego Stygma¬tów. Zmarł 12 czerwca 1853 roku, zaś został beatyfikowany w 1975 roku przez papieża Pawła VI. Papież Jan Paweł kanonizował go w 1989 roku.

Ciekawostki

W Polsce imię Kacper pojawiło się w XIV wieku, w następujących formach Kasper (1379 rok), Kaspar (1379 rok), Gasper (1459 rok), Gaspar (1391 rok), Kasfar (1386 rok) oraz do dzisiaj jeszcze Kacper oraz jako spieszczenie Kacperek, Kaspruś. Od imienia pochodzą również nazwiska Kasperus, Kasperkiewicz, Kasprowicz, a także nazwy geograficzne: Kasprowy Wierch, osiedle Kasprusie.

Astrologia

Znak zodiaku: Lew
Ciało niebieskie: Jowisz
Szczęśliwy kolor: zielony
Szczęśliwy kamień: chryzopas
Szczęśliwa liczba: 9
Szczęśliwy dzień: Czwartek

Zdrobnienia

Kacperek, Kacperuś, Kacpercio, Kacpereczek, Kacio, Perek, Peruś, Perunio, Perusio, Percio

Odpowiedniki w językach obcych

Gasparus (la)
Caspar, Jasper, Casper, Gaspar (en)
Kašpar (cs)
Kasper (da)
Gaspard (fr)
Kasparas (lt)
Gaspars (lv)
Kaspar (de)
Gaspar (es)

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.