Imieniny Małgorzaty

👩 Małgorzata ♀️

Do najbliższych imienin Małgorzaty zostało 18 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Małgorzata obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 13 lipca (sobota), 17 października (czwartek), 18 stycznia (sobota), 22 lutego (sobota) i 10 czerwca (wtorek).

Pochodzenie imienia

Imię wywodzi się od języka łacińskiego Margarita, które pochodziło od greckiego słowa margarites oznaczającego "perłę", które to ma źródło w formie derywowanej od sanskryckiego, oznaczającego "perłę", "pąk kwiatowy", "kwiat”. Imię również może pochodzić z języka perskiego, oznaczającego "perłę", "córkę światła" oraz margaryt.

Charakterystyka osób noszących imię Małgorzata

Małgorzaty wyróżniają się trudnym charakterem i skomplikowaną osobowością. Często kierują się w życiu emocjami i nieraz podejmują pochopne decyzje, które mogą kończyć się porażką. Małgorzaty nigdy nie są pewne własnej oceny i zazwyczaj kilka razy zmieniają zdanie, zanim podejmą poważną decyzję. To kobiety, które przypominają huragan emocji i bardzo często mają przysłowiową huśtawkę nastroju. W jednej chwili promienieją radością, lecz po kilku minutach wpadają w przygnębienie. Nikt nie może nadążyć za ich uczuciami, zaś one same mają wrażenie wiecznej burzy emocji.
Jednak mimo złożonej osobowości, to najczęściej potrafią zachować względny spokój i unikają wszelkich awantur. Małgorzaty zazwyczaj szybko wybaczają i długo nie chowają urazy. Często uważają, że należy zapominać o wyrządzonych krzywdach, gdyż nikt nie jest doskonały.
Małgorzaty mają tendencję do narzucania własnej woli otoczeniu, a w przypadku jawnego nieposłuszeństwa, potrafią zachować zimną krew i dyplomatycznie przekonują do swoich racji. Ale Małgorzaty posiadają wrażliwe serce i zazwyczaj bardzo przejmują się opinią innych osób. Choć nie dają tego po sobie poznać, to dość długo rozpamiętują dawne krzywdy i często czują się przez to wyczerpane psychicznie.
Każda porażka działa na nie demotywująco i nieraz rezygnują z podjęcia walki z przeciwnościami losu. Bez wsparcia najbliższych, wybierają ucieczkę i wolą schować się przed całym światem. Małgorzaty mają tendencję do obwiniania siebie za wszystkie klęski i mogą utracić wiarę we własne możliwości. Bardzo ważna jest postawa najbliższych, którzy często przypominają im o wykonywaniu obowiązków i zawsze służą pomocą lub dobrą radą.
Małgorzaty czują największe spełnienie jako gospodynie domowe. Uwielbiają troszczyć się o inne osoby i obdarzają ich wielką miłością. To kobiety, dla których dom jest prawdziwą ostoją bezpieczeństwa i tu wśród rodziny czują satysfakcję życiową. Małgorzatom prawdziwą radość sprawia opieka nad gniazdem rodzinnym i wypełniane roli matek i żon. W miłości Małgorzaty poszukują stabilizacji uczuciowej i nie decydują się na krótkotrwałe związki. Najpierw dokładnie muszą poznać potencjalnego kandydata na partnera zanim zdecydują się na poważne zobowiązania. Ale za to Małgorzaty są pewne miłości i dzięki temu potrafią zapewnić szczęście partnerowi.

Patron imienia

Główną patronką imienia jest Małgorzata Antiocheńska. Według legendy, historia świętej związana jest z historią Pelagii, męczennicy czczonej w dniu 8 października. Jedno z podań mówi, że święta po swym nawróceniu i przyjęciu chrztu wiodła w całkowitym odosobnieniu życie pokutne, ale została skazana na śmierć za odrzucenie względów prefekta Olibriusza. W więzieniu musiała jeszcze stoczyć walkę z szatanem, który ją napadł pod postacią smoka. Według Złotej Legendy, Małgorzata była patronką kobiet rodzących i zaliczano ją do Czternastu Wspomożycieli.

Ciekawostki

Imię po raz pierwszy pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecznych. Pierwsze zapiski pochodzą z 1265 roku jako forma Margareta. Do kolejnych form tego imienia należały: Małgorzata (1422), Małgorzeta (1387), Margorzata (1410) Margarzeta, Margarzęta, Margorzata, Margorzeta, Margrzeta. Imię często pojawiało się w ludowych piosenkach.

Astrologia

Znak zodiaku: Rak, Ryby
Ciało niebieskie: Księżyc
Szczęśliwy kolor: biały
Szczęśliwy kamień: Perła
Szczęśliwa liczba: 3
Szczęśliwy dzień: Poniedziałek, Czwartek

Zdrobnienia

Małgosia, Małgoś, Małgośka, Gośka, Gosia, Gosiaczek, Margaret

Odpowiedniki w językach obcych

Margaret, Marjorie (en)
Marguerite (fr)
Grethe (de)

Znani imiennicy

Margaret Mead - amerykańska antropolog kulturowa
Margaret Thatcher - brytyjski polityk tzw. "Żelazna Dama"

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.