Imieniny Leona

👨 Leon ♂️

Imieniny Leona były 5 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Leon obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 14 marca (czwartek), 11 kwietnia (czwartek), 28 czerwca (piątek), 10 listopada (niedziela) i 20 lutego (czwartek).

Pochodzenie imienia

Leon to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa leo (lew). W formie Leon zostało przyjęte przez Greków jako imię własne. Imię dosłownie oznacza: silny i odważny jak lew. Słowiańską, zwłaszcza wschodnią formą tego imienia jest Lew.

Charakterystyka osób noszących imię Leon

Leon to mężczyzna, który zachwyca otoczenie swoją pewnością siebie. On zawsze wie jaką ma podjąć trafną decyzję i nigdy nie wacha się przed radykalnymi krokami. Odważnie walczy ze wszelkimi trudnościami losu i nigdy nie rezygnuje z działań w obliczu porażki. Jest niezwykle ambitny i dumny, a każda zniewaga przyczynia się zwiększonej aktywności. Potrafi osiągnąć prawie każdy cel, dlatego jego życie przypomina pasmo sukcesów. Ale posiada również wrodzoną skromność i zazwyczaj nie chwali się osiągniętymi zaszczytami. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia i często to on jest przywódcą innych. Jako lider wykazuje się sprawiedliwością oraz wyrozumiałością, zaś jego grupa potrafi zakończyć każde postawione przed nimi zadanie.

Leon ma szczególne predyspozycje do zrobienia oszałamiającej kariery. Jest również inteligentny, dlatego dokonuje trafnych ocen sytuacji. W życiu kieruje się rozumem i logicznym myśleniem. Zazwyczaj każda decyzja jest dokładnie przeanalizowana, dlatego Leon wie, którą drogę musi obrać. Wobec innych osób jest nastawiony przyjaźnie i zazwyczaj nie może narzekać na brak towarzystwa. Lubi przebywać wśród mądrych i doświadczonych ludzi, bowiem dzięki takim kontaktom może rozwijać się duchowo. Również działania innych osób traktuje jako inspiracje do dalszej aktywności. Leon jest także obrońcą pokrzywdzonych i nieraz niesie bezinteresowną pomoc.

W pracy zawodowej, Leon wyróżnia się odpowiedzialnością oraz sumiennością. To człowiek, który potrafi również podporządkować się innym, ale pod warunkiem, że taka osoba jest prawdziwym autorytetem. Choć nie lubi czuć się zdominowanym, to jednak jest świadomy, że czasami należy zrezygnować z własnych ambicji. Nie jest buntownikiem, ale poszukuje kompromisu, który zadowoli wszystkie strony.

W życiu uczuciowym, Leon szczególnie dba o potrzeby partnerki. To mężczyzna, który zrobi wszystko dla najbliższych, zwłaszcza, ze dobro rodzinne stawia na pierwszym miejscu. Marzy o domu pełnym miłości oraz ciepła, dlatego często angażuje się w poważne związki. Nie interesują go przelotne znajomości, więc nie wdaje w się w gorące, lecz krótkie romanse. Leon podobnie jak lew, zawsze broni szczęścia rodzinnego, bowiem wie, ze miłość jest fundamentem szczęścia.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Leon Wielki, syn Kwintyniana, urodzony około 400 roku w Toskanii. W 430 roku został mianowany na archidiakona przez papieża Celestyna I. Często wysyłany był z misjami, na przykład do św. Augustyna, biskupa Hippony. W 440 roku został obrany papieżem po śmierci Sykstusa III i 29 września rozpoczął 21-letnie kierowanie Kościołem. Uczestniczył w soborze w Chalcedonie, w czasie którego ustalił najważniejsze elementy doktryny chrystologicznej. W dogmatycznym liście do biskupa Konstantynopola, tzw. "Tomie do Flawiana", odczytanym w Chalcedonie, Leon I rozwinął naukę o dwóch naturach w Chrystusie. Za jego czasów powstały pierwsze redakcje zbiorów oficjalnych modlitw liturgicznych w języku łacińskim i dodatkowo powiązał liturgię z codziennym życiem chrześcijańskim. Był także obrońcą Rzymu przez najazdami barbarzyńców. Zmarł 10 listopada 461 roku w Rzymie i został pochowany w portyku bazyliki św. Piotra. W 1754 roku Benedykt XIV ogłosił go doktorem Kościoła i stał się patronem śpiewaków oraz muzyków. W ikonografii św. Leon Wielki przedstawiany jest w szatach papieskich i w tiarze, czasami w szatach liturgicznych rytu wschodniego lub jako papież piszący. Do jego atrybutów należą: księga, kielich oraz orszak z półksiężycem.

Ciekawostki

Leon to imię znane już w czasach starożytnego Rzymu, należące do nazw zwierzęcych. Imię było spotykane zarówno jak u pogan jak i chrześcijan. Istniała również żeńska forma Lea i Leaena. U Słowian prawosławnych, głównie na Rusi, greckie Lé-nz zostało przetłumaczone jako Lew i zaczęło stanowić oddzielne imię.
W Polsce w czasach średniowiecza, imię funkcjonowało w formie Leon, zaś Lew służyło jako nazwisko lub imię ukraińskie. Od imienia Leon (w formie ukraińskiej Lew) pochodzi nazwa miasta Lwów.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.