Imieniny Lucyny

👩 Lucyna ♀️

Do najbliższych imienin Lucyny zostało 31 dni, czyli 1 miesiąc .

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Lucyna obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 30 czerwca (niedziela) i 17 października (czwartek).

Pochodzenie imienia

Lucyna jest imieniem pochodzenia łacińskiego i forma żeńską rzymskiego słowa Lucinus, którego podstawę stanowi przymiotnik pospolity lucinus, -a, -um 'świetlisty'.

Charakterystyka osób noszących imię Lucyna

Lucyny to niezależne dusze, zawsze gotowe do wszelkich poświęceń. To kobiety, które nie cofną się przed niczym i muszą za wszelką cenę osiągnąć zamierzony cel. One nie potrafią kontrolować własnych emocji i nieraz przez to wpadają w poważne tarapaty. Jednak nie zamierzają podlegać żadnym ograniczeniom i nie zmieniają własnego zachowania. Lucyny chronią swoją indywidualność i nie zabiegają o niczyją sympatię. Nie rezygnują z własnych przekonań, nawet jeżeli są to utopijne idee, lecz wierzą w swoją nieomylność.
Lucyny wyróżniają się dobrze rozwiniętą intuicją i zawsze wyczuwają próby manipulacji jej osobą. Lucyny choć wybaczają, to dwa razy nie obdarzą nikogo swoim zaufaniem, gdyż cenią sobie nader wszystko wierność oraz lojalność. Lucyny nie należą do tolerancyjnych osób i nie potrafią racjonalnie używać argumentów. Nie akceptują odmiennych poglądów i nieraz taka postawa prowadzi do otwartych konfliktów. Często zdarzają się sytuacje, gdy Lucyny przekraczają granice dobrego smaku oraz przyzwoitości, przez co traktowane są przez otoczenie jako dziwaczki lub osoby nie z tego świata.
Lucyny nie przykładają dużej wagi do uczuć innych osób, zwłaszcza mężczyzn. To prawdziwe łamaczki męskich serc i często porzucają partnerów dla nowej miłości. Wykorzystują swoją atrakcyjność w celu instrumentalnego traktowania mężczyzn. Lucyny wzbudzają powszechne zainteresowanie u płci przeciwnej, lecz one nie decydują się na poważne związki, gdyż wolą przelotne romanse oraz gorące flirty. Nie odczuwają potrzeby zakładania gniazda rodzinnego i wolą całkowicie korzystać z życia. Uciekają od wszelkich zobowiązań i nie dopuszczają do dominacji ze strony partnera. Również Lucyny niezbyt dobrze wywiązują się z roli matek i żon, bowiem te pozycje traktują jako próbę ich zniewolenia. To kobiety o gorącym temperamencie, które wciąż poszukują swojej drogi życiowej, często metodą bolesnych prób i błędów. Ale gdy osiągną zamierzony cel, to wyznaczają kolejny, do którego dążą za wszelką cenę, nawet własnego szczęścia.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Lucyna, uczennica św. Piotra Apostoła i św. Pawła z Tarsu. Słynęła z swojej pobożności oraz troski o więźniów chrześcijańskich. Pochowała apostołów Piotra i Pawła we własnej posiadłości. Według innej legendy, pochodziła z III wieku i pochowała św. Sebastiana, zaś w 309 roku swój dom ofiarowała na Kościół. Poniosła męczeńską śmierć za wiarę i została pochowana przy grobie św. Sebastiana. Według niektórych badaczy, św. Lucyna jest Lucyną Anicja, córka Sergiusza Terencjana i żona Faltoniusza Piniana. W Kościele wspominana jest 30 czerwca.

Ciekawostki

Imię wywodzi się od imienia bogini światła i narodzin, zaś taką nazwę nadano boginiom Dianie i Juno. W Polsce imię pojawiło się w XIX wieku.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.