Imieniny Kornela

👨 Kornel ♂️

Do najbliższych imienin Kornela zostały 54 dni, czyli 1 miesiąc i 23 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Kornel obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 16 września (poniedziałek) i 2 lutego (niedziela).

Pochodzenie imienia

Kornel to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od nazwiska rzymskiego rodu Cornelii. Według różnych źródeł, nazwa imienia wywodzi się od słowa cornu („róg”), bądź to cornus („dereń”), lub od nazwy pola Corne w Tusculum.

Charakterystyka osób noszących imię Kornel

Kornel to mężczyzna, który wyróżnia się wielką wrażliwością serca. Często jest niepoprawnym romantykiem, marzącym o wielkiej miłości. Kornel widzi i czuje więcej niż otoczenie, bowiem posiada niezwykłą intuicję. Jest także urodzonym altruistą, który ogromną wagę przykłada do niesienia pomocy potrzebującym. Nieraz rezygnuje z własnego szczęścia, w imię dobra cierpiących. Nie jest obojętny wobec krzywdy, ale zawsze staje odważnie w obronie potrzebujących. Kornel uwielbia pomagać, a każde jego działanie wyróżnia się wielką bezinteresownością.
Kornel kocha życie i ludzi, więc zazwyczaj jest przyjaźnie nastawiony do otoczenia i cóż, należy przyznać, że wzbudza ogromną sympatię. To mężczyzna, który emanuje wyjątkowym ciepłem oraz urokiem osobistym, więc potrafi sobie zjednać szybko przyjaźń innych. A co najważniejsze, Kornel jest wiernym oraz lojalnym przyjacielem, pielęgnującym przyjaźń, jako jedną z najważniejszych wartości w życiu. Jest idealnym przyjacielem, wyrozumiałym oraz cierpliwym. Nie dokonuje pochopnych ocen, lecz stara się zrozumieć lub poznać odmienne poglądy.
Kornel jest duszą towarzystwa i uwielbia spędzać czas w towarzystwie najbliższych. Nieraz jego szlachetna postawa stawiana jest jako wzór do naśladowania, zwłaszcza, że on sam wyróżnia się krystaliczną duszą. Posiada ciekawe poczucie humoru i barwną osobowość, więc nie spędza samotnie czasu. Kornel nie jest materialistą i nie przejmuje się pieniędzmi. Na pierwszym miejscu stawia wartości moralne, zaś finanse traktuje dość lekceważąco. Ale należy przyznać, że w obliczu problemów finansowych, okazuje wielką zaradność życiową i bez żadnych problemów rozwiązuje wszystkie kłopoty.
W życiu miłosny, Kornel poszukuje kobiety, która zachwyci go urodą oraz mądrością. Chętnie przebywa w towarzystwie kobiet, ale panie traktuje, jako przyjaciółki i raczej nie szuka romansów. A gdy spotka na swojej drodze prawdziwą miłość, to gotowy jest do wszelkich poświęceń. Nie ucieka od zobowiązań, ale aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym. Jest wiernym i kochającym partnerem, który potrafi zadbać o najbliższych, budując gniazdo rodzinne pełne miłości oraz wyjątkowego ciepła.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Korneliusz, biskup i męczennik. Korneliusz był synem Kastyna z rodu Cornelia. Jako kapłan rzymski był bliskim współpracownikiem papieża św. Fabiana. Zginął podczas epidemii, gdy za chorobę obarczono chrześcijan i rozpoczął się okres prześladowań Chrystusa. Według innej wersji Korneliusz został skazany przez cesarza Trebonaniusa Gallusa na wygnanie do Civitavecchia, a w tej miejscowości zmarł. W ikonografii św. Korneliusz przedstawiany jest w stroju papieskim z paliuszem, czasami w tiarze. Do jego atrybutów należą: korona w ręku, gałązka palmowa, miecz, róg, tiara.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w czasach średniowiecza, zaś od 1402 roku przyjęło postać Cornelis. W kolejnych latach występowało w następujących formach: Kornosz, Kornasz, Korna (masc.), Kornosza (masc.), Kornoszek i ze zdrobnieniami Nela, Nelka, Nelko.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.