Imieniny Konrada

👨 Konrad ♂️

Imieniny Konrada są dzisiaj.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Konrad obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 21 listopada (czwartek), 26 listopada (wtorek), 19 lutego (środa), 1 czerwca (niedziela) i 7 sierpnia (czwartek).

Pochodzenie imienia

Konrad to dwuczłonowe imię germańskie, złożone z elementów kuoni- (küene), oznaczającego 'śmiały' i -rat 'rada'. Całość imienia znaczy: 'śmiały w radzie'. Imię występowało wśród cesarzy Św. Cesarstwa Rzymskiego, zaś od nich imię zostało przejęte przez książąt śląskich i mazowieckich.

Charakterystyka osób noszących imię Konrad

Konrad to mężczyzna, którego aktywność przypomina huragan. Często bywa impulsywny i nieraz podejmuje decyzje pod wpływem głosu serca. Jest nerwowy, szczególnie w sytuacjach, nad którymi nie może zapanować. Również pod wpływem stresu ujawniają się jego wady, które niestety, mogą przyczynić się do porażki. Czasami Konrad ubiera maskę spokojnego i opanowanego człowieka, w celu przypodobania się otoczeniu, lecz jego impulsywność ujawnia się bardzo szybko.
Konrad jest mężczyzną o bardzo dobrym sercu, a jego przyjaciele cenią go za szlachetność i bezinteresowność. On sam uwielbia pomagać innym i często oferuje pomocną dłoń. Jest urodzonym altruistą, dlatego tak chętnie angażuje się w charytatywne działania. Nieraz swoją energią zaraża innych i skutecznie zachęca otoczenie do zwiększonej aktywności. Konrad posiada wszechstronne uzdolnienia i niespotykaną inteligencję. Potrafi ciekawie opowiadać o swoich pasjach i często traktowany jest jako specjalista z różnych dziedzin wiedzy. Posiada talent pedagogiczny i z cierpliwością wyjaśnia zawiłe problemy.
Ale jest także bardzo uparty i niechętnie zmienia swoje poglądy. W czasie dyskusji potrafi uparcie bronić swojego zdania, choć może być błędne, to i tak nie przyznaje się do pomyłki. A taka postawa może przyczynić się do licznych konfliktów. Nie potrafi ustąpić i zawsze chce mieć ostatnie słowo.
W życiu zawodowym, Konrad nastawiony jest na sukces. Potrafi uparcie dążyć do celu i nieraz nie zwraca uwagi na moralne oraz etyczne zasady. Zawsze musi zajmować pierwsze miejsce, a takie postępowanie wynika z kompleksów niższości, Dopiero gdy osiągnie sukces, to czuje się dowartościowany. W życiu uczuciowym poszukuje cierpliwej partnerki, która zadba o jego potrzeby. Lubi być rozpieszczany przez kobiety i nieraz przypomina Piotrusia Pana. To wieczny chłopiec, który ucieka od wszelkich zobowiązań. Nie spełnia się jako dobry ojciec lub mąż, ale za to jest wspaniałym przyjacielem oraz kochankiem. Niestety, ale wobec partnerki zachowuje się z dużą zaborczością i nieraz próbuje ograniczać jej wolność. Dlatego kobieta, która zdecyduje się na związek z Konradem musi wykazać się ogromną cierpliwością, a także wierną i lojalną postawą w każdej sytuacji.

Patron imienia

Patronem imienia jest Konrad, biskup Konstancji, syn Henryka, hrabiego na Altdorf, i jego żony Aty, fundatorów opactwa w Weingarten. W 934 roku wybrano go po śmierci Nothinga na biskupa diecezji. Był również fundatorem wielu kościołów, klasztorów i szpitali. Odbywał pielgrzymki do Ziemi Świętej i uczestniczył w sejmach. Zmarł 26 listopada 976 roku i pochowano go u Św. Maurycego. W 1089 roku jego szczątki przeniesiono do katedry, które w 1526 roku zostały wyrzucone do jeziora przez protestantów.

Ciekawostki

Imię pojawiło się Polsce w czasach średniowiecza, w następujących formach: Konrad (1145 rok), Kondrad (1454 rok),Korrad (1207 rok), Kundrad (1394 rok), Kunrad (1302 rok ), Kunrod (1388 rok ), Kunard (1460 rok). W XIX wieku imię stało się bardzo popularne, głównie dzięki utworom Mickiewicza. Od imienia również pochodzą nazwiska, na przykład Kunratowicz, Konradowicz, Kondratowicz.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.