Maciej choć z natury spokojny, to nie znosi rutyny i monotonnego życia. Nie obawia się radykalnych decyzji i szybko przystosowuje się do nowego otoczenia. Nie marnuje szans na zmianę losu i zazwyczaj korzysta z nadarzających się okazji. Również często zmienia swoje stanowisko pracy i nigdy nie przyzwyczaja się do jednego zawodu. Posiada wszechstronną wiedzę, także nie ma problemu z poszukiwaniem nowych dróg rozwoju. Jedną z jego pasji są dalekie podróże, w czasie których przeżywa ekscytujące przygody. Każda wędrówka jest dodatkowym urozmaiceniem jego życia, zwłaszcza, że w nie ma problemów w nawiązywaniu nowych znajomości, które z czasem przekształcają się w przyjaźnie na całe życie.
Maciej uwielbia spędzać czas w gronie przyjaciół. Nie lubi samotnie spędzać czasu i chętnie spotyka się w większym lub mniejszym gronie znajomych. W towarzystwie zaskakuje swoimi zainteresowaniami oraz wiedzą, która wzbudza powszechny podziw. A jego osobowość, zwłaszcza, tajemnicza natura przyciąga zainteresowanie kobiet. A Maciej nie rezygnuje ze znajomości z kobietami, szczególnie atrakcyjnymi i inteligentnymi. To mężczyzna, który ucieka od wszelkich poważnych zobowiązań, a młodość traktuje jako czas na liczne przygody w sferze miłosnej. To mężczyzna, który dopiero w późnym wieku decyduje się na poważny związek i założenie rodziny. Ale gdy dojrzeje do zostania ojcem i mężem, to doskonale odnajduje się w nowych rolach. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i gotowy jest do wszelkich poświęceń.
Patronem imienia jest św. Maciej, apostoł. Z Dziejów Apostolskich wynika, że Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie. Według jednej z legend, Święty głosił najpierw Ewangelię w Judei, potem w Etiopii, wreszcie w Kolchidzie. Poniósł śmierć męczeńską w Jerozolimie, ukamienowany jako wróg narodu żydowskiego i jego zdrajca. Relikwie św. Macieja odnalazła według podania św. Helena, cesarzowa, matka Konstantyna Wielkiego. W czasach późniejszych relikwie zostały rozdzielone dla wielu kościołów. Św. Maciej jest patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, kowali, cieśli, stolarzy, cukierników i rzeźników oraz alkoholików i chorych na ospę. W ikonografii przedstawiany jest w długiej, przepasanej tunice i w płaszczu. Do jego atrybutów należą: halabarda, księga, krzyż; kamienie, miecz, topór, włócznia - którymi miał być zabity.
Maciej to jedno najbardziej popularnych imion męskich w Polsce od czasów średniowiecznych. Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1293 roku, zaś imię występowało w następujących formach: : Maciej, Maciek, Matyjasz, Matysz, Maciejaszek, Maciejek, Maciejko, Maćko, Maćk, Matwiej, Macisz, Maciasz, Macioszka, Matusz. Imię bardzo często pojawia się w literaturze rybałtowskiej i pastorałkach. O imienia tego pochodzą
nazwiska, na przykład Maćko, Maćkowiak, Maciejewicz, Mackiewicz, Maciejowski, Maciejewski, Maćkowski, Maciesza, Mach oraz nazwy miejscowości jak Maciejowice.
Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.