Imieniny Macieja

👨 Maciej ♂️

Do najbliższych imienin Macieja zostało 56 dni, czyli 1 miesiąc i 26 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Maciej obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 14 maja (wtorek), 30 stycznia (czwartek) i 24 lutego (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Maciej to polska forma zgrecyzowanego imienia hebrajskiego Matatjahu, oznaczającego "dar od Boga", "dar Jahwe". Forma Maciej powstała prawdopodobnie jako spolszczenie węgierskiego imienia Matyas (wymawiane Maciasz).

Charakterystyka osób noszących imię Maciej

Maciej to ostoja spokoju oraz opanowania. Sprawia wrażenie, że nic jest w stanie zachwiać jego wewnętrznej równowagi, dlatego zazwyczaj to on zachowuje rozsądek w trudnych sytuacjach. Jest także cierpliwym mężczyzną, który nie ulega gwałtownym emocjom. W życiu kieruje się logicznym myśleniem, zaś głos serca znajduje się na drugim miejscu. Maciej wyróżnia się również szlachetnym sercem i krystaliczną duszą, szczególnie, że jest zawsze gotowy do niesienia bezinteresownej pomocy. Nigdy nie odmawia spełnienia prośby i często przypomina dobrego anioła. On sam nie prosi nikogo o pomoc i zazwyczaj rozwiązuje samodzielnie problemy.
Maciej choć z natury spokojny, to nie znosi rutyny i monotonnego życia. Nie obawia się radykalnych decyzji i szybko przystosowuje się do nowego otoczenia. Nie marnuje szans na zmianę losu i zazwyczaj korzysta z nadarzających się okazji. Również często zmienia swoje stanowisko pracy i nigdy nie przyzwyczaja się do jednego zawodu. Posiada wszechstronną wiedzę, także nie ma problemu z poszukiwaniem nowych dróg rozwoju. Jedną z jego pasji są dalekie podróże, w czasie których przeżywa ekscytujące przygody. Każda wędrówka jest dodatkowym urozmaiceniem jego życia, zwłaszcza, że w nie ma problemów w nawiązywaniu nowych znajomości, które z czasem przekształcają się w przyjaźnie na całe życie.
Maciej uwielbia spędzać czas w gronie przyjaciół. Nie lubi samotnie spędzać czasu i chętnie spotyka się w większym lub mniejszym gronie znajomych. W towarzystwie zaskakuje swoimi zainteresowaniami oraz wiedzą, która wzbudza powszechny podziw. A jego osobowość, zwłaszcza, tajemnicza natura przyciąga zainteresowanie kobiet. A Maciej nie rezygnuje ze znajomości z kobietami, szczególnie atrakcyjnymi i inteligentnymi. To mężczyzna, który ucieka od wszelkich poważnych zobowiązań, a młodość traktuje jako czas na liczne przygody w sferze miłosnej. To mężczyzna, który dopiero w późnym wieku decyduje się na poważny związek i założenie rodziny. Ale gdy dojrzeje do zostania ojcem i mężem, to doskonale odnajduje się w nowych rolach. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i gotowy jest do wszelkich poświęceń.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Maciej, apostoł. Z Dziejów Apostolskich wynika, że Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie. Według jednej z legend, Święty głosił najpierw Ewangelię w Judei, potem w Etiopii, wreszcie w Kolchidzie. Poniósł śmierć męczeńską w Jerozolimie, ukamienowany jako wróg narodu żydowskiego i jego zdrajca. Relikwie św. Macieja odnalazła według podania św. Helena, cesarzowa, matka Konstantyna Wielkiego. W czasach późniejszych relikwie zostały rozdzielone dla wielu kościołów. Św. Maciej jest patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, kowali, cieśli, stolarzy, cukierników i rzeźników oraz alkoholików i chorych na ospę. W ikonografii przedstawiany jest w długiej, przepasanej tunice i w płaszczu. Do jego atrybutów należą: halabarda, księga, krzyż; kamienie, miecz, topór, włócznia - którymi miał być zabity.

Ciekawostki

Maciej to jedno najbardziej popularnych imion męskich w Polsce od czasów średniowiecznych. Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1293 roku, zaś imię występowało w następujących formach: : Maciej, Maciek, Matyjasz, Matysz, Maciejaszek, Maciejek, Maciejko, Maćko, Maćk, Matwiej, Macisz, Maciasz, Macioszka, Matusz. Imię bardzo często pojawia się w literaturze rybałtowskiej i pastorałkach. O imienia tego pochodzą
nazwiska, na przykład Maćko, Maćkowiak, Maciejewicz, Mackiewicz, Maciejowski, Maciejewski, Maćkowski, Maciesza, Mach oraz nazwy miejscowości jak Maciejowice.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.