Imieniny Kazimierza

👨 Kazimierz ♂️

Do najbliższych imienin Kazimierza zostało 71 dni, czyli 2 miesiące i 12 dni.

Kazimierz obchodzi swoje imieniny najczęściej 4 marca (wtorek)

Pochodzenie imienia

Kazimierz to dwuczłonowe imię słowiańskie, zawierające w pierwszym członie czasownik kazi-, oznaczający 'kazić, niszczyć', a w drugim rzeczownik -mir 'pokój', co można tłumaczyć jako „nakazujący pokój”.

Charakterystyka osób noszących imię Kazimierz

Kazimierz to mężczyzna, który często miewa huśtawki nastroju. Posiada skomplikowany charakter i nieraz sprawia wrażenie, że w jego duszy toczy się burza emocji. On sam nie zna swoje prawdziwej natury i czasami zaskoczony jest własną reakcją. Nie jest przesadnie towarzyski i raczej należy do pesymistów niż optymistów. Z obawą patrzy w przyszłość i często zadręcza się wymyślonymi problemami. Przejmuje się opinią otoczenia, a niepochlebna uwaga na jego temat może sprawić, że wpada w depresyjny nastrój. Jest przewrażliwiony i nie zapomina o wyrządzonych krzywdach. A taka postawa może sprawić, że zamiast rozwijać się, to stoi w miejscu.
Kazimierz jest ogromnym sceptykiem i często musi głęboko przeanalizować decyzję. Nie kieruje się w życiu głosem serca, lecz rozumu i to w rozsądku pokłada wielkie nadzieje na odniesienie sukcesu. Oprócz wielu uzdolnień, Kazimierz posiada ambicje, które niestety, mogą być zawyżone. Jest doskonałym liderem i przywódcą, lecz pod warunkiem, że współpracownicy słuchają jego rozkazów. Marzy o sławie i bogactwu, ale nie zawsze podejmuje działania zmierzające do spełnienia jego pragnień.
Kazimierz miewa zmienne nastroje, tak więc potrafi w jednej chwili z radości wpaść w depresję. Często bywa rozdrażniony, a mała sytuacja potrafi rozniecić ogień złości. W takich chwilach nie panuje nad słowami i niestety, może wyrządzić wiele krzywd. Ale w trakcie spokojnych dni jest dobrym przyjacielem. Bywa roztargniony i często gubi różne przedmioty. Nieraz potrzebuje pomocy ze strony najbliższych, gdyż w trakcie podejmowania trudnych decyzji czuje się jak dziecko.
W miłości bywa romantykiem i lubi zaskakiwać swoją wybrankę serca. Jednak musi walczyć z zazdrością oraz zaborczością, gdyż najchętniej zamknąłby ukochaną w złotej klatce. On sam jest wierny oraz lojalny, i takich postaw oczekuje od kobiety swojego życia. Bywa nieprzewidywalny w miłości i dlatego potrzebuje partnerki, która będzie mogła zapanować nad jego wybuchowym charakterem. Często marzy o stabilizacji życiowej i każdy związek traktuje z największą powagą. Jest dobrym ojcem i mężem, lecz pod warunkiem, że nauczy się kontrolować swoje zmiennie nastroje.

Patron imienia

Patronem imienia jest Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuskiej. Urodzony w 1458 roku do dziewiątego roku życia wychowywał się pod opieką matki. W 1471 roku został wysłany z 12-tysięczną armią przeciwko Maciejowi Korwinowi, w celu objęcia ć korony św. Stefana. Zachorował na gruźlicę, która pustoszyła jego organizm. Święty Kazimierz umiera 4 marca 1484 roku na rękach biskupa krakowskiego, Jana Rzeszowskiego. Kult królewicza został potwierdzony w 1521 roku, ale zachowała się jednak bulla papieska. Święty jest jednym z głównych patronów Polski i Litwy, zaś w 1950 roku został ogłoszony patronem młodzieży litewskiej. Święty Kazimierz przedstawiany jest w stroju książęcym z mitrą na głowie i lilią w dłoni lub jako klęczący przed drzwiami zamkniętej katedry. Atrybutami świętego są dwie skrzyżowane buławy, herb Jagiellonów, Matka Boska Ostrobramska oraz szarfa z tytułem hymnu znalezionego w trumnie.

Ciekawostki

Początkowo imię Kazimierz było imieniem dynastycznym i stopniowo rozszerzyło się we wszystkich warstwach społecznych. Po raz pierwszy imię pojawiło się w dokumentach z 1122 roku jako Kazimir, a następnie w formach Kazimiar (1176 rok), Kazimier (1468 rok), Kazimir (1122 rok), Kaźmir (1282 rok). Imię to pojawiało się wśród Piastów i Jagiellonów, na przykład: Kazimierz Odnowiciel, Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk. Od imienia również pochodzi nazwisko Kaźmierczak oraz nazwy miejscowości: Kazimierz, Kazimierza Wielka.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.