Lucyny wyróżniają się dobrze rozwiniętą intuicją i zawsze wyczuwają próby manipulacji jej osobą. Lucyny choć wybaczają, to dwa razy nie obdarzą nikogo swoim zaufaniem, gdyż cenią sobie nader wszystko wierność oraz lojalność. Lucyny nie należą do tolerancyjnych osób i nie potrafią racjonalnie używać argumentów. Nie akceptują odmiennych poglądów i nieraz taka postawa prowadzi do otwartych konfliktów. Często zdarzają się sytuacje, gdy Lucyny przekraczają granice dobrego smaku oraz przyzwoitości, przez co traktowane są przez otoczenie jako dziwaczki lub osoby nie z tego świata.
Lucyny nie przykładają dużej wagi do uczuć innych osób, zwłaszcza mężczyzn. To prawdziwe łamaczki męskich serc i często porzucają partnerów dla nowej miłości. Wykorzystują swoją atrakcyjność w celu instrumentalnego traktowania mężczyzn. Lucyny wzbudzają powszechne zainteresowanie u płci przeciwnej, lecz one nie decydują się na poważne związki, gdyż wolą przelotne romanse oraz gorące flirty. Nie odczuwają potrzeby zakładania gniazda rodzinnego i wolą całkowicie korzystać z życia. Uciekają od wszelkich zobowiązań i nie dopuszczają do dominacji ze strony partnera. Również Lucyny niezbyt dobrze wywiązują się z roli matek i żon, bowiem te pozycje traktują jako próbę ich zniewolenia. To kobiety o gorącym temperamencie, które wciąż poszukują swojej drogi życiowej, często metodą bolesnych prób i błędów. Ale gdy osiągną zamierzony cel, to wyznaczają kolejny, do którego dążą za wszelką cenę, nawet własnego szczęścia.
Patronką imienia jest św. Lucyna, uczennica św. Piotra Apostoła i św. Pawła z Tarsu. Słynęła z swojej pobożności oraz troski o więźniów chrześcijańskich. Pochowała apostołów Piotra i Pawła we własnej posiadłości. Według innej legendy, pochodziła z III wieku i pochowała św. Sebastiana, zaś w 309 roku swój dom ofiarowała na Kościół. Poniosła męczeńską śmierć za wiarę i została pochowana przy grobie św. Sebastiana. Według niektórych badaczy, św. Lucyna jest Lucyną Anicja, córka Sergiusza Terencjana i żona Faltoniusza Piniana. W Kościele wspominana jest 30 czerwca.
Imię wywodzi się od imienia bogini światła i narodzin, zaś taką nazwę nadano boginiom Dianie i Juno. W Polsce imię pojawiło się w XIX wieku.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.